آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۸۱

 • سیاست و مدنیت

  با ظهور ابن‌سینا در سده پنجم، فلسفه اسلامی پس از فارابی به اوج می‌رسد و میراث ارسطو از طریق شفا دوباره احیا شده و مورد توجه فیلسوفان مشرق‌زمین قرار می‌گیرد. پس از فوت ابن‌سینا، فلسفه مشاء به مدت دو قرن، توسط مخالفان آن از جمله فخرالدین محمدبن عمر رازی و شاگردانش به سستی می‌گراید تا اینکه خواجه در قرن هفتم بار دیگر به دفاع از فلسفه مشایی برخاست و تحصیل المحصل را در پاسخ به اعتراضات فخر رازی در المحصل تالیف کرد. حتی شرحی بر اشارات شیخ الرئیس نوشت که چهار سده پس از او، عبدالرزاق لاهیجی آن را بهترین رساله در مکتب مشایی به شمار آورد. برخلاف سنت لاتینی ابن‌سینایی که بسیار زود از میان رفت، مکتب ابن‌سینایی ایرانی تاکنون تداوم داشته و این امر به خاطر چهره برجسته خواجه نصیرالدین طوسی است.
 • مخبرالدوله و تلگراف

  با همه شرکتی که اعتضادالسلطنه در کار تاسیس و شروع تلگراف در ایران داشت علیقلی خان مخبرالدوله را در این کار سهم بیشتری است و اگر به او «پدر تلگراف ایران» گفته شده نابجا نیست. مخبرالدوله در شرح حالی‌که از خود نوشته و پسرش حاج مخبرالسلطنه آن را در کتاب خود «خاطرات و خطرات» آورده است، خود را چنین معرفی می‌کند:
 • برقراری خط بی‌سیم میان تهران - لندن

  اول مردادماه سال ۱۳۲۷ تلفن بی‌سیم بین تهران و لندن برقرار شد.
 • قانون رسیدگی به جرائم مطبوعاتی

  قانون رسیدگی به جرائم مطبوعاتی در محاکم جنایی و تشکیل هیات‌منصفه اول مردادماه ۱۳۳۷ تصویب شد. نهاد هیات‌منصفه نخستین بار در دوران مشروطیت در متمم قانون‌اساسی مصوب ۱۲۸۷ شمسی در نظر گرفته شد. از سال ۱۳۰۱ تا ۱۳۶۰ شمسی یعنی حدود ۶۰ سال قانون‌هایی چون قانون موقت هیات‌منصفه، مصوب ۱۳۰۱، قانون مجازات عمومی، مواد ۱۶۲تا ۱۶۷ مصوب در ۱۳۰۴، قانون محاکمه وزرا و هیات‌منصفه مصوب در ۱۳۰۷، قانون هیات‌منصفه، مصوب ۱۳۱۰، مقررات مربوط به تعداد هیات‌منصفه، مصوب ۷/ ۱۱/ ۱۳۱۵، لایحه قانونی مطبوعات، مواد ۳۴ تا ۴۴، مصوب ۱۳۳۱، لایحه قانونی مطبوعات، مواد ۳۰ تا ۴۰، مصوب ۱۳۳۴ و قانون رسیدگی به جرائم مطبوعاتی اول مرداد ۱۳۳۷ از نظر نمایندگان مردم گذشت.
 • احمدشاه به کاخ گلستان رفت

  یکم مرداد ۱۲۸۸ سلطان احمد شاه که کودکی بیش نبود از ساختمان تابستانی سفارت روسیه در زرگنده قلهک به کاخ گلستان انتقال یافت. پدرش، شاه مخلوع، تا این روز حاضر نمی‌شد او را از خود دور سازد که ایلخان قاجار با یک واحد قزاق به سفارت روسیه رفت و احمد شاه را که با پدر و اعضای خانواده در آنجا متحصن بودند بیرون آورد. احمدشاه سی‌ام تیر ۱۲۹۳هجری خورشیدی پس از رسیدن به سن قانونی، تاج‌گذاری کرد. دولت وقت یکصد هزار تومان هزینه مراسم تاج‌گذاری او را از بانک انگلستان در تهران (بانک شاهی و در آن زمان واقع در ضلع شرقی میدان توپخانه ـ ساختمان فعلی بانک تجارت) وام گرفته بود.
 • ثبت ماشین تحریر برت

  ۲۳ ژوئیه سال ۱۸۲۹ ویلیام برت آمریکایی ماشین تحریری را که ساخته بود و گفته می‌شود نخستین تایپ رایتر بوده است در ایالت میشیگان به ثبت رساند، ولی از آن پس اشاره دیگری به ماشین ساخت ویلیام برت نشده است.
 • نبرد کورسک و پیروزی شوروی

  ۲۳ جولای ۱۹۴۳ نبرد سنگین موسوم به «کورسک» بین آلمان و شوروی در منطقه اوکراین اتفاق افتاد.
 • حکومت و نهاد وزارت از نظر خواجه نظام‌الملک

  ابوعلی حسن بن‌علی بن‌اسحاق، معروف به «خواجه نظام‌الملک طوسی» کتاب «سیرالملوک» یا «سیاست‌‌نامه» را در پنجاه فصل نوشته است. خواجه در این کتاب به زبان ساده و نثری روان و دور از صنعت‌‌پردازی و پیچیدگی‌های لفظی و معنایی، مجموعه‌ای از آداب مملکت ‌داری و وظیفه‌های پادشاه را شرح داده است که اگر، حاکم و سلطان و پادشاه و امیر و وزیر و رئیس و مدیر، آنها به‌کار بندند، به سعادت دنیا و آخرت دست خواهند یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر