آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۶۳۸

  • سهم هر توریست در بودجه بازاریابی

    دنیای اقتصاد: درحالی که قرار بود «۲۶۵میلیارد ریال برای برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای تخصصی مرتبط»، «۳۷۵ میلیارد ریال هزینه تبلیغات رسانه‌ای و محیطی داخلی و خارجی»، «۱۴۷میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی» و «۲۵ میلیارد ریال کمک به فعالان غیردولتی گردشگری در جذب گردشگران» بودجه در سال ۹۷ برای جذب گردشگر ورودی به کشور در نظر گرفته شود اما مدیر دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرده که برای این منظور در سال گذشته تنها ۳۰میلیارد تومان مصوب شد؛ رقمی که البته هنوز کاملا تخصیص پیدا نکرده است. این به آن معنا است که برای بازاریابی و جذب هر یک گردشگر از ۸/ ۷میلیون گردشگر خارجی که در سال ۹۷ وارد ایران شده‌اند، تنها ۳هزار و ۸۴۰ تومان درنظر گرفته شده بود.
  • بایکوت سفر به گرجستان از سوی روسیه

    ایسنا: مقامات و فعالان عرصه گردشگری گرجستان از لغو سفر روس‌ها به این کشور پس از افزایش ‌تنش‌ها و بایکوت صنعت گردشگری ابراز نگرانی کردند. انجمن مجریان تور روسیه اعلام کرد در حال حاضر بین ۵ تا ۷ هزار نفر گردشگر روسی از سوی تورهای گردشگری در گرجستان حضور دارند و بیش از ۳برابر این رقم نیز به‌صورت شخصی به گرجستان سفر می‌کنند. دستور ولادیمیر پوتین مبنی بر لغو تمام پروازها به گرجستان پس از آن صورت گرفت که هزاران نفر از معترضان گرجستانی در پی حضور یک نماینده مجلس روسیه در پارلمان کشورشان در اطراف ساختمان این پارلمان تجمع کردند. سرگئی گاوریلوف، نماینده مجلس دومای روسیه، برای شرکت در جلسه مجمع نمایندگان پارلمان کشورهای ارتدوکس به گرجستان سفر کرده بود، اما حضور او در جایگاه ریاست پارلمان گرجستان حین سخنرانی در این پارلمان، موجب اعتراض‌های گسترده‌ای در گرجستان شده که روسیه را «اشغالگر» می‌خواند. شمار گردشگران روس در گرجستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون هر ساله با رشد مستمری همراه بوده است.
  • سهم ۳۵/ ۰ درصدی ایران از درآمد گردشگری سلامت جهان

    ایرنا: یک کارشناس گردشگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: «سهم ایران از راه جذب این نوع گردشگر در طول یک سال تنها ۳۵۰ میلیون دلار بود. یعنی تنها ۳۵ صدم درصد از درآمد جهانی گردشگری سلامت سهم ایران بوده است.» سعید امیریان گردشگری پزشکی را یک فعالیت اقتصادی دانست که مستلزم تجارت در خدمات و مشارکت حداقل دو بخش پزشکی و گردشگری است. وی افزود: «گردشگری پزشکی در اغلب موارد شامل خدمات دندانپزشکی، جراحی زیبایی و سایر انواع جراحی‌ها است.» امیریان در تعریف گردشگری سلامت خاطرنشان کرد: «استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد منجر شده و در مکانی خارج از محل سکونت او بیش از ۲۴ ساعت به طول بینجامد گردشگری سلامت اطلاق می‌شود.» او با اشاره به جریان حرکت بیماران از سوی کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه برای دریافت خدمات پزشکی تصریح کرد: «عامل تشدیدکننده جریان‌های گردشگری پزشکی در سال‌های اخیر پرداخت‌کننده سوم، شامل کارفرما یا بیمه است که بیماران را تشویق به یافتن خدمات پزشکی با قیمت‌های مناسب‌تر و سریع‌تر می‌کنند.» او در تشریح ابعاد گردشگری پزشکی در ایران گفت: «سهم ایران از راه جذب این نوع گردشگر در طول یک سال تنها ۳۵۰میلیون دلار بوده است؛ یعنی تنها ۳۵/ ۰ درصد از درآمد جهانی گردشگری سلامت سهم ایران بوده و با این میزان درآمد، ایران از نظر جذب گردشگر سلامت در رتبه ۱۰ جهان قرار گرفته است.»

بیشتر