• ظرفیت گردشگری حیات‌وحش

  دنیای‌اقتصاد: بی‌توجهی به گردشگری حیات‌وحش و طبیعت‌گردی به‌عنوان یک صنعت باعث شده فرصت پیش آمده برای توسعه این شیوه از گردشگری به‌واسطه شیوع کرونا از سوی متولیان جدی گرفته نشود.
 • ریسک پیش خرید سفر عید

  دنیای‌اقتصاد: اعلام «اطلاعات غلط» درباره مسافرت عید همراه با «مجوزهای معنادار» به تورهای نوروزی باعث شده بازار پیش‌خرید سفر رونق بگیرد. مثلا گفته شده کسانی که اقامتگاه رسمی-هتل-رزرو کنند، می‌توانند در تعطیلات نوروز سفر بروند و اگر هم سفر انجام نشود، هزینه‌ها به شکل کامل عودت داده می‌شود. در این میان برخی عوامل بازار گردشگری هم برای تحریک خانوارها به انجام «نوع پرریسک سفر» که همان مسافرت دسته‌جمعی به اقامتگاه‌های عمومی است، از «اعتبار سه‌ماهه تور در صورت کنسل شدن سفرهای عید» سخن گفته‌اند. هر چند به‌دلیل بی‌برنامگی در این حوزه، نقشه پیش‌روی سفرها، کاملا گنگ -مبهم- است، اما بررسی‌ها از واقعیت عید ۱۴۰۰ نشان می‌دهد یک تابلو حاوی سه خطر بزرگ جلوی مسافران قرار دارد که مهم‌ترین آن، «پیش‌خرید تورهای مسافرتی به مقصد شش استان‌ و شهرهای ممنوعه» است. خطر بعدی که دست‌کمی از اولی ندارد «احتمال بسیار بالا برای اعمال ممنوعیت کامل ترددهای بین‌ استانی در ایام عید» است.
 • سفر به زمستان در آخرهفته

  دنیای‌اقتصاد: هوا رو به گرم‌تر شدن می‌رود‌، امسال زمستان با بارش‌های فراوان همراه نبود،‌ نه در تهران و نه در سایر استان‌ها. کمتر شاهد روزهای برفی بودیم حتی در شهرها و استان‌هایی که همیشه روی کوچه‌‌ها و خیابان‌هایشان در زمستان لایه‌ای سفید کشیده می‌شد. در تهران و برخی شهرها کمبود باد و باران و برف در کنار پدیده وارونگی هوا -آلودگی شدید- باعث شد تعداد روزهای ناسالم افزایش یافته و حتی خروج از خانه به کاری خطرناک تبدیل شود. بهار در حال نزدیک شدن و به آن معناست که آخرین امیدها به برف زمستانی هم در حال آب شدن است. با چنین زمینه‌ای است که یکی از جذاب‌ترین مکان‌های سفر کوتاه می‌تواند مناطق کوهستانی اطراف شهرها باشد، محل‌هایی که می‌شود در آنها همچنان برف را از نزدیک دید، با دوستان و کودکان آدم برفی ساخت و روزی خوش در فضایی باز با دغدغه کمتری برای ابتلا به ویروسی داشت که زندگی همه مردم در جهان را دچار اختلال جدی کرده است. در تهران چندین گزینه برای چنین سفرهای کوتاهی وجود دارد،‌ برخی به پیست‌های اسکی در شمال این شهر می‌روند اما گروه دیگری هم هستند که ترجیح می‌دهند پیاده‌روی داشته باشند آن هم در فضایی که حضور انسانی در آن حداقلی‌تر از پیست‌ها باشد، یکی از گزینه‌های گروه دوم آبشار سنگان و قدم زدن در حوالی آن است.
 • صنایع‌دستی در کما

  دنیای‌اقتصاد: استان کرمان در دوره یک‌ساله کرونا تنها درحوزه صنایع‌دستی و در سه بخش آموزش و تولید و تجارت متحمل ضرر و زیان ۶۰ میلیاردتومانی شده،‌ این درحالی است که چشم‌انداز روشنی درباره نوروز ۱۴۰۰ و بهبود این بازار وجود ندارد.
 • ابهام و امید در تورهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: گردشگری نوروزی اگرچه مطابق سبک و سیاق گذشته غیرممکن است، اما می‌توان با در نظر گرفتن ظرفیت‌های استانی نظیر ظرفیت‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا هتل‌‌ها در کنار تاب‌آوری بناهای تاریخی با توجه به محدودیت‌های کرونا و پروتکل‌های بهداشتی سفرهای عید را انجام داد.
 • تدابیر دیجیتالی برای سفرهای هوایی

  دنیای‌اقتصاد: گروه رسانه‌ای اکونومیست از برنامه‌های جدید سلامت برای آسان‌شدن سفرها گزارش می‌دهد که شروع مجدد سفرهای بین‌المللی در قالب اطمینان‌خاطر مسافران نسبت به امنیت آنها است و فناوری نقش مهمی در تحقق آن ایفا خواهد کرد.
 • نیمروز با طبیعت دماوند

  دنیای اقتصاد: به شوخی گرفتن حوادث ناخوشایند به جزئی از روزمره‌های ما تبدیل شده، چه زلزله تهران باشد که مردم تا صبح بیدار بنشینند و درباره‌اش در شبکه‌های اجتماعی جوک و شوخی بسازند‌، یا گرانی قیمت موز باشد یا هر چیز دیگر. این روزها یک پیام کرونایی هم پخش شد که مضمونش به سفر و گردشگری بازمی‌گشت؛ «دیگه اون جاده‌های شمال که محال بود از خاطرمون بره رو هم داریم از یاد می‌بریم.» سرعت چرخش این شوخی ساده در شبکه‌های اجتماعی نشان از دغدغه‌ای دارد که مردم ماه‌هاست درگیر آن هستند.
 • ساعت تفریح در ایران و جهان

  دنیای‌اقتصاد: سهم «اوقات فراغت» در زندگی روزانه خانوارهای ایرانی براساس اطلاعات رسمی، اندکی بیشتر از ۴ ساعت است؛ اما بررسی‌ها در جهان نشان می‌دهد مدت زمانی که شهروندان سایر کشورها به‌صورت خالص برای «تفریح و گذران زندگی غیرکاری» در طول روز اختصاص می‌دهند به‌صورت میانگین اندکی بیشتر از ۵ ساعت است. این سهم در برخی کشورها دو برابر ایران است.
 • امیدواری نوروزی صنایع‌دستی

  دنياي‌اقتصاد: عدم قطعیت تنها حقیقت حاکم بر تمام برنامه‌ریزی‌ها و جریانات زندگی ماست هر چند متاسفانه این موضوع را چندان درک و خود را با آن‌چه در صنایع‌دستی و گردشگری و چه در سایر امور هماهنگ نکرده‌ایم و همین امر باعث شده دائما در فاز غافلگیری باشیم. پورنگ پورحسینی کارشناس حوزه کسب و کار و مشاور معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پاسخ به این پرسش که آیا آمار و ارقامی از میزان ضررهای وارد شده به صنعتگران و هنرمندان صنایع‌دستی در دوران کرونا وجود دارد، به «دنیای‌اقتصاد»‌ می‌گوید: این آمار و ارقام در ادارات کل استانی به شکل دقیقی وجود دارد. با این حال ما نباید در تحلیل شرایط یک سال گذشته و دوران شیوع کرونا به آمار و ارقام تکیه کنیم بلکه باید به شکل جامع‌تری به اوضاع صنایع‌دستی و سایر حوزه‌ها نظیر گردشگری بنگریم.
 • برنده حذف پاسپورت؛ ایران یا ترکیه؟

  دنیای‌اقتصاد: پیشنهاد حذف پاسپورت برای سفر بین ایران و ترکیه که از سوی مقامات گردشگری این کشور همسایه ارائه شده است، در واقعیت، یک برنده بیشتر ندارد. نسبت ۱۰برابری مسافرت ایرانی‌ها به مسافرت گردشگران ترکیه- بین دو کشور- از یکسو و روند سرمایه‌گذاری ملکی در ترکیه از سوی دیگر نشان می‌دهد این نقشه، تسهیل سفر را به نفع بازار ترکیه رقم می‌زند.
 • مجوز گردشگری در پارک‌های ملی

  دنیای‌اقتصاد: با اجرای تعهدات سرمایه‌گذار و انجام فعالیت‌های حفاظتی در پارک‌ملی «خَبْر» کرمان به‌زودی شاهد اجرای اولین طرح گسترده گردشگری در پارک‌های ملی ایران خواهیم بود. اجرای این پروژه راه را برای گسترش گردشگری مسوولانه در سایر مناطق تحت‌مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست فراهم می‌کند. ایمان هادی مدیر واحد طبیعت‌گردی سازمان حفاظت محیط‌زیست به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: تمام مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط‌زیست (پارک‌های ملی که دارای حساسیت بالای حفاظتی هستند، پناهگاه‌های حیات‌وحش، مناطق حفاظت‌شده،‌ آثارطبیعی و ملی) و تالاب‌ها طرح‌های مدیریت دارند و یکی از موارد مطرح‌شده در این طرح‌ها، زون‌بندی مناطق به لحاظ گردشگری است.
 • گردشگری در تالاب‌ها

  دنیای‌اقتصاد: با هشدار مسوولان درباره موج جدید شیوع کرونا و موارد فوت از ویروس جدید جهش‌‌یافته این روزها بسیاری در بیم و امید به سر می‌برند‌، اما این موضوع سبب نشده که رستوران‌های شهرها از مشتری خالی باشد یا کسانی که برنامه سفری داشتند، برنامه‌شان را لغو کنند. حتی این موضوع باعث کمرنگ شدن دورهمی‌های خانوادگی هم نشده و تنها معدود کسانی را می‌بینیم که یک لایه ماسک بر ماسک قبلی افزوده‌ و هشدارها مبنی بر پر شدن اتاق‌های آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها را جدی گرفته‌اند. استدلال شهروندان این است که از قرنطینه و تغییر سبک‌ زندگی خسته و با در خانه ماندن دچار افسردگی و... شده‌اند ضمن اینکه نمی‌دانند این وضعیت قرار است تا کی ادامه داشته باشد و ماه به ماه باید موجی را از سر بگذرانند. برای این شهروندان که در نهایت تصمیم‌شان خارج شدن از خانه است می‌شود توصیه کرد لااقل سعی کنید در این دوران به‌جای رفتن به محل‌های سابق که معمولا شلوغ بوده و احتمالا ابتلا به کرونا بالا می‌رود،‌ به محل‌هایی بروید که خلوت‌تر است و در عین حال نزدیک.‌ به‌طوری‌که بتوانید یک برنامه نیم روزه داشته باشید با تجربه‌ای متفاوت. در حوالی اغلب شهرها معمولا آبگیر یا تالابی وجود دارد، چه در خوزستان باشد چه در چهارمحال و بختیاری‌،‌ چه در گیلان و مازندران یا قم و آذربایجان‌شرقی و غربی! این فصل سال این مناطق جایی است که در آنها می‌توان پرندگان مهاجر را دید.
 • آینده سفر در نظرسنجی آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: گردشگران آمریکایی با شرکت در یک نظرسنجی عمومی درباره چشم‌انداز مسافرت‌ها در سال‌جاری میلادی، تمایل برای سفر در سال دوم کرونا را به شکل محسوس، بیشتر از سال گذشته اعلام کردند. بیش از نیمی از آمریکایی‌ها برای روزهای تعطیل برنامه سفر تدارک دیده‌اند. روند احیای مسافرت‌ها در سه مرحله پیش‌بینی شده است که اولین آن سفرهای تفریحی است.
 • هشدار درباره سفرهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: بخش‌خصوصی درحالی در برنامه‌ریزی‌های صنعت گردشگری از سوی سیاست‌گذاران نادیده گرفته می‌شود که در دوران یک‌ساله شیوع کرونا در ایران این بخش متحمل بیشترین خسارت‌ها نسبت به سایر صنایع شده است.
 • آخرین بازار در احیای پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: کووید-۱۹ سفرهای بین‌المللی را به بن‌بست کشانده است، اما با توجه به منعطف بودن این صنعت و تجربه تاریخی، چشم‌انداز گردشگری، دستیابی به بهبود (احیا) را نشان می‌دهد و حتی احتمال تبدیل شدن به تجربه بهتر در مقایسه با گذشته وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر