آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۸۱

 • از امتیاز تا جنبش

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه ۷ اسفند ماه انجمن علمی دانشجویی تاریخ دانشگاه خوارزمی میزبان نشستی با عنوان «جنبش ملی شدن صنعت نفت» بود. در این نشست دکتر سهراب یزدانی‌مقدم، عضو هیات علمی این دانشگاه و صاحب تالیفات متعدد درباره تاریخ معاصر ایران، کوشید با بررسی فراز و فرود ملی شدن صنعت نفت در ایران نشان دهد که این جریان چگونه از یک امتیاز کم‌اهمیت به یک جنبش ملی بدل شد و در فصل مبارزات ضداستعماری مردم ایران قرار گرفت. آنچه در ادامه می‌آید بخش نخست سخنان دکتر یزدانی‌مقدم در این نشست است.
 • ارتقای جایگاه ارامنه در تجارت خارجی ایران

  یکی از نتایج مشـارکت بازرگانان ارمنی در اقتصاد ابریشم، ارتقای جایگاه آنان در نظام اقتصادی- اجتماعی جامعه صفوی بود. گسترش و رونق بازرگانی خارجی ابریشم و در پی آن ثروت و اعتبـاری کـه نصیب ارمنیان شده بود، سبب ارتقای موقعیت اقتصـادی - اجتمـاعی آنـان در داخـل و خارج شد.
 • زادروز طهماسب اول

  طهماسب اول ۱۳ اسفند سال ۸۹۲ در نزدیکی اصفهان به دنیا آمد. وی در یک سالگی به دستور پدرش شاه اسماعیل به هرات انتقال یافت. در ۱۰ سالگی به سلطنت رسید و به مدت ۵۴ سال سلطنت کرد که طولانی‌ترین ایام سلطنت در دوران صفوی محسوب می‌شود.
 • استعفای هاشمی از شرکت مترو

  ۱۳ اسفند ماه ۱۳۸۹ محسن هاشمی مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) از ترکیب هیات‌مدیره این شرکت استعفا داد. او ۱۳ سال ریاست هیات‌مدیره و مدیرعاملی شرکت متروی تهران را بر عهده داشت.
 • مرگ کاشف دستور زبان هیروگلیف

  ژان فرانسوا شامپولیون، مورخ و مستشرق فرانسوی ۴ مارس ۱۸۳۲ درگذشت.
 • مدارس اصفهان در عهد صفوی

  اصفهان به‌دلیل آنکه سال‌ها پایتخت صفویان بوده، یقینا مدارس زیادی داشته که متاسفانه اطلاع دقیقی از مدارس قدیمه آن در دست نیست. با این حال، مدارس قدیمه موجود در استان اصفهان بیشتر شامل مدرسه‌هایی است که به‌دلیل معماری ویژه با نفایس کاشی‌کاری‌هایشان مورد حمایت و حفاظت قرار گرفته‌اند، این مدارس عبارتند از:

بیشتر