آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۷۵

  • رشد ۶درصدی سفرهای نوروزی

    دنیای‌اقتصاد: معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری روز گذشته در حالی از رشد ۶ درصدی اقامت در ۱۴ روز نخست سال ۹۸ خبر داد که روزهای ابتدایی تعطیلات با ۲۲ و ۲۳ درصد رشد نسبت به سال گذشته آغاز شده بود. با این‌همه شرایط جوی باعث شد با کاهش سفر به‌ویژه در استان‌هایی که به‌صورت مستقیم با سیل درگیر بودند مواجه شویم. همچنین آمارهای اعلام شده از سوی ولی تیموری، معاون گردشگری کشور، تا ۱۴ فروردین از ثبت ۷۴میلیون و ۳۰۰ هزار اقامت شبانه یعنی به‌طور میانگین ۱۸ میلیون نفر خبر می‌دهد. علاوه بر این، آمارهای ثبت‌شده نشان می‌دهد ۱۴ روز نخست فروردین ۱۸۳ هزار و ۲۸۰نفر گردشگر ورودی به خود دیده که ۷۱/ ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است. این در حالی‌است که آمارها بیانگر ۳۲درصد کاهش سفر خروجی نیز بوده و در همین مدت تنها ۳۷۷ هزار نفر به خارج از کشور سفر کرده‌اند.
  • خسارات ۵۰ میلیاردی سیل به بناهای تاریخی لرستان

    دنیای اقتصاد: به گفته مدیرکل میراث فرهنگی لرستان، میزان خسارات وارد شده به بناهای تاریخی استان بیش از ۵۰میلیارد تومان است. به گزارش «ایسنا» سیدامین قاسمی افزود: «برخی آثار برجسته تاریخی لرستان از جمله پل‌های کشکان، افرینه، کلهر و پلدختر و نیز پل تاریخی گَپ، بر اثر سیلاب‌های اخیر دچار آسیب جدی شده‌اند.» وی مهم‌ترین این آسیب‌ها را رانش تپه قلعه فلک‌الافلاک دانست که بر اثر آن بخشی از ضلع غربی تپه‌ای که قلعه روی آن بنا شده، تخریب شد. این مقام مسوول با بیان اینکه کارشناسان میراث فرهنگی اقدامات لازم را برای جلوگیری از رانش بیشتر انجام داده‌اند، تصریح کرد: «حفاظت از این آثار ارزشمند تاریخی در اولویت فعالیت‌های میراث فرهنگی است.»
  • رشد دوبرابری سفر آذربایجانی‌ها به ایران

    چمدان: روزنامه ینی مساوات، چاپ باکو، از افزایش حدود دو برابری سفرهای گردشگری از جمهوری آذربایجان به ایران در دو ماه اخیر سال جاری میلادی خبر داد. بر اساس گزارش این روزنامه، طی دو ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ میلادی، ایران مسیر اصلی سفرهای گردشگری شهروندان جمهوری آذربایجان بوده و آنها بیشتر با هدف درمان، تجارت چمدانی و نیز زیارت اماکن دینی به جمهوری اسلامی ایران سفر کردند. براساس این گزارش، در سال جاری در مجموع ۲۷۶ هزار نفر از شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران سفر کردند. این روزنامه با بیان اینکه آمار رسمی حاکی از افزایش سفرهای خارجی شهروندان آذربایجانی در سال ۲۰۱۸ میلادی است، نوشت: «سفرهای گردشگری شهروندان جمهوری آذربایجان به روسیه ۳/ ۷ درصد، گرجستان ۷ درصد و ترکیه ۹/ ۱ درصد افزایش یافته است.» بنا به گزارش کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان، در سال گذشته میلادی مسافرت شهروندان آذربایجانی به خارج از کشور ۵/ ۱۹ درصد افزایش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر