آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۴۱

 • دیپلماسی نمایشگاهی

  دنیای اقتصاد: سیاست خارجی عمدتا در سطح سخت آن درک شده و در بیشتر مواقع در قالب‌های نظامی، امنیتی و مذاکرات سیاستمداران فهم می‌شود اما همزمان با این بخش همواره نوع دیگری از روابط میان ملل در جریان بوده که دولت‌ها کنترل کمتری بر آن داشته‌اند ولی تمایل به هدایت آن دارند و آن بخشی است که در قالب‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی در بین مردم در نواحی مختلف جهان جریان دارد.
 • اسلحه در برابر نفت، استراتژی شاه

  وحید حاجی‌پور
  در میان تمام مدیران نفتی پیش و پس از انقلاب‌اسلامی، تنها یک مدیر را می‌توان یافت که در هر دو دوران عضو هیات‌مدیره شرکت ملی نفت بوده است؛ قباد فخیمی نویسنده کتاب «۳۰ سال نفت ایران» متولد سال ۱۳۱۲ در شهر همدان است. فخیمی سال‌ها در پالایشگاه آبادان و مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت فعالیت می‌کرد. در اینجا بخش‌هایی از گفت‌وگو با این مدیر اسبق شرکت نفت را می‌خوانید:
 • ایدن؛ سیاستمدار ضدایرانی

  سر رابرت آنتونی ایدن سیاستمدار محافظه‌کار بریتانیایی و نخست‌وزیر این کشور از ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۷، ۱۴ ژانویه ۱۹۷۷ در سن ۷۹ سالگی درگذشت. او به‌عنوان وزیر امور خارجه بریتانیا از چهره‌های موثر در کودتای آمریکایی / انگلیسی علیه دولت محمد مصدق در ایران بود. ایدن از ۱۹۳۵ تا ۱۹۵۵ سه‌بار وزیر خارجه بریتانیا شد.
 • محمد قاضی؛ کارمند دارایی، مترجم دن کیشوت

  محمد قاضی، مترجم بزرگ معاصر ۲۴ دی ۱۳۷۶ در ۸۴ سالگی در تهران چشم از جهان فروبست. او زاده شهر مهاباد بود. قاضی آموختن زبان فرانسه را در مهاباد نزد شخصی به‌ نام گیو از کردهای عراق آغاز کرد. قاضی در سال ۱۳۰۸ با کمک عموی خود میرزا جواد قاضی که از آلمان مدرک حقوق گرفته بود و در وزارت دادگستری کار می‌کرد، به تهران آمد و در سال ۱۳۱۵ از دارالفنون در رشته ادبی دیپلم گرفت. در سال ۱۳۱۸ دوره دانشکده حقوق دانشگاه تهران را در رشته قضایی به پایان برد. او در طول این دوران همیشه جزو بهترین شاگردان زبان فرانسه بود. از سال ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۰ دوره خدمت نظام را با درجه ستوان دومی در دادرسی ارتش گذراند.
 • تاریخ اقتصادی خوانسار در عصر قاجار

  صنعت و تجارت خوانسار در عهد قاجار از چنان رونق و اعتباری برخوردار بوده که بسیاری از سفرنامه‌نویسان این دوره، ضمن اشاره اجمالی به ساختار اجتماعی و جمعیت شهر، مشاغل و کالاهای تجاری آن را نیز مورد توجه قرار داده‌اند. به‌عنوان نمونه، کینیر، که در اوایل دوره قاجاریه از خوانسار عبور کرده، می‌گوید که در حدود ۲۵۰۰ خانوار در این شهر ساکن و عموما تجارت پیشه‌اند. علاوه‌بر او، شیروانی نیز به وجود بیش از ۲ هزار خانه در خوانسار اشاره کرده و بر تجارت‌پیشگی اکثر مردمان آن تاکید دارد. ناصرالدین شاه قاجار نیز که در اواسط این دوره از خوانسار بازدید کرده، می‌گوید که «...آبادی آن از عمارات اربابی و رعیتی و بازار زیاده از اندازه و استعداد آن است.» جکسن هم ضمن اشاره به جمعیت ۱۲ هزارنفری و شاعران بسیار آن، به بازار پر رونق شهر نیز می‌پردازد که در آن انواع کالاهای کتانی و پنبه‌ای خرید و فروش می‌شد.
 • شورش تنباکو در تبریز

  اولین شهری که علیه امتیاز توتون و تنباکو انقلاب و قیام کرد شهر تبریز بود که طومارهایی علیه انحصار در بازار تبریز آماده شده و به امضای ۴ هزار نفر از همه طبقات بازار رسید، سپس بازارهای تبریز به‌کلی بسته شد و از ورود کارگزاران و کارکنان امتیاز انحصار تنباکو به شهرها و مزارع جلوگیری به‌عمل آمد. رهبری علنی جنبش اعتراض را علمای شهر به‌عهده گرفته و در مساجد و منابر همراه با مردم علیه امتیاز انحصار و علیه روش دولت به شدت اعتراض کرده، خواستار لغو امتیاز تالبوت شدند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر