آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۸۰

 • قشون اجنبی، نه!

  دکتر افشین جعفرزاده
  رفتار سیاسی آخرین شاه قاجار، احمدشاه در سال‌های آخر سلطنت یکی از چالش‌برانگیزترین فصل‌های تاریخ ایران است. یکی از این موارد، تلاش‌های او برای باقی ماندن در سریر سلطنت است نوشته‌هایی مبنی بر اینکه چون مصطفی کمال پاشا (آتاتورک بعدی) حس کرد قاجاریه رو به زوال است به‌دلیل ترک بودن سلسله قاجاریه سعی کرد نماینده خود و وزیر خارجه‌اش دکتر توفیق رشدی اراس را در اروپا به نزد احمدشاه بفرستد و با تاکید بر همگرایی ترکی به او پیشنهاد دهد نخست به آنکارا پایتخت جمهوری تازه بنیاد ترکیه رفته و سپس همراه با یک نیروی نظامی ترکیه‌ای راهی تهران شده و تاج و تختش را تحکیم کند.
 • مجلس دوم مشروطه و استخدام کارشناسان آمریکایی

  با وجود ناکامی‌های نخست، سیاست نزدیکی به قدرت سوم، هیچ‌گاه به فراموشی سپرده نشد. این فکر در سال‌های پس از پیروزی نهضت مشروطه در ایران همچنان مورد توجه برخی از دولتمردان ایران بود. هدف تعقیب‌کنندگان سیاست نزدیکی به قدرت سوم در سال‌های پس از مشروطه، به ویژه پس از فتح تهران و پایان استبداد صغیر، افزون بر رویارویی با پیامدهای منفی رقابت روسیه و انگلیس در ایران، استفاده از کمک‌های انسانی و مالی آن دولت برای کارآمد کردن سامانه اداری و بهبود اوضاع اقتصادی کشور بود. البته سیاستمداران ایرانی برای تحقق چنین سیاستی به‌دنبال دولتی بودند که در درجه نخست، از نظر جغرافیایی از ایران فاصله داشته باشد و دیگر اینکه اهداف استعماری نداشته یا دست‌کم چنین هدفی در سیاست خارجی آن کشور کمتر ملاحظه شود.
 • شهردار تکنوکرات

  ۳۹ سال پیش در بهمن ماه سال ١٣۵٧ و در چنین روزهایی، «سیدجواد شهرستانی»، شهردار تهران وارد مدرسه علوی شد و به دیدار امام خمینی(ره) رفت. او نخستین مدیر بلندپایه‌ای بود که پس از ورود امام(ره) به ایران استعفای خود را تقدیم کرد و به انقلاب پیوست. وقتی خبر این کناره‌گیری به گوش بختیار، نخست‌وزیر وقت رسید بسیار برآشفت، دلیل آن همچنان که بختیار، خود، گفته این بود که امید زیادی به شهرستانی برای ارتباط با شخصیت‌های موجه و بانفوذ داشت. پس از آنکه شهرستانی کناره‌گیری خود را تقدیم امام(ره) کرد، مرحوم امام(ره) با صدور حکمی که شهید مطهری آن را نگاشت، وی را دوباره به‌عنوان شهردار تهران به کار بازگرداند.
 • سرشماری تهران در سال ۱۳۱۸

  نخستین قانون سرشماری در ایران ۱۰ خرداد ۱۳۱۸ هجری خورشیدی به تصویب مجلس شورای ملی رسید و این سرشماری در کشور براساس این قانون در یکم تیر همان سال آغاز شد. کاشان نخستین شهری بود که آمارگیری در آن به اجرا درآمد و بعد از آن سرشماری در منطقه‌های گوناگون کشور صورت پذیرفت. نخستین سرشماری در تهران نیز با توجه به این قانون در ۱۰ اسفند ۱۳۱۸ هجری خورشیدی اجرا شد و برای اجرای این سرشماری دولت برنامه‌ریزی‌های منظمی را شکل داد، دولت این روز را در پایتخت تعطیل عمومی اعلام کرد و شهربانی کل کشور با اطلاعیه‌ای به آگاهی مردم تهران رساند که در این روز از منزل‌های خویش به غیر از موارد ضروری و با اطلاع شهربانی خارج نشوند.
 • افتتاح شرکت سامسونگ

  شرکت سامسونگ اول مارس ۱۹۳۸ برابر با دهم اسفندماه ۱۳۱۶ در شهرتائگو (کره‌جنوبی) توسط لی بیونگ‌چول تاسیس شد. مدیران این شرکت در آغاز قصد داشتند به تولید و توزیع مواد غذایی بپردازند و طی سه دهه به این کار مشغول بودند و زمینه‌های شکل‌گیری یک شرکت تولیدکننده محصولات الکترونیک را هم فراهم کردند. در دوران جنگ‌جهانی دوم این شرکت نیز آسیب جدی دید و در آستانه زوال و ورشکستگی قرار گرفت، اما طی دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ سامسونگ وارد کسب‌وکارهای دیگری شد، از جمله بیمه عمر و تولید منسوجات. شاخه سامسونگ الکترونیکس (Samsung Electronics) در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد.
 • ظلم ظل‌السلطان به یک تاجر

  ساموئل گرین بنجامین، نخستین سفیر ایالات‌متحده آمریکا در ایران بود. وی سفرنامه‌ای تحت‌عنوان «ایران و ایرانیان» در دوره ناصرالدین‌شاه نوشته است که البته عمدتا شرحی از دربار و شاهزادگان و خلقیات و رفتار آنها است. وی در بخشی از سفرنامه خود ضمن پرداختن به خلقیات ظل‌السلطان، توضیحی از رفتار این شاهزاده با یک بازرگان آورده است و در رابطه با میزان خشونتی که به خرج می‌دهد، ابراز شگفتی می‌کند. بنجامین عملکرد ظل‌السلطان را با سیاستمداران غربی مقایسه کرده و معتقد است که در آنجا این دست مشکلات در وضعیت به مراتب بهتری حل و فصل می‌شوند.
 • گفته‌ها

  یکی از جنبه‌های وظایف عمومی اصناف در دوره صفوی، مشارکت در احداث و اداره مساجد و اوقاف بود. گرچه صاحب‌منصبان حکومتی در شهرها، در این امور خود را سهیم می‌کردند، اما اقدامات برای پوشش همه نیازها ناکافی بود و بیشتر به‌صورت سطحی برای تظاهر به خیرخواهی یا دینداری حکومت در چشم مردم بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر