آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۸۰

  • موزه چهل ساله

    فرزانه ابراهیم‌زاده
    ساعت ۱۰ صبح روز ۲۷ مهرماه ۱۳۵۶ سرانجام درهای ساختمان عجیب‌و‌غریبی که چند سالی بود در میانه خیابان امیرآباد درحال ساخت بود به روی مردم باز شد. موزه‌ای که بعد از یک هفته جشن و برنامه‌های اختصاصی برای شاه و اطرافیانش سرانجام برای مردم عادی قابل بازدید بود.
  • امنیت در تهران دوره قاجار

    تهران به چند منطقه تقسیم شده است و هر منطقه اسمی مخصوص به خود دارد، مثلا: منطقه ارامنه، منطقه شمیران، منطقه شاه عبدالعظیم و... به غیر از این مناطق بخش دیگری در تهران وجود دارد به نام ارک که قصر شاه، چند باب مسجد، سربازخانه و خانه‌های درباریان معظم در آن واقع است.
  • قتل واعظ قزوینی

    هفتم آبان ۱۳۰۴ خورشیدی واعظ قزوینی ، روحانی منورالفکر و ناشر روزنامه «نصیحت» در ساختمان مجلس در بهارستان کشته شد. وی مقالات تندی بر ضد فساد مالی، اجحاف و احتکار و نبود مروت و انصاف درمیان ثروتمندان و آزمندی آنان منتشر می کرد. «واعظ قزوینی» معروف به «شیخ یحیی واعظ» در سال ۱۲۶۴ خورشیدی در قزوین به دنیا آمده بود.
  • امضای شاه پای قرارداد کنسرسیوم

    هفتم آبان ۱۳۳۳ شاه قرارداد نفت با کنسرسیوم را امضا کرد. مجلس سنای وقت یک روز قبل از آن تاریخ با کمترین مخالفت آن را به تصویب رسانده بود. نفت ایران که پیش از ملی شدن در انحصار انگلستان بود این بار در اختیار کنسرسیومی از شرکت های بزرگ نفتی غرب از جمله آمریکا و انگلستان قرار گرفت.
  • فتح بابل از سوی کوروش

    لشکریان ایران به فرماندهی کوروش در روز ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد موفق به فتح بابل شدند. در کتیبه کوروش آمده است که او به نگرانی‌های مردم پایان داده و در پی آرامش شهر بابل بوده است. از متن کتیبه روشن است که کوروش به سپاهیانش اجازه‌ خونریزی، تاراج و بدرفتاری با مردم را نداده و در آن از احترام به مردم و باورهای دینی آنها سخن گفته شده است.
  • فتوحات اقتصادی کوروش

    کوروش پس از پیروزی بر آژدهاک آخرین شاه ماد، امپراتوری هخامنشیان را پایه‌گذاری کرد. وی قصد داشت به آب‌های مدیترانه دست پیدا کند و از این رهگذر تجارت را در محدوده امپراتوری خود گسترش دهد. لیدی و بابل نخستین مقاصد کوروش برای دستیابی به اهدافش بودند.
  • اسرار قتل کندی از طبقه‌بندی خارج می‌شود

    دونالد ترامپ، قصد دارد اجازه دهد تا اسرار قتل جان اف کندی، سی‌و‌پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا، به‌منظور ارائه اطلاعات بیشتر از حالت طبقه‌بندی شده خارج شود. روز ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ خبر ترور رئیس‌جمهوری آمریکا به خبر یک رسانه‌های جهان تبدیل شد. جان اف کندی رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا که در سومین سال ریاست‌جمهوری خود به سر می‌برد، در جریان سفر به تگزاس، هدف اصابت دو یا سه گلوله قرار گرفت و کشته شد.
  • تاسیس مدرسه عالی حقوق در عصر قاجار

    هیات وزیران ۱۰ آبان ۱۲۹۷، به پیشنهاد فیروزمیرزا نصرت‌الدوله وزیر عدلیه، تشکیل مدرسه عالی حقوق را تصویب کرد. این مدرسه صرفا برای تامین کادر قضایی تاسیس شد.
  • گفته‌ها

    عین‌السلطنه در ماه مه۱۸۸۹، از بیمارستان جدیدی که اقبال‌السلطنه در تهران ساخته بود، دیدن کرد. نظر او بر این بود که بیمارستان بسیار تمیز و مناسب است؛ اما به نظر می‌رسد که این بیمارستان، عملیاتی نماند. آمار ۱۸۹۹ / ۱۳۱۷ تهران، از وجود تنها دو بیمارستان- بدون ذکر نام- یاد می‌کند که هر دو در دروازه دولت بودند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر