آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۴۲

 • خرید جزایر ویرجین با ۲۵ میلیون دلار

  ترجمه: مهرناز زاوه
  صد سال پیش ایالات‌متحده آمریکا در ازای پرداخت ۲۵ میلیون دلار به امپراتوری دانمارک-نروژ (که ارزش آن در سال ۲۰۱۶ حدود ۵۶۲ میلیون دلار تخمین زده ‌شد)، جزایر ویرجین را تصاحب کرد. جزایر ویرجین ایالات‌متحده (USVI) گروهی از جزایر دریای کارائیب واقع در ۶۴ کیلومتری شرق پورتوریکو است. این جزایر از نظر جغرافیایی بخشی از مجمع‌الجزایر ویرجین هستند که در جزایر لیوارد در آنتیل کوچک قرار دارند.
 • ری در نگاه سفیر آمریکا

  ساموئل گرین بنجامین نخستین سفیر ایالات متحده آمریکا در ایران است. وی در کتاب خود با عنوان ایران و ایرانیان در دوره ناصرالدین‌شاه یکی از نخستین شهرهای ایران را از نگاه یک آمریکایی شرح می‌دهد.
 • تصرف بغداد به دست دیلمیان و صفویان

  ۱۵ ژانویه سال ۹۴۶ میلادی لشکراحمد دیلمی (معزالدوله) بغداد را تصرف کرد. در پی این پیروزی المستکفی؛ بیست و دومین خلیفه عباسی برکنار و کور شد و حکومت سراسر ایران بار دیگر در دست ایرانیان قرار گرفت.
 • تولد نویسنده قرارداد ترکمانچای

  الکساندر گریبایدوف، دیپلمات، نظامی و نمایشنامه‌نویس روس ۱۵ ژانویه ۱۷۹۵ در مسکو به دنیا آمد. او ۱۱ فوریه ۱۸۲۹ در ۳۴ سالگی در تهران به دست مردم کشته شد. گریبایدوف نویسنده پیش‌نویس قرارداد استعماری ترکمانچای بود که پس از امضای فتحعلیشاه آن را به سن‌پترزبورگ برد و به تزار وقت (نیکلای اول) ارائه داد.
 • پیشنهاد هندرسون به مصدق

  لوی هندرسون، سفیر وقت آمریکا در ایران ۲۵ دی ماه ۱۳۳۱ پیشنهاد تازه مورد موافقت انگلستان برای حل مساله نفت ایران را به دکتر محمد مصدق تسلیم کرد و این دو در این زمینه هفت ساعت باهم گفت‌وگو کردند. این مذاکرات در خانه دکتر مصدق در خیابان کاخ (خیابان فلسطین امروز) انجام شد. در این مذاکرات دکتر مصدق پیشنهاد تازه سفیر آمریکا را مغایر حاکمیت ملی و اصل کنترل ثروت عمومی هر کشور مستقل خواند و نظر مخالف خود را اعلام کرد.
 • حفاظت از شاه دربرابر ملت

  ناصرالدین‌شاه در سفر دوم خود در ناحیه قفقاز شیفته نظم و یکپارچگی سپاهیان روس شد که از جنگ با عثمانی بازمی‌گشتند.
 • استقبال شاهانه از نیکسون

  شاه با دقت هر چه تمام‌تر خود را آماده ملاقات با نیکسون کرده بود؛ حتی بیش از افرادی که نیکسون قبلا فرستاده بود به جزئیات پرداخته بود.
 • کشت و استعمال تنباکو

  از زمان صفویان به بعد کشت و استعمال تنباکو در ایران به سرعت گسترش یافت. چنان‌که در آغاز قرن نوزدهم یکی از مواد مهم تجاری و صادراتی ایران به شمار می‌رفت.
 • دغدغه‌های تاریخ شفاهی

  دغدغه ما در معرفی تاریخ شفاهی این است که وقتی قرار است ۵۰ سال آینده مورد استناد قرار گیرد و براساس مستندات تاریخ شفاهی تاریخ نوشته شود، به نوعی سرمایه ملی آینده را از اکنون پی‌ریزی می‌کنیم آن وقت ممکن است یک دانشگاهی گفته باشد که ۹۰ درصد تحقیقات تاریخ شفاهی در سال ۹۶ انجام شده، دولتی و فرمایشی است و ممکن است که به‌دلایل خاصی انجام شده باشد.

بیشتر