• داستان ۵۰ سال خودروسازی در ایران

  روزی همسر خیامی پیش من آمد و گفت از شوهرش شکایت دارد! تعجب کردم، زیرا خیامی را مرد بسیار خوبی می‌شناختم که خانم گفت من یک دست مبل از این مرد می‌خواهم که در شرایط فعلی که اسم و رسمی پیدا کرده‌ایم و آدم‌های مهم به منزل ما رفت و آمد دارند، بتوانیم آبرومند پذیرایی کنیم در حالی که مبل‌های منزل شکسته و خراب هستند. اما خیامی همیشه می‌گوید برای خرید ماشین‌آلات برای کارخانه نیاز به پول دارد و مبل اولویت نیست. این نقل قول از رضا نیازمند است که می‌توان وی را یکی از بنیانگذاران صنعت خودروی ایران در وزارت اقتصاد نامید. صنعت خودرو ایران برخلاف آنچه اکثر مردم ایران فکر می‌کنند با تولید پیکان متولد نشد بلکه تولد صنعت خودروی ایران در حدود سال ۱۳۱۹ با ساخت بدنه اتوبوس و کامیون در ایران آغاز شده بود.
 • سرگذشت تحریم ایران

  به دنبال آزادی گروگان‌های آمریکایی در تهران در سال ۱۹۸۱، محدودیت‌های صادراتی آمریکا به ایران تخفیف یافت. اما این رفع محدودیت‌ها چندان طولانی نبود. در سال ۱۹۸۳ در اوج جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عملیات استانچ با هدف جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات و اقلام دو منظوره طراحی شد.
 • هزینه یک خانوار شهری در طهران قدیم

  دنیای اقتصاد: حفظ ارزش پول و تثبیت هزینه زندگی همواره از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران بانک مرکزی بوده است. حسنعلی مهران یکی از روسای پیشین بانک مرکزی ایران خاطرات دوران کاری‌اش را در کتاب «هدف‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی» روایت کرد. او در این کتاب از داستان بانک مرکزی ایران می‌گوید و کسانی که این موسسه را ساختند و آن را از آغاز تا سال ۱۳۵۷ اداره کردند.این مجموعه در ۱۱ بخش تنظیم شده و فصل ششم به ارزش پول و تثبیت هزینه زندگی می‌پردازد. آنچه می‌خوانید این بخش از این کتاب است.
 • از محمد علی فروغی تا حداد عادل

  پس از آنکه رضاشاه در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۱۴ دستور تشکیل فرهنگستان ایران را صادر کرد، در یازدهم خرداد همان سال به تصویب هیات وزیران رسید و یک روز بعد اولین جلسه کاری فرهنگستان با حضور ۲۴ نفر از چهره‌های مطرح ادبی و دانشگاهی در ۱۲ خرداد ۱۳۱۴ برگزار شد و تا الان نزدیک به ۸۶ سال از فعالیت آن می‌گذرد.
 • روایت‌های شگفت‌انگیز از شیوع وبا در تهران

  «بیشتر از یکصد سال پیش زمانی که وبا به تهران رسید ضربه کور بر فقیر و غنی به یکسان فرود آمد؛ همه آنها که باغی خارج از شهر داشتند و همه کسانی که می‌توانستند زیر سقفی کرباسی در بیابان پناه بگیرند از دروازه‌های شمالی به خارج از شهر هجوم بردند. راه‌های منتهی به کوهستان‌ها از جمعیت مهاجر پر بود.
 • شیوع آبله درآسیا و اروپا

  چهارشنبه ۹ فروردین‌ماه سال ۱۳۵۱ روزنامه اطلاعات در صفحه اول خود از شیوع آبله در جهان گزارش داد و نوشت ۱۰۰۰ نفر در بنگلادش به کام مرگ رفتند و وزارت بهداری به کلیه واحدهای بهداشتی هشدار داد. این روزنامه در همین تاریخ و در صفحه ۲ خود گزارش خبرنگاری از وین را منتشر کرد. در این گزارش آمده است:
 • طاعون شرقی در اروپا

  در حدود سال ۱۸۸۰، پزشکی فرانسوی به نام یرسن (Yersin) به بررسی جنازه‌های افراد آسیای شرقی پرداخت که از بیماری طاعون مرده بودند و موفق به کشف موجودی ذره‌بینی با سری گرد و دمی کوتاه شد که دیدنش فقط با میکروسکوپ ممکن بود و آن را میکروب طاعون نامید. به نظر من، این عنصر مادی کوچک، به غایت کوچک است که در مرحله‌ای از رشد ویروس ظاهر می‌گردد، اما به هیچ‌وجه برای شخص من طاعون را توجیه نمی‌کند و ترجیح می‌دهم که این پزشک به من بگوید چرا شدت و حدت همه طاعون‌های بزرگ، بی‌یا با ویروس، پس از سپری شدن دوره‌ای پنج ماهه کاهش می‌یابد و چگونه سفیری عثمانی که در اواخر سال ۱۷۲۰ از لانگدوک (Languedoc) می‌گذشت، توانست راهی را که از آوینیون و تولوز به نیس و بوردو می‌پیوندد، حد و مرز نهایی رشد و گسترش جغرافیایی آن مصیبت، اعلام دارد و گفتنی است که پیشامدها نیز به او حق دادند؟
 • مواجهه با مرگ

  ضعف و کم‌خونی جان به قدری شدت گرفت که تزریق خون ضروری شد و معنی‌اش آن بود که باید بستری می‌شد. دکتر رز به آیوا توضیح داد که اتاق خالی در بیمارستان نیست و مجبورند او را در بخش عمومی بستری کنند و البته الان دیگر بخش عمومی برای جان بهتر است، چون این‌طوری همیشه کسی هست که مراقبش باشد. جان خودش به قدری ضعیف و بی‌حال بود که به این چیزها اهمیتی نمی‌داد. کسی هم نبود که تشویقش کند که در بخش خصوصی باشد یا عمومی. بنابراین برنامه‌ریزی شد که در بخش عمومی بستری شود.
 • ریال چگونه تومان شد؟

  عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، صبح دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹ در صحن علنی مجلس از حذف چهار صفر از پول ملی خبر داد و گفت با توجه به تورم مزمن ۵دهه گذشته کارآیی ریال و دینار عملا ازبین رفته و در جامعه عرف اصلی تومان است و افراد جامعه در مبادلات خود از این واحد استفاده می‌کنند وحتی به جای ۵۰هزار تومان از لفظ ۵۰تومان استفاده می‌کنند.
 • داستان کشف واکسن آبله

  ۲۷۱ سال پیش در چنین روزهایی ادوارد جنر پزشک و دانشمند سرشناس انگلیسی متولد شد، او درست در چنین روزی یعنی سیزدهم می، ‌توانست نخستین مایه آبله را به بازوی بیماری هشت ساله تزریق کند و واکسیناسیون را بنیاد بگذارد. ادوارد در کودکی به بیماری آبله مبتلا شد و با اینکه شانس زنده ماندن را پیدا کرده بود اما تا پایان عمر از پیامدهای آن رنج می‌برد.
 • «دریک» یا تومان

  سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۵۱یادداشت روزنامه اطلاعات به تغییر واحد پول اختصاص یافت. در این مطلب که به قلم محیط طباطبایی نگاشته شده هشدار داده شده که در تغییر نام واحد پولی نباید عجله کرد. در یادداشت روز این روزنامه که با تیتر «دریک یا تومان» چاپ شده آمده است:
 • تجربه جهان از حذف صفرها

  این روزها حذف صفر از پول ایران به یکی از بحث‌های مهم اقتصاد ایران بدل شده است. درباره این برنامه حرف و حدیث‌های فراوانی مطرح شده است.این اتفاق در جهان بی سابقه نیست و بسیاری از کشورها چنین فرآیندی را تجربه کرده‌اند. داده‌های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول حاکی از آن است که ۵۰ کشور جهان اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده‌اند که در برخی از این کشورها برای تکمیل چرخه روانی نسبت به تغییر نام واحد پول نیز اقدام شده است.آمارها نشان می دهد که بعد از جنگ جهانی دوم دوران تازه‌ای از حذف صفر از پول کشورها آغاز شد و کشورهای بسیاری این شیوه را آزموده اند.در این گزارش تجربه برخی کشورها مرور شده است.
 • تاریخچه پول در ایران

  در تاریخ ایران انواع مختلفی از پول‌ها و سکه‌ها وجود داشته که نقش مهمی در زندگی انسان ایفا کرده‌اند و آدم‌ها از آنها برای معاملات استفاده می‌کردند. آنچه می‌خوانید تاریخچه پول در ایران است.
 • شب نشینی در رمضان

  شب‌نشینی‌های ماه رمضان، از جمله میهمانی‌های گرم و بانشاطی بود که همه از آن استقبال می‌کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر