آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۲۲

 • تاریخ درمانگر دردهای امروز

  روز دوشنبه ۲۷ آذرماه «مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌الملل وزارت امورخارجه» مجری نخستین کنفرانس «تاریخ روابط خارجی ایران» بود. طی این نشست که با حضور مقامات ارشد وزارت امورخارجه، استادان و پژوهشگران حوزه‌های مختلفی از جمله تاریخ، روابط‌بین‌الملل، علوم سیاسی و هنر برگزار شد، صاحب‌نظران در قالب چهار پنل به بیان دیدگاه‌های خود در رابطه با تاریخ روابط بین‌الملل ایران پرداختند. سخنران ویژه این همایش دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه بود که در بخش افتتاحیه نشست حضور یافت و به تبیین اهمیت این برنامه پرداخت.
 • پیدایش ایده ایران

  دنیای اقتصاد: نخستین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران در قالب چهار پنل با بیش از بیست سخنرانی توسط استادان و صاحب‌نظران برگزار شد. پنل نخست این برنامه به دوران باستان تا آغاز صفویه اختصاص داشت و دکتر شهرام جلیلیان عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز سخنران نخست و ویژه در پنل اول بود. موضوع سخنرانی دکتر جلیلیان «سیاست خارجی ساسانیان در قبال امپراتوری روم» بود که به این ترتیب ارائه شد.
 • اتاق استرآباد

  اتاق بازرگانی استان گلستان (گرگان) در اوایل تاسیس به اتاق تجارت استرآباد معروف بوده است. بخش عمده مبادلات تجاری ناحیه گرگان با روسیه تزاری و کشورهای مشترک‌المنافع فعلی صورت می‌گرفته است. روسیه تنها کشور اروپایی مجاور و همسایه شمالی ایران در دریای خزر، ضمن تولید برخی کالاها، بازار مصرفی مناسبی برای کالاهای ایران بوده و به همین دلیل، بازرگانان این ناحیه بخش عمده فعالیت‌های تجاری خود را با این کشور انجام می‌دادند. قرائن نشان می‌دهد که به‌منظور سازماندهی و تسهیل امور تجارت خارجی در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی، در سال۱۳۰۵ نخستین اتاق تجارت این ناحیه به نام اتاق تجارت استرآباد در بندر گز تاسیس شده که پس از روی کارآمدن حکومت بلشویکی و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی و محدود کردن روابط تجاری خصوصی با دنیای خارج، مبادلات تجاری منطقه با روسیه رو به کاهش نهاد و اتاق تجارت استرآباد به تدریج تعطیل شد.
 • زد و خورد مردم ایران و روس‌ها

  روز اول و دوم دی ماه ۱۲۹۴، نیروهای تازه‌نفس روسیه که به بهانه جلوگیری از گسترش نفود آلمان در ایران تا حومه تهران پیشروی کرده بودند در رباط‌کریم شهریار با ژاندارم‌ها، افراد مسلح «کمیته دفاع ملی» و ایرانیان داوطلب که اسلحه برداشته بودند درگیر شدند که این زدو خوردها با پیروزی روس‌ها به پایان رسید و ایرانیان تلفات سنگینی متحمل شدند. دلیل اصلی شکست مدافعان ایرانی نداشتن اسلحه سنگین بود.
 • تحریم ناپلئونی انگلستان

  ناپلئون بناپارت در دسامبر ۱۸۰۷ در میلان ایتالیا منشور تحریم انگلستان توسط اروپای قاره‌ای را امضا کرد. این منشور کشورهای اروپای قاره‌ای را از هرگونه رابطه و تجارت با انگلستان منع می‌کرد. ناپلئون در کنار امضای خود در زیر این منشور عناوینش را چنین نوشته بود: ناپلئون؛ امپراتور فرانسه، حکمران اسپانیا، پادشاه ایتالیا و بزرگ اتحادیه راین (ژرمن‌ها = آلمانی‌ها). این منشور درعین حال به «اتحاد اروپای قاره‌ای» رسمیت بخشید که هدف ناپلئون از فتوحاتش بود.
 • شهر و سکونتگاه هفت هزار ساله

  تپه اسکندری و تپه‌های اطراف آن مربوط به هزاره هفتم پیش از میلاد به بعد است.
 • کنسولگری روس در گرگان

  کنسولگری روسیه در گرگان مربوط به دوره صفویه است و یکی از دیدنی‌های تاریخی این شهر به‌حساب می‌آید اما این بنا این روزها به‌حال خود رها شده و بعد از اجاره ۹۹ ساله که مهلت آن نیز به اتمام رسیده، هنوز بدون متولی است.
 • قلعه‌ای که فروریخت

  مجموعه بناهای یادمانی قلعه یزدگرد در منطقه دالاهو و در هجده کیلومتری تنگه پاتاق در استان کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه با گستره تقریبی چهل کیلومتر مربع از سمت شمال غرب با پرتگاه تندی به جلگه ذهاب و از طرف شمال و شرق به صخره‌های پلکانی دالاهو محدود می‌شود. بر پایه نخستین پژوهش‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی که پیش از انقلاب از سوی هیات باستان‌شناختی کانادایی، ادوارد کیل صورت گرفت زمان ساخت این مجموعه به دوره ساسانی نسبت داده شد. اما کاوش‌های بعدی در این منطقه نشان داد بسیاری از مجموعه بناهای این محوطه متعلق به اواخر دوره اشکانی است. از این مجموعه بقایا و نشانه‌هایی مانده بود که آن نیز در اثر زلزله آبان ماه بیش از پیش فروریخت و نابود شد. مجموعه قلعه یزدگرد شامل چند محوطه ‌است:
 • گفته‌ها

  ابودلف، سفرنامه مشهورش را در سال ۳۴۱ ه.ق نوشته است. یعنی چند دهه پیش از زلزله‌ ویرانگری که شهر «عظیم و شکوهمند» حلوان را با خاک یکسان کرده است. ابودلف از «ذهاب» تا «مرج‌القلعه» یعنی مجموعه‌ قلعه یزدگرد را «حلوان» نامیده است. مورخانی مانند ابن حوقل، مقدسی و اصطخری از حلوان به‌عنوان شهر متمدن نام برده‌اند. در دوران معاصر نیز فئودور مینورسکی و ایگور دیاکونوف بر وجود این شهر تاریخی تاکید کرده‌اند.

بیشتر