• ساخت ۶۰ قطعه کاربردی حفاری

  دنیای‌اقتصاد- اهواز- محمد علاف‌پور: معاون مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی ایران گفت: ساخت ۶۰ قطعه مهم کاربردی در صنعت حفاری در سال ۱۴۰۰ در دستور کار این مدیریت قرار دارد. بهنود منصورنژاد افزود: این قطعات براساس اعلام نیاز مدیریت‌های عملیات حفاری، خدمات فنی، خدمات ویژه، نگهداری و تعمیرات، ابزار در گردش و مدیریت تدارکات و امور کالا در تعامل با مراکز علمی و پژوهشی و سازندگان و صنعتگران داخلی برای اولین‌بار ساخت داخل می‌شود. وی با بیان اینکه در مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت فعالیت‌ها در دو بخش اجرایی و پشتیبانی پیگیری و دنبال می‌شود، اظهار کرد: از بخش‌های اجرایی این مدیریت اداره مهندسی و فناوری ساخت است که در ارتباط مستمر با مدیریت‌های مختلف نیازهای ضروری را دریافت و مراحل تهیه دانش فنی و واگذاری به شرکت‌های توانمند واجد شرایط را تا مرحله ساخت پی‌جویی و نظارت مستمر می‌کند. معاون مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران افزود: تاکنون در نتیجه تعامل سازنده و موثر میان صنعت و دانشگاه و مشارکت و هم‌افزایی فنی با مجموعه‌های مرتبط با ساخت بیش از هفت هزار قطعه پرمصرف و کاربردی در صنعت حفاری بومی‌سازی شده که با توجه به تفکیک و تنوع سازندگان و با احتساب تکثیر بیش از ۲۲ هزار قطعه است و همچنان روند صعودی دارد.
 • انتقال آب شرب سد نهند برای گذر از تنش آبی ۱۴۰۰ در تبریز

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- رعنا نیک‌رفتار: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از اجرای طرح انتقال اصلاحی هفت کیلومتری آب شرب سد نهند برای گذر از تنش آبی ۱۴۰۰ در تبریز به‌عنوان یکی از راهکارهای کوتاه‌مدت کنترل تنش آبی در زمان پیک مصرف خبر داد. یوسف غفارزاده هدف از اجرای این طرح را افزایش راندمان انتقال آب با اصلاح هفت کیلومتر خط انتقال اصلاحی در بازه آسیب‌دیده و فرسوده قدیمی اعلام کرد و افزود: این اقدام موجب کاهش ظرفیت خط انتقال از هزار لیتر در ثانیه به کمتر از ۶۰۰ لیتر در ثانیه می‌شود. وی افزود: این طرح یکی از راه‌حل‌های کوتاه‌مدت برای کنترل تنش آبی احتمالی در سال ۱۴۰۰ است که با اجرای آن، ظرفیت خط انتقال به ۹۵۰ لیتر در ثانیه افزایش خواهد یافت. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه به‌رغم پیگیری‌های انجام شده برای جذب اعتبارات تنش آبی، مبلغ اندکی از اعتبار لازم به دستمان رسیده که امیدواریم با تسریع در تخصیص اعتبارات بتوانیم در اجرای به موقع طرح، بیشترین کمک را به کنترل تنش آبی ۱۴۰۰ تبریز بکنیم.
 • حجم ذخیره آب سدهای اردبیل ۵۰ درصد کاهش یافت

  دنیای‌اقتصاد- اردبیل: مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل از کاهش حجم ذخیره آب سدهای این استان به میزان ۵۰ درصد در مقایسه با پارسال خبر داد. اسدالله دیندارسوها با بیان اینکه کاهش بارندگی در این استان منجر به کاهش ذخایر آب سدها شده و امسال با خشکسالی شدیدی در حوضه‌های آبریز استان مواجه هستیم، گفت: بارش‌ها در حوضه آبریز سدهای مهم استان اردبیل ۷۰ درصد کاهش دارد. وی افزود: بارش‌ها در سال ۱۴۰۰، در حوضه آبریز سدهای مهم استان اردبیل همچون یامچی، سبلان و قوری چای تا ۷۰ درصد کاهش دارد و باید برای کاهش مصارف و استفاده بهینه از آب اقدامات مهمی انجام شود.
 • اعطای تسهیلات به کشاورزان ارسنجانی

