آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۶۳

 • رهایی از استعمار تزاری

  گردآوری و ترجمه: مراد سلیمی
  صد سال از انقلاب اکتبر روسیه گذشت. انقلابی که از آن به‌عنوان مهم‌ترین و تاثیرگذارترین انقلاب‌های جهان قرن بیستم یاد می‌شود. انقلاب اکتبر روسیه در قرن بیستم در ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهان را دچار تحولی شگرف کرد و جریانی کلان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پدید آورد که در بسیاری از مناطق جهان و از جمله ایران منشا اثرات عمده‌ای شد.
 • قیام عراقی‌ها علیه انگلیس

  دهم تیرماه ۱۲۹۹ مردم عراق پس از فتوای میرزا محمدتقی شیرازی علیه استعمار انگلستان به پا خاستند. این خیزش یکی از عوامل انقلاب ۱۹۲۰ و رهایی عراق از یوغ استعمار انگلیس بود.
 • مرگ خالق طبیعت بیجان

  سهراب شهید ثالث، فیلمساز و کارگردان بزرگ ایرانی ۱۰ تیرماه ۱۳۷۷ در آمریکا چشم بر جهان فروبست. او با ساختن فیلم «طبیعت بیجان» توقف و بطالت مدرنیته در ایران را به نمایش گذاشت. شهید ثالث در سال ۱۳۴۲ ایران را به مقصد وین به منظور تحصیل در رشته سینما ترک کرد و در مدرسه کارگردانی و بازیگری پروفسور کراوس وین مشغول به تحصیل شد اما تحصیلات او به علت تشخیص نشانه‌های بیماری سل در وی قطع شد.
 • آغاز به‌کار اتحادیه بین‌المللی پست

  اتحادیه بین‌المللی پست (UPU) که در سال ۱۸۷۴ با تاسیس آن موافقت شده بود از اول ژوئیه ۱۸۷۵ کار خود را آغاز کرد که از ۱۹۴۸ به‌صورت یک آژانس وابسته به سازمان ملل فعالیت می‌کند و ۱۸۹ عضو دارد.
 • پایان سلطه انگلیس بر هنگ‌کنگ

  سلطه ۱۵۶ ساله انگلستان بر هنگ‌کنگ که چین در نخستین دقیقه یکم ژوئیه ۱۹۹۷ پایان یافت.
 • تجارت افیون

  احمد اشرف می‌نویسد: شرکت دیوید ساسون که به تجارت خارجی و واردات و صادرات میان بریتانیا و ایران و به‌خصوص صادرات تریاک اشتغال داشت در شهرهای بوشهر و اصفهان نمایندگان تجارتی داشت. حاجی میرزامحمود کازرونی تاجر شیرازی و حاجی آقا محمدصدر ملک‌التجار اصفهانی تاجر اصفهان شریک و عامل شرکت دیوید ساسون بودند. چارلز عیسوی به اهمیت تریاک صادراتی ایران در اقتصاد دنیای آن روز اشاره دارد. وی آمار رشد تولید و صادرات تریاک را چنین آورده است:
 • گفته‌ها

  مامونتوف، خبرنگار روسی که شاهد و ناظر وقایع خونین[به توپ بستن مجلس] بود در کتابی که در پطرسبورغ به طبع رسانیده چنین می‌نویسد: شب دوم تیر ماه از کوچه‌های تنگ خطرناک‌ترین قسمت‌های شهر عبور کردم و اوضاع را از نظر گذراندم. یکی از نمایندگان انقلابی مجلس به درجه‌ای از موفقیت خودشان اطمینان داشت و خاطرجمع بود که به تزلزل دولت می‌خندید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر