آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۲۵

 • دیپلماسی تاریخ‌مند

  دنیای اقتصاد: بسیاری از پژوهش‌های حوزه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل امروزه شکل‌گیری دیپلماسی را محصول دوران مدرن ارزیابی می‌کنند و بر این باور هستند که تحولات این حوزه از چند سده اخیر آغاز شده است اما با یک نگاه تاریخی می‌توان این تفکر در زایش یکباره دیپلماسی را مورد تردید قرار داد. دکتر مقصودعلی صادقی استاد دانشگاه تربیت مدرس موضوع سخنرانی خود را در نخستین کنفرانس «تاریخ روابط بین‌الملل ایران» به واکاوی برخی از جنبه‌های این تداوم اختصاص داد. آنچه در ادامه می‌آید سخنرانی این استاد تاریخ با موضوع «ساختار و اصول دیپلماسی در دولت‌های ایرانی سده‌های نخستین هجری (نمونه موردی: دولت غزنوی)» است.
 • زلزله بم؛ فاجعه مکرر

  در ساعت ۵:۲۶ دقیقه بامداد جمعه ۵ دی ماه ۱۳۸۲در بم زلزله‌ای بعد از چند پیش‌لرزه که شب قبل و ساعتی قبل از لرزه اصلی حس شده بود، درست در کنار شهر بم و روی گسل بم رخ داد. با وجودی که بعضی از مردم از شب قبل کمابیش به‌خاطر چند پیش لرزه بیدار مانده بودند، ولی عملا حدود یک سوم از جمعیت شهر بم در این رخداد کشته شدند (حدود ۳۰ هزار نفر) و به همین تعداد هم آسیب‌های مختلف فیزیکی و روانی دیدند. بسیاری از دانشجویان که در خوابگاه‌های دانشجویی بم بودند نیز کشته شدند. نه آگاهی از قبل از رخداد زمین لرزه مهم در ساعت ۵:۲۶ بامداد وجود داشت و نه دستورالعمل تخلیه برای مکان‌های جمعی (مانند خوابگاه‌ها).
 • زلزله بم

  در سپیده دمان ۵ دی ماه سال ۱۳۸۲ یکی از فاجعه‌بارترین زلزله‌های تاریخ کشور روی داد؛ زلزله‌ای ۶/ ۶ ریشتری که بم تاریخمند را ویران کرد.
 • مصوبه تثبیت قیمت مسکن

  دولت وقت ۵ دی ماه سال ۱۳۴۷ مصوبه تازه‌ای بر آیین‌نامه‌های اجرایی قانون تملک آپارتمان اضافه کرد که طبق آن، بهای هر مترمربع آپارتمان در تهران برحسب محل و مصالح ساختمانی ۳۰۰ تا ۶۰۰ تومان (۶۰۰۰ ریال) تثبیت شد.
 • ضرب سکه در دوره قاجار

  یاسنت لویی رابینو Rabino Hyacinth Louis (۱۹۵۰ - ۱۸۷۷م) از جمله متصدیان بانک شاهنشاهی ایران، کارشناس خبره سکه‌های ایران در کتاب «آلبوم سکه‌ها، نشان‌ها و مهرهای پادشاهی ایران» می‌نویسد: «در حدود سال ۱۲۸۰ قمری، ناصرالدین شاه قاجار، چند دستگاه ماشین سکه ‌زنی از فرانسه خریداری کرد و یک کارشناس فرانسوی را با دو پسرش برای ضرب سکه‌های ماشینی استخدام کرد؛ ولی کارشکنی‌های حسنعلی‌‌خان معیرالممالک، مانع پیشرفت کار شد و آن سه فرانسوی پس از دو سال بلاتکلیفی به کشور خود بازگشتند.»
 • تجارت با ژاپن در جنگ

  حجم تجارت دو کشور ایران و ژاپن در سال‌های منتهی به جنگ جهانی اول ۱۹۱۴-۱۹۱۳م کاهش یافته است و آمار ثبت شده احصائیه گمرکی نیز مخدوش است. اما در دو سال آخر جنگ وضعیت به کلی تغییر کرد و آمار و ارقام خوبی در مقیاس تجاری ایران برای تجارت با ژاپن ثبت شده است. به‌رغم خساراتی که جنگ بر ایران تحمیل کرد و کشاورزی ایران دچار آسیب فراوانی شد، صادرات تریاک ایران به ژاپن افزایش یافت و در مقابل، تنوع واردات کالا از ژاپن نیز بیشتر شد. از دلایلی که باعث شد ایران به بازار ژاپن روی آورد، کاهش تجارت با کشورهای بزرگ اروپایی از جمله آلمان و انگلستان بود و روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین همسایه و شریک تجاری ایران نیز درگیر انقلاب و کشمکش‌های داخلی خود بود. از این‌رو ژاپن با توجه به موقعیت مناسبی که در جنگ به دست آورد، موفق شد خلأ آن دولت‌ها را در ایران پر نماید. واردات کالاهایی نظیر وسایل دوربین عکاسی، قطعات اتومبیل، انواع فلزات و دیگر وسایل صنعتی و شیمیایی نظیر رنگ‌ها موید این موضوع است.
 • مجلس حفظ‌الصحه

  براساس واقعیت‌های اجتماعی عهد قاجار، ساکنان ایران به واسطه بروز خشکسالی‌های مداوم یا به سبب حوادث غیرمترقبه به بیماری‌ها و بلایای طبیعی واگیردار و مسری از قبیل طاعون، وبا و مالاریا گرفتار می‌شدند.
 • ترابری در دوران باستان

  شهرهای دوران باستان به دلایل نظامی، مذهبی یا اهمیت اقتصادی بنا می‌شدند. با وجود اینکه قبل از ساسانیان مساله شهر و شهرنشینی وجود داشته است، ولی بیشتر شهرهای دوران باستان در زمان ساسانیان به‌وجود آمده است. در این دوره عناصر عمده ساخت شهر کهندژ، شارستان و سواد (حومه)بوده است.
 • گفته‌ها

  نخستین برنامه برای خانه‌سازی در سال ۱۳۲۵ ش. در دولت قوام‌السلطنه تصویب و اجرایی شد که به ساخت کوی چهارصد دستگاه در محدوده میدان ژاله انجامید.

بیشتر