پایانه‌های مسافربری برون‌شهری یکی از نقاطی است که معمولا در معرض دید افراد زیادی قرار می‌گیرد و علاوه بر خدمات‌دهی به مسافران، از لحاظ زیبایی و تمیزی نیز مورد توجه مسافران است. در روزگاری نه‌چندان دور، پایانه‌های مسافربری شهرهایی مثل تهران، شیراز و مشهد به لحاظ زیبایی و برخورداری از امکانات مختلف، مورد توجه مسافران قرار می‌گرفت و این در حالی بود که ترمینال جدید تبریز واقع در حاشیه اتوبان شهیدکسایی، از زیبایی بصری چندان جالبی برخوردار نبود و امکاناتی در حد یک ترمینال مجهز نداشت. اکنون اما پس از چند سال، طرح تکمیل ترمینال جدید تبریز به پایان رسیده و پایانه مرکزی تبریز به بزرگ‌ترین و زیباترین ترمینال کشور تبدیل شده که هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ برخورداری از امکانات در ردیف بهترین‌ها قرار دارد.

 نمایی شبیه استادیوم‌های اروپایی

نمای بیرونی ساختمان ترمینال مرکزی تبریز چنان جذاب و زیبا طراحی شده که هر بیننده‌ای را در نگاه اول به یاد استادیوم‌ها و بناهای مدرن اروپایی می‌اندازد. ساختمانی که امکانات و نمای داخلی آن نیز در حد و اندازه‌های یک مجتمع تجاری شیک است و فضاهای بسیار مناسبی حتی برای برپایی نمایشگاه عکس دارد.این پایانه در مساحتی بالغ بر ۱۱۲ هزار مترمربع زیربنا احداث شده و دارای ۳۴ غرفه برای شرکت‌های مسافربری است و امکانات ویژه‌ای همچون واحدهای تجاری و خدماتی، جایگاه سوخت‌رسانی، خوابگاه رانندگان، توقفگاه و تعمیرگاه اتوبوس‌ها دارد. علاوه بر پایانه مرکزی تبریز، این شهر دارای یک پایانه دیگر در میدان آذربایجان است که بیشتر خدمات‌دهی این پایانه، به مسافران شهرستان‌های مرند، جلفا، شبستر، صوفیان و دیگر شهرستان‌های این منطقه از آذربایجان‌شرقی است.وجود چنین امکانات بسیار خوب در پایانه مرکزی تبریز اما موجب شده تا از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذر، نزدیک به ۳ میلیون مسافر از این پایانه به قصد عزیمت به شهرهای دیگر خارج شوند که پیش‌بینی می‌شود این میزان تا پایان سال به ۴میلیون مسافر برسد. در این بین بیشترین مسافرت بین شهری از تبریز، به مقصد تهران بوده و در میان شهرستان‌های استان نیز، اهر بیشتر آمار را از این نظر به خود اختصاص داده است.

 پایانه مرکزی تبریز، بزرگ‌ترین پایانه

درخصوص امکانات و خدمات دهی سازمان پایانه‌های مسافربری تبریز، حسین عادلی‌سعدآباد مدیرعامل این سازمان با اشاره به اینکه وظیفه اصلی سازمان پایانه‌های مسافربری ارائه خدمات به مسافران ورودی و خروجی است، گفت: خوشبختانه پایانه مسافربری مرکزی تبریز با تلاش‌های شهردار و اعضای شورای تبریز، تبدیل به یکی از بهترین و بزرگ‌ترین پایانه‌های مسافربری کشور شده و فضای مناسبی برای ارائه خدمات به مسافران فراهم شده است. بیش از ۱۲۰ نفر در دو مجموعه پایانه مرکزی و شمال‌غرب آماده خدمات‌رسانی به مسافران هستند و ۶۰۰ دستگاه اتوبوس با عمر مفید ۱۰سال و ۳۰۰ دستگاه سواری در ناوگان بین شهری با مبدأ تبریز تردد می‌کنند.

 احداث ترمینال شرق و جنوب

وی با بیان اینکه تعداد پایانه‌های مسافربری تبریز در آینده‌ای نه‌چندان دور به چهار پایانه افزایش می‌یابد، اظهار کرد: فعلا دو پایانه مرکزی و شمال‌غرب (میدان آذربایجان) فعال است و البته قرار است در آینده دو پایانه دیگر نیز به مجموعه ترمینال‌های مسافربری اضافه شود. طبق مطالعات صورت گرفته، ترمینال شرق در سه راهی اهر احداث می‌شود که مطالعات آن انجام شده و پیش‌بینی می‌شود پس از ساخت و بهره‌برداری، حجم قابل‌توجهی از مسافران از این پایانه استفاده کنند چراکه بیشترین مسافرت‌های خارج از استان به مقصد تهران و بیشترین مسافرت‌های شهرستان به مقصد اهر انجام می‌شود. البته برای احداث این پایانه، رقمی نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین ترمینال جنوب نیز در مرحله مطالعه قرار دارد و اگر مشکلی از بابت محل وجود نداشته باشد، این ترمینال نیز در میدان راه‌آهن تبریز احداث می‌شود.

 خروج سه میلیون مسافر طی ۹ ماه

عادلی در ادامه به میزان خروج مسافر از تبریز از ابتدای سال تا پایان آذر اشاره کرد و افزود: بر اساس آماری که تهیه کرده‌ایم، در این ۹ماه نزدیک به سه میلیون مسافر از تبریز عازم شهرهای دیگر شده‌اند و با توجه به در پیش بودن تعطیلات ماه بهمن و عید نوروز، پیش‌بینی می‌کنیم این میزان مسافر خروجی افزایش قابل‌توجهی داشته باشد و تا چهار میلیون نفر در سال برسد. البته در کنار کمیت، ما به کیفیت خدمات ارائه شده نیز توجه بیشتری داریم و تلاش مجموعه پایانه‌های مسافربری تبریز این است که وظیفه سنگین خدمات‌دهی مطلوب به مسافران را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. امسال در مناسبت‌هایی همچون ۲۸ صفر و ایام محرم، بیشترین حجم خدمات‌دهی را داشته‌ایم و به‌طور مثال در همایش بزرگ اربعین حسینی نزدیک به ۶۰۰ دستگاه اتوبوس برای حمل و نقل زائران اختصاص یافته بود.وی درخصوص خدمات‌دهی پایانه‌های مسافربری تبریز به مسافران در فصل سرما و به‌خصوص در بارش‌های اخیر، اظهار کرد: سازمان پایانه‌های مسافربری وظیفه‌اش خدمات‌رسانی به مسافر تا هنگام ترک ترمینال است اما با این حال آماده ارائه خدمات به مسافران در فصل سرما هستیم و از این‌رو در طبقه زیرزمین مرکز، دو محل جداگانه برای اسکان و استراحت آقایان و خانم‌ها ایجاد کرده‌ایم و اخیرا نیز ۲۰ مسافری که به خاطر بارش برف در راه مانده بودند، در این محل‌ها اسکان داده شدند.

 امکانات مطلوب ساختمان جدید

مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری تبریز با اشاره به اینکه ساختمان جدید این سازمان دارای امکانات مناسبی برای استفاده شرکت‌ها و مسافران است، گفت: ساختمان جدید سازمان ۱۲ هزار مترمربع مساحت دارد که هشت هزار مترمربع آن به سالن انتظار اختصاص دارد که فضای بسیار مناسبی برای انتظار مسافران است. همچنین ۳۴ واحد تجاری خدماتی به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد و ۳۴ شرکت خدمات مسافرتی شامل ۲۸ شرکت داخلی، چهار شرکت بین‌المللی و دو شرکت سواری بین شهری در این مرکز دفتر دارند. پارکینگ سواری به مساحت ۱۴ هزار و ۴۰۰ متر، توقفگاه و خوابگاه ۲۰ تخته رانندگان به همراه جایگاه سوخت‌رسانی و دفتر تاکسیرانی در اختیار رانندگان قرار دارد و اخیرا دفتر تاکسیرانی نیز با اعتبار ۲۰ میلیون تومان گازرسانی شد تا بیش از ۳۰۰ نفر از رانندگان تاکسی‌ها از سرمای تبریز در امان باشند و بتوانند به‌صورت شبانه‌روزی خدمات‌رسانی کنند. همچنین یکی از برنامه‌های آتی ما، ایجاد مرکز معاینه فنی در داخل محوطه ترمینال مرکزی است که با راه‌اندازی آن، اتوبوس‌ها و خودروهای بین شهری به مراکز معاینه فنی داخل شهر مراجعه نخواهند کرد.وی ادامه داد: درآمد پیش‌بینی شده شهرداری تبریز از محل سازمان پایانه‌های مسافربری تا به اینجای سال به میزان ۸۰ درصد محقق شده و امیدواریم که تا پایان سال به ۱۰۰ درصد درآمد پیش‌بینی شده دست یابیم.