  دنیای‌اقتصاد- شیراز- محمد صداقت: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان از اعطای تسهیلات ۵ میلیارد و ۶۶۲ میلیون ریالی در قالب کشاورز کارت به تولیدکنندگان محصولات کشاورزی استراتژیک گندم، جو و کلزا در این شهرستان خبر داد. سیدناصر حسینی‌خرمی گفت: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین بانک کشاورزی و جهادکشاورزی، این تسهیلات ارزان‌قیمت به کشاورزان اختصاص یافته است.
 • تحقق ۱۲۷ درصدی نصب انشعاب گاز در گلستان

  دنیای‌اقتصاد- گرگان: مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان از تحقق ۱۲۷ درصدی نصب انشعاب گاز استان طی سال گذشته خبر داد. علی طالبی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی گاز گلستان، تعداد انشعاب نصب شده در شهرها و روستاهای استان را ۳۰۱ هزار و ۷۵ مورد اعلام کرد. وی گفت: انشعاب‌های یاد شده در بخش‌های مختلف خانگی، تجاری، صنعتی و اداری است. تعداد ۱۵۵ هزار و ۱۳۵ انشعاب در شهرها و ۱۴۵ هزار و ۹۴۰ مورد آن در روستاها نصب شده است. طالبی افزود: به همین منظور گرگان با ۶۲ هزار و ۶۳۰ مورد و شهرستان گنبد نیز با ۵۳ هزار ۵۹۰ مورد بیشترین حجم انشعاب نصب شده را داشته‌اند.
 • آغاز خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در گلستان

  دنیای‌اقتصاد- گرگان: طی سال زراعی جاری دانه روغنی کلزا در قالب خرید تضمینی براساس دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی دولت از کشاورزان گلستانی خریداری می‌شود. سیدخالق سجادی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان با اعلام این خبر گفت: از بیستم اردیبهشت سال‌جاری خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در گلستان آغاز شد و قیمت پایه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا ۱۱۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم اعلام شده است. این قیمت براساس پایه خرید با ۲ درصد ناخالصی و ۹ درصد رطوبت است. وی اظهار کرد: حداکثر ناخالصی قابل قبول دانه روغنی کلزا برای خرید تضمینی ۱۰ درصد و حداکثر رطوبت مجاز برای این دانه روغنی ۲۰ درصد است.
 • شست‌وشوی برج‌های خنک‌کننده نیروگاه شهیدرجایی

  دنیای‌اقتصاد- قزوین: برج‌های خنک‌کننده اصلی و کمکی نیروگاه سیکل ترکیبی شهیدرجایی به‌منظور تولید برق پایدار شست‌وشو می‌شوند. به گزارش روابط‌عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهیدرجایی، فرشید کاکاوند، مدیر امور بهره‌برداری نیروگاه سیکل ترکیبی شهیدرجایی در تشریح این خبر گفت: سالانه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، عملیات شست و شوی برج‌های خنک‌کننده اصلی و کمکی نیروگاه سیکل ترکیبی، به‌منظور افزایش راندمان و ارتقای کارآیی این تجهیزات انجام می‌شود که امسال هم این فعالیت‌ها با رویکرد کسب آمادگی تولید برق، درحال اجرا است. کاکاوند با اشاره به جزئیات این خبر افزود: این عملیات با پیش‌بینی انجام کار در دلتاهای برج‌های خنک‌کننده اصلی و کمکی آغاز شد که فاز اول آن با شست‌وشوی دلتاهای برج خنک‌کننده اصلی شماره ۱ شروع شده که در ادامه و در فاز دوم این طرح هم دلتاهای مربوط به برج‌های خنک‌کننده دیگر واحدها شست‌و‌شو می‌شوند. کاکاوند افزود: پیش‌بینی می‌شود با انجام عملیات شست‌وشوی برج‌های خنک‌کننده، آمادگی و راندمان این سازه‌ها برای تولید برق پایدار در فصل تابستان افزایش یابد.
 • تراز مثبت ورود و خروج مسافر در ایران

  دنیای‌اقتصاد- کیش: وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: دولت برای حمایت از بخش گردشگری کشور پرداخت ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات را در دستور کار خود قرار داده است. علی‌اصغر مونسان در بازدید از چند پروژه گردشگری در جزیره کیش با اشاره به تاثیرات منفی شیوع کرونا برصنعت گردشگری جهان گفت: هیچ کشوری در دنیا از گزند این ویروس در امان نبود اما پیش‌بینی می‌شود تابستان امسال صنعت گردشگری پس از واکسیناسیون عمومی در بسیاری از کشورها از جمله ایران تا حدودی به روال عادی خود برگردد.
 • نرخ بیکاری برخی مناطق خوزستان بالاتر از ۴۵ درصد

  دنیای‌اقتصاد- اهواز- محمد علاف‌پور: استاندار خوزستان با بیان اینکه نرخ بیکاری خوزستان ۵/ ۱۴ درصد اعلام می‌شود اما اگر در استان بگردید می‌بینید که قطعا این نرخ بالاتر است، گفت: در بسیاری از مناطق استان خوزستان نرخ بیکاری بالاتر از ۴۵ تا ۵۰ درصد است. قاسم سلیمانی‌دشتکی در جلسه شورای اشتغال خوزستان اظهار کرد: اعتباراتی در بحث اشتغال در خوزستان وجود دارد که متناسب با وضعیت هر شهرستان توزیع می‌شود.
 • تصویب ۱۷ طرح سرمایه‌گذاری گردشگری در آذربایجان‌شرقی

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- رامین نیک‌رفتار: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی از تصویب ۱۷ طرح سرمایه‌گذاری گردشگری در استان خبر داد. احمد حمزه‌زاده در جلسه کمیته فنی سرمایه‌گذاری این اداره‌کل افزود: در این جلسه با توجه به ارائه ۲۴ طرح سرمایه‌گذاری زیرساخت گردشگری، پس از بررسی‌های تخصصی توسط اعضای کمیته فنی سرمایه‌گذاری، ۱۷ طرح ارائه شده به تصویب رسید و اخذ استعلامات هفت طرح سرمایه‌گذاری دیگر در دستور کار قرار گرفت. وی افزود: از میان ۱۷ طرح مصوب در این جلسه چهار مورد به احداث هتل، ۶ طرح به ایجاد سفره‌خانه سنتی، یک طرح مربوط به اردوگاه گردشگری، سه مجتمع گردشگری، یک مورد توسعه مرکز آب درمانی و دو مورد به اقامتگاه سنتی و بوم‌گردی اختصاص یافته است. حمزه‌زاده گفت: طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری استان در شهرستان‌های تبریز، شبستر، مراغه، سراب، اسکو، کلیبر و اهر پس از طی مراحل لازم، مراحل اجرایی خود را آغاز خواهند کرد.
 • جذب فاینانس برای ۷ طرح مهم آذربایجان‌شرقی تصویب شد

  دنیای‌‌اقتصاد- تبریز- رامین نیک‌رفتار: استاندار آذربایجان‌شرقی از تصویب جذب فاینانس برای هفت طرح مهم این استان در دولت خبر داد و از بانک‌های استان خواست تا برای جذب این اعتبارات همکاری بیشتری داشته باشند.
 • آبگیری سد عمارت گرمی در سال‌جاری

  دنیای‌اقتصاد- اردبیل: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: عملیات اجرایی سد عمارت شهرستان گرمی شتاب گرفته و امسال آبگیری خواهد شد. عباس جنگی مرنی با بیان اینکه سد عمارت گرمی اکنون ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: با اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار به تکمیل سد مخزنی عمارت، این سد تا پایان سال آبگیری شده و به بهره‌برداری خواهد رسید. وی با اشاره به تسریع در عملیات اجرایی این سد توسط پیمانکاران در جبهه‌های مختلف اظهار کرد: با مساعدت دادگستری استان روند تملک اراضی و املاک داخل مخزن سد عمارت شتاب بیشتری گرفته است. وی اظهار کرد: برای تامین نیاز مالی طرح سد عمارت علاوه بر اعتبارات عمرانی، پیگیری‌ها برای تامین مالی از طریق ماده ۵۶ توسط بنیاد مستضعفان و جانبازان به مبلغ هزار میلیارد ریال درحال انجام است. مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اضافه کرد: علاوه بر اعتبارات عمرانی تلاش می‌شود ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر هم برای تامین اعتبار بخش‌های باقی‌مانده همچون خرید اراضی و مستحدثات روستایی جذب شود.
 • جابه‌جایی دستگاه حفاری سنگین خشکی ۵۴ فتح

  دنیای‌اقتصاد- اهواز- محمد علاف‌پور: مدیر طرح حفاری ۶ حلقه چاه اکتشافی در شرکت ملی حفاری ایران از جابه‌جایی دستگاه حفاری سنگین خشکی ۵۴ فتح از اهواز به سمت موقعیت چاه اکتشافی اورتاداغ در منطقه پارس‌آباد مغان در استان اردبیل خبر داد. علی رفیعی گفت: این دستگاه حفاری و متعلقات به همراه تیم‌های تخصصی ترابری سنگین شرکت به‌وسیله افزون بر ۱۲۰ خودرو کشنده سنگین و فوق سنگین در مدت ۲۵ روز در موقعیت مورد نظر استقرار و تا ۴۵ روز آینده در مدار عملیات قرار می‌گیرد. وی افزود: چاه اکتشافی اورتاداغ یکی از ۶ حلقه چاهی است که انجام آن از سوی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به شرکت ملی حفاری ایران محول شده و برای حفر آن دستگاه حفاری ۵۴ فتح با توان ۲ هزار اسب بخار و امکان حفر چاه‌های نفت و گاز تا عمق ۶ هزار متر به‌کارگیری می‌شود.
 • افزایش ۱۲ درصدی تعداد شعبه‌های رای‌گیری در گرگان

  دنیای‌اقتصاد- گرگان: فرماندار گرگان گفت: با توجه به شیوع کرونا و برای جلوگیری از تراکم جمعیت تعداد شعبه‌های اخذ رای در این شهرستان نسبت به دوره قبل ۱۲ درصد بیشتر شده است. محمد حمیدی در جلسه با اعضای هیات اجرایی انتخابات درخصوص بررسی جانمایی و افزایش شعب اخذ رای و تکمیل اعضای عوامل اجرایی شعب اظهار کرد: در گرگان ۱۲۵ شعبه اخذ رای از دوره قبل در نظر گرفته شده است که به‌منظور تسهیل در رای‌گیری و جلوگیری از تراکم جمعیت با توجه به شیوع کرونا، افزایش ۱۲ درصدی صندوق‌ها را خواهیم داشت. وی گفت: ثبت‌نام این دوره عوامل اجرایی به صورت الکترونیک خواهد بود و افراد با مراجعه به سایت فرمانداری می‌توانند اقدام به نام‌نویسی کنند.
 • اجرای طرح سامانه جامع انبارها در فارس

  دنیای‌اقتصاد- شیراز- محمد صداقت: معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس از کسب سکوی اول کشوری این استان در اجرای طرح سامانه جامع انبارها خبر داد. مهدی حسینی با اشاره به عملکرد سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالاها گفت: این ارزیابی از سوی سازمان حمایت‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام شده و با شاخص‌هایی همچون ارسال مستمر و بهنگام عملکرد ماهانه در شیوه‌نامه، صحت سنجش انبارها شامل شناسایی انبارهای جدید، انبارهای مورد تایید و غیرفعال‌سازی واحدهای ثبت شده در سامانه مورد سنجش قرار گرفته است. وی اظهار کرد: پس از استان فارس استان‌های سیستان‌وبلوچستان و لرستان به ترتیب مقام دوم و سوم را در کشور به خود اختصاص داده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر