آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۲۴

 • سرزمینی در میانه امپراتوری‌ها

  دکتر پرویز حسین‌طلایی، استاد تاریخ دانشگاه با‌هنر کرمان طی سخنرانی خود در نخستین کنفرانس «تاریخ روابط خارجی ایران» به بیان اهمیت ارمنستان و موقعیت استراتژیک این منطقه در مناسبات باستانی ایران با روم پرداخت و دلایل اقتصادی، تجاری، بازرگانی، سوق‌الجیشی و نظامی این ناحیه در میانه دو امپراتوری بزرگ باستان را مورد واکاوی قرار داد. آنچه در ادامه می‌آید سخنرانی این استاد دانشگاه با عنوان «جایگاه ارمنستان در سیاست خارجی ایران و روم باستان» است.
 • نگاهی به عامل داخلی گرانی نان در کردستان

  در امر «مساله گرانی نان» در ایران طی سال‌های جنگ جهانی اول وضعیت کردستان با شهرها و نواحی دیگر ایران متفاوت بود. در واقع قدرت و نفوذی که اعیان و مالکان در کردستان داشتند بیشتر از نواحی دیگر بود. برخلاف نواحی دیگر که حکومت‌های محلی بر کار مالکی کدخدایان و مباشری گندم نظارت بیشتری داشتند. در سنندج و دهات اطراف آن اعیان و مالکان بیشتر از خاندان‌های اردلان، وزیری و وکیلی بودند که قرن‌ها در کردستان وزارت و وکالت کرده‌ بودند و مردم هم آنها را به چشم حاکمان واقعی کردستان می‌دیدند. این اعیان طی دوره زمانی (۱۳۰۲-۱۲۹۲ه.ش) موفق شدند نزدیک به ۶ حاکم را در کردستان جابه‌جا کنند.
 • ورود نخستین دستگاه ضرب سکه

  ۵ دسامبر ۱۸۳۴ نخستین دستگاه ضرب سکه از اروپا (بروکسل) وارد ایران شد. این دستگاه نخستین ماشین ضرب مسکوک بود که از اروپا خریداری شده بود.
 • ژاپنی‌ها از ایران برنج خریدند

  ۵ دسامبر ۱۹۵۳ چند بازرگان ژاپنی برای خرید ۲۵ هزار تن برنج از ایران وارد تهران شدند. روس‌ها قبلا ۷ هزار تن برنج چمپا بر پایه معاملات تهاتری (کالا با کالا) از ایران خریداری کرده بودند. در آن زمان، ایران از صادر‌کنندگان برنج بود.
 • درآمد ۲۰۰ میلیون دلاری نفت ایران

  چهارم دی‌ماه ۱۳۳۷ در تهران اعلام شدکه درآمد ایران از نفت در آن سال به ۲۰۰ میلیون دلار (۸۸ میلیون لیره انگلیسی) بالغ شده.
 • اعلام سیاست پولی جمهوری اسلامی

  اوایل دی ماه ۱۳۵۸ سیاست تازه پولی و بازرگانی جمهوری اسلامی رسما اعلام و تاکید شد که «بهره پول» با توجه به تحریم اکید آن در اسلام از فرهنگ اقتصادی ایران حذف شده و بازرگانی خارجی در دست دولت خواهد بود تا از این پس واردات غیرضروری وجود نداشته باشد و کالای مرغوب ساخت خارج وارد شود. سیاست پولی ازطریق تغییر درحجم پول، تغییر در رشد حجم پول و نرخ بهره یا شرایط اعطای تسهیلات مالی انجام می‌گیرد.ابتکار تغییر حجم پول به‌طور عمده در دست بانک مرکزی قراردارد و این بانک با اعمال سیاست‌های پولی نظیر تغییر در نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها، تغییر درنرخ تنزیل مجدد و عملیات بازار باز حجم پول را تغییر می‌دهد.
 • حمله آمریکا به پاناما

  جرج بوش پدر اواخر دسامبر ۱۹۸۹ دلایل زیر را برای حمله به پاناما مطرح کرد:
 • آخرین زلزله بزرگ تهران

  در عصر فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۴۶ قمری معادل سال ۱۸۳۰ میلادی، آخرین زلزله مهیب تهران رخ می‌دهد، این زلزله در اثر حرکت گسل مشا و با بزرگی ۱/ ۷ ریشتر مربوط به ۱۷۷ سال پیش است.
 • انقلاب موفق هلند

  انقلاب هلند آن کشور را تبدیل به موفق‌ترین اقتصاد اروپا بین سال‌‌های ۱۶۰۰ تا ۱۶۶۰ کرد. انقلاب همچنین هلند را با توجه به معیارهای آن روز، به طرز بارزی دموکراتیک، لیبرال و مترقی کرد- مأمنی برای شورشیان، متفکران و هنرمندانی نظیر جان لیلبرن برابری‌طلب، دکارت و اسپینوزای فیلسوف و رامبراند نقاش.
 • نخستین جرقه رابطه ایران و ژاپن

  از اینکه در گذشته‌های دور، ایران و ژاپن با یکدیگر مراوده تجاری داشته‌اند، اطلاعی در دست نیست اما جاده ابریشم از عهد باستان در دو شاخه آبی و خشکی عامل مهم تجارت بود و شرق و غرب آسیا را به‌هم وصل می‌کرد. احتمالا تجارت ایران با ژاپن بیشتر از مسیر دریایی بوده است که در این مسیر بازرگانی- دریایی یک خط از خلیج‌فارس شروع می‌شد و به دریای مکران و اقیانوس هند می‌رسید و خط دیگر از راه هندوکش و بگرام می‌گذشت و وارد دره پیشاور می‌شد و از آنجا به آب‌های اقیانوس هند و در ادامه راه دریایی هر دو خط پس از عبور از جنوب شبه‌قاره هند و آب‌های جنوب سنگاپور به شرق و جنوب شرق آسیا می‌رسید.
 • گفته‌ها

  در سراسر دوره حکومت صفویه، کردها نقش حیاتی در کشمکش بین صفویان و عثمانی‌ها ایفا کرده‌اند.

بیشتر