آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۷۹

 • تاریخ‌نگار ناشر

  دنیای اقتصاد: منصوره اتحادیه فرزند علی اتحادیه و همافرمانفرماییان است. خانواده پدری او از تجار آذربایجان بودند و مادرش هرچند خانه‌دار بود، ولی در مدرسه ژاندارک تحصیل کرده و به زبان فرانسه تسلط داشت. چنین تسلطی را می‌توان محصول دو امر دانست. نخست آنکه در نتیجه مطالعات والدین، خیلی زود به کتابخوانی علاقه‌مند شد، اما چون کتابی برای کودکان به زبان فارسی وجود نداشت، ناچار بود کتاب‌های کودک را به زبان فرانسه مطالعه کند. به علاوه در زمان جنگ جهانی که شماری از اسرای لهستانی به ایران آمدند، مادرش یک معلم لهستانی را که به زبان فرانسه تسلط داشت، برای آموزش به فرزندان استخدام کرده بود. به این ترتیب از سن بسیار پایین مطالعه را آغاز کرد. وی علاقه خود به تاریخ را نیز از همان سنین کودکی می‌داند؛ چرا که کتاب‌هایی که مطالعه می‌کرد، کتاب‌های کودکی مادرش بود و این کتاب‌ها به نسبت قدیمی بودند. به علاوه علاقه پدر به تاریخ و داشتن کتب متعدد زندگینامه در این علاقه بی‌تاثیر نبود.
 • معادن مس در ایران

  از نظر ذخایر معدنی و فلزات، به‌خصوص مس به‌زحمت ممکن است هیچ کشور دیگری در دنیا را بتوان با ایران سنجید. تقریبا در هر ناحیه‌ای یک معدن مس وجود دارد، حتی در دامنه شمالی کوه البرز تعداد این معدن‌ها سر به بیست می‌زند، و تقریبا به همین تعداد هم معدن در قزوین وجود دارد.
 • تایید حکم اعدام دکتر حسین فاطمی

  ششم آبان ۱۳۳۳ محکمه تجدیدنظر نظامی تهران حکم اعدام دکتر حسین فاطمی وزیر امورخارجه دولت دکتر مصدق را تایید کرد.
 • مجسمه آزادی آمریکا را فرانسوی‌ها ساختند

  مجسمه آزادی که امروزه سمبل ایالات‌متحده آمریکا محسوب می‌شود اوایل سال ۱۸۸۶م با کمک مردم فرانسه به دست آگوست بارتولدی، مجسمه‌ساز معروف فرانسوی ساخته شد و از طرف فرانسویان به مناسبت یکصدمین سالگرد استقلال آمریکا به ایالات‌متحده اهدا شد.
 • زادروز غول مایکروسافت

  بیل گیتس، موسس مایکروسافت و یکی از بزرگ‌ترین ثروتمندان دنیا ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در سیاتل به دنیا آمد. گیتس در خانواده‌ای به دنیا آمد که برخوردار از تجارب غنی در زمینه تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی بود. پدرش ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیات‌مدیره یونایتد وی اینترنشنال (United Way International) بود که در امور خیریه نیز فعالیت داشت. گیتس در مدرسه لیک ساید درس خواند، سپس به علاقه خود به نرم‌افزار پی ‌برد و برنامه‌نویسی را در سن ۱۳ سالگی شروع کرد.
 • جنگ دو حکمران روم

  ۲۸ اکتبر سال ۳۱۲ میلادی کنستانتین ژنرال رومی و حکمران قلمرو شرقی امپراتوری روم در جنگی یک روزه معروف به «جنگ پل میلویان» بر سپاهیان «ماکزنتیوس» امپراتور روم پیروز شد. ماکزنتیوس در همین روز کشته شد. وی ۲۸ اکتبر ۳۰۶ میلادی امپراتور روم شده بود و ۲۸ اکتبر سال ۳۱۰ میلادی موضوع جنگ با ایران را در جلسه مشترک سنا و شورای ژنرال‌های روم مطرح کرده بود که تصویب نشد ولی قرار شد در دستور کار باقی بماند.
 • درگذشت ماکس مولر

  ۲۸ اکتبر ۱۹۰۰ ماکس مولر، شرق‌شناس شهیر آلمانی در ۷۷ سالگی درگذشت. او را بنیانگذار مطالعات تطبیقی در زمینه ادیان می‌دانند.
 • اعدام فاطمی با درخواست چرچیل

  نخستین برخورد من با دکتر فاطمی در اجتماع ۲۵ بهمن سال ۱۳۳۱ اتفاق افتاد. در اجتماعی که بعد از شکست کودتای ۲۴ مرداد در میدان بهارستان تهران برگزار شده بود. من یک نوجوان ۱۵ ساله بودم که به‌خاطر علاقه به فعالیت‌های اجتماعی در میدان بهارستان حضور پیدا کرده بودم و اتفاقا عکسی نیز از آن روز دارم. شدیدا تحت‌تاثیر سخنرانی پر شور و احساس و شعار‌های دکتر فاطمی علیه شاه قرار گرفتم. تا جایی که به‌خاطر دارم، دکتر فاطمی در طول سخنرانی‌ خود، چیزی برای دربار و شاه باقی نگذاشت. البته دکتر شایگان نیز صحبت کرد و حرف‌های او نیز تند بود اما با صحبت‌های دکتر فاطمی خیلی فاصله داشت و خیلی ملایم‌تر بود. کریم‌ پورشیرازی هم یکی از سخنرانان آن روز بود. من همیشه به لحاظ تاریخی، خاطرات بسیار خوبی از دکتر فاطمی داشتم و او را همواره به‌عنوان یکی از خدمتگزاران تاریخی ایران در دوران نهضت ملی ایران ارزیابی می‌کردم و به همین دلیل نیز در شورای نامگذاری که بعد از پیروزی انقلاب در شهرداری تهران تشکیل شد، برای تقدیر از چنین شخصیت تاریخی‌، یکی از خیابان‌های اصلی شهر تهران و میدان واقع در آن به نام دکتر فاطمی نام‌گذاری شد. دکتر فاطمی بعد از شهریور ۱۳۲۰ که فضای سیاسی ایران نسبتا باز می‌شود، نشریه باختر امروز را در تهران منتشر می‌کند. نکته‌ای که در آن شرایط برای من جلب‌ توجه کرد، این بود که دکتر فاطمی، شعار «خدا، شاه، میهن» را که در آن زمان مطرح بود به شعار «خدا، ایران، آزادی» تبدیل کرد.
 • تصویر دستخط دکتر مصدق

  اشاره: دکتر محمد مصدق هنگامی که در ملک پدری‌اش در حصر و تبعید به سر می‌برد تصمیم گرفت که خاطرات دوران زندگانی خود را بنویسد و برای آیندگان به یادگار بگذارد. او در دیباچه دفتر خاطراتش چنین نوشته است:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر