آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۶۲

 • افیون؛ بلای فراگیر

  داریوش شهبازی
  افیون این بلای شوم استثمار یکی از آلات و ابزار اروپاییان در راه نیل به اهداف سیاسی و اقتصادی‌شان بود و بذرافشانی آن در سده شانزدهم میلادی آغاز شد. ورود تریاک و گسترش آن در هر یک از کشورهای آسیایی با دخالت اروپاییان انجام شده است. یک روز سر مور «john more» انگلیسی (۱۸۰۶-۱۷۶۱) تریاک را برای مردم قحطی‌زده هند مفید دانست وگفت با مختصری تریاک می‌توان بر گرسنگی چیره شد و کوئینسی «Thomas Quincy» (نویسنده انگلیسی قرن نوزدهم که آثاری در ستایش تریاک دارد) را ترغیب کرد تا افیون را بستاید و آن را مائده آسمانی بخواند.
 • ورود انگلیسی‌ها به کرمان

  سی‌ام ژوئن ۱۹۱۶ در جریان جنگ جهانی اول نیروهای انگلیسی که عمدتا شامل سربازان هندی بودند به فرماندهی ژنرال «پرسی سایکس» وارد کرمان شدند. آنها به بهانه مقابله با آلمانی‌ها وارد شهر کرمان شدند. آنها با کشتی از هند به بندرعباس منتقل شده بودند.
 • شولتز، نظریه‌پرداز اقتصاد کشاورزی

  تئودور شولتز، اقتصاددان آمریکایی، ۳۰ ژوئن سال ۱۹۰۲ در شهر آرلینگتون در ایالت داکوتای جنوبی، ایالات‌متحده آمریکا و در یک خانواده آلمانی‌الاصل به دنیا آمد. شولتز در سال ۱۹۲۷ از کالج داکوتای جنوبی فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه ویسکانسین رفت؛ جایی که وی تحت‌تاثیر عقاید جان راجرز کامنزو دیگر متفکران اصلاح‌طلب قرار گرفت، سپس در سال‌های ۱۹۴۳-۱۹۳۰ در دانشگاه آیوا و ۱۹۷۲-۱۹۴۳ در دانشگاه شیکاگو به تدریس پرداخت، همچنین در طول سال‌های ۱۹۶۱- ۱۹۴۶ مدیر دپارتمان اقتصاد این دانشگاه بود.
 • ساخت نخستین ترانزیستور

  در ژوئن سال ۱۹۴۷، ویلیام شاکلی، جان‌باردین و والتر براتین موفق به ساخت اولین ترانزیستور اتصال نقطه‌ای در آزمایشگاه‌های بل شدند.
 • پایان موقت مشروطه

  با اینکه محمدعلی شاه از فتح خود اطمینان داشت و قوه‌ای را که اطرافش جمع کرده بود برای به‌دست آوردن حمله بر مشروطه‌خواهان کافی می‌پنداشت و می‌دانست که عده مدافعان مجلس ناچیزند و جاسوسانی که میان وکلا و اطراف مجلس داشت ساعت به ساعت او را از اوضاع مشروطه‌خواهان مطلع می‌کردند، اما در آن شب فوق العاده مضطرب و پریشان بود و از روی احتیاط اسباب و وسایل فرار خود را فراهم کرده بود.
 • تجارت سکه در عهد صفوی

  بیشتر اقتصاد در ایران عهد صفوی از راه مبادله کالا با کالا انجام می‌شد. اما مبادله کالا با کالا پابه‌پای اقتصاد پولی بود: ضرب سکه با کیفیت خوب برای تجارت، مقاصد اقتصادی و گردآوری مالیات ملی اهمیت داشت.
 • مرزی که سایکس تعیین کرد

  فعالیت‌های سایکس در ایران علاوه بر تاسیس کنسولگری و رسیدگی به امور اتباع کشور متبوعش، نقشه‌برداری و بررسی راه‌ها و مسائل جغرافیایی در مناطق خاص در ایران بود. مناطقی از پیش تعیین‌شده که برای سیاست آتیه انگلستان مهم به‌نظر می‌رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر