آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۷۶

 • دو آموزه از بررسی الگوی سفر چینی‌ها

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: در صنعت گردشگری، نام چین به گردشگران پرتعداد و ولخرجی که دارد گره خورده است و برای اکثر کشورهای جهان، چین یکی از مهم‌ترین بازارها برای جذب گردشگر محسوب می‌شود. در توصیف اهل سفر بودن مردم این کشور شاید ذکر همین نکته کافی باشد که شهروندان این کشور در سال گذشته میلادی بیش از ۱۴۵ میلیون سفر به دیگر کشورهای جهان انجام داده‌اند و تخمین زده می‌شود تنها در تعطیلات ملی اخیر این کشور ۷۲۶ میلیون سفر داخلی انجام شده که برای بنگاه‌های گردشگری این کشور ۸۷ میلیارد دلار عواید اقتصادی داشته است.
 • یک پیشنهاد برای بهبود سرویس‌های بهداشتی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از معضلات اصلی گردشگران ورودی به ایران، نبود سرویس‌های بهداشتی مناسب بین‌راهی و همچنین در مراکز گردشگری است. پیش از این «دنیای اقتصاد»، در گزارش‌های متعدد به بررسی چالش‌های گردشگری ورودی کشور پرداخته که در تمام آنها، فعالان گردشگری از مشکلات مربوط به سرویس‌های بهداشتی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین معضلات در این خصوص یاد کرده‌اند. درحالی‌که ۱۹نوامبر در جهان به‌عنوان روز جهانی توالت شناخته می‌شود، در ایران این مساله آن‌گونه که باید جدی گرفته نمی‌شود و هر روز بیشتر به گردشگری کشور آسیب وارد می‌کند.
 • اعتراض آژانس‌ها به تخفیف ایرلاین‌ها به مسافران

  دنیای‌اقتصاد: انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه‌ای به سازمان هواپیمایی کشوری و معاون هوانوردی و امور بین‌الملل نسبت به فروش بلیت هواپیما توسط برخی ایرلاین‌های داخلی اعتراض کرده‌ است.
 • ممنوعیت قریب‌الوقوع ورود خودروهای بنزینی به جاده تخت جمشید

  ایرنا: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: «پس از اتمام پروژه در حال انجام خطوط پیاده، دوچرخه و خودروهای برقی در محور اختصاصی تخت جمشید، ورود خودروهای بنزینی به این محور ممنوع می‌شود.» حمید فدایی با اعلام این خبر عنوان کرد: «طرح ساماندهی محور ورودی تخت جمشید یکی از مهم‌ترین طرح‌های در حال انجام ماست. گردشگران پس از طی مسیر مرودشت تا میدان ملل به یک سه‌راهی می‌رسند که یک شاخه آن، جاده اختصاصی و محور سه کیلومتری است که به تخت جمشید ختم می‌شود. دو طرف این محور پیش از انقلاب، درختکاری شده بود و موضوع تملک، مدیریت و ساماندهی آن پیوسته با میراث فرهنگی بوده است.» مدیر پایگاه تخت جمشید تصریح کرد: «در طرح ساماندهی، دو طرف محور یعنی شانه‌های خاکی را به پیاده‌راه تبدیل می‌کنیم و وسایل نقلیه نیز می‌توانند از بین این دو پیاده‌راه یعنی جاده وسط عبور کنند.»
 • چرا فرآیندها در روند کار هتل مهم هستند؟

  مسعود غلامی / مدرس دانشگاه
  امروزه موفقیت یک کسب و کار، کار دشواری است. مسائل بسیاری وجود دارد که عمده آنها از کنترل مدیریت خارج است. ما در حال‌حاضر در دنیای آرام رشد می‌کنیم و صنعت هتلداری نیز بخشی از آن است، از این‌رو اهمیت توجه به بازاریابی در صنعت هتلداری بسیار زیاد است و دائما بیشتر از قبل مورد توجه قرار می‌گیرد. تدوین استراتژی‌های بازاریابی جامع برای ایجاد یک کسب و کار، جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان و مهمانان قدیمی بسیار حیاتی است. این صنعت خاص دارای مجموعه‌ای منحصر‌به‌فرد از چالش‌هایی است که جهت موفقیت باید بر آن غلبه کرد. در سلسله مقالات بازاریابی هتلداری که در گذشته به ترتیب به عناصر و آمیخته‌های بازاریابی هتلداری پرداخته شد، عواملی همچون نقش و اهمیت قیمت و قیمت‌گذاری، تبلیغات و ارتباطات، کانال‌های توزیع، خدمات هتلداری و اهمیت نقش کارکنان و مردم مورد بررسی قرار گرفته و اکنون یکی دیگر از عناصر به نام «فرآیندها» مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • توسعه گردشگری خرید در مکزیک با کمک‌های جهانی

  ایسنا: سازمان جهانی گردشگری و شهر لئون، پروژه گردشگری خرید در مکزیک را توسعه می‌دهند. سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و شهر لئون (گوآناخوآتو، مکزیک)، توافق‌نامه‌ای برای اجرای توسعه گردشگری خرید با پشتیبانی وزارت گردشگری ایالت گوآناخوآتو امضا کردند. انتظار می‌رود این پروژه نقطه عطفی در انجمن‌های بزرگ گردشگری باشد. سازمان جهانی گردشگری، مسوول ترویج گردشگری پایدار و جهانی است. این پروژه به لئون، کمک می‌کند پیشنهاد‌های خرید توریستی نوآورانه ارائه دهد. گردشگری خرید، نقشی مهم در توسعه اقتصادی دارد و ظهور آن یک انگیزه اصلی برای سفر و گردشگری است. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای زیاد است که خرید بخشی از گردشگری و کلیدی برای رشد در این حوزه خواهد بود. نتایج تحقیقات گذشته حاکی از آن است که گردشگران خرید، بیشتر در یک مقصد می‌مانند و حدود سه تا چهار برابر بیشتر از گردشگران تفریحی هزینه می‌کنند.
 • عبور اجلاس جهانی همدان از تله تحریم‌ها

  میراث‌آریا: سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حضور گسترده نمایندگان و مسوولان گردشگری جهان در رویداد بین‌المللی همدان۲۰۱۸ گفت: «برگزاری چنین رویدادهایی در شرایطی که دشمن قصد منزوی کردن کشور را دارد علاوه بر ارزآوری، واقعیت‌ها را نیز به گردشگران خارجی نشان می‌دهد.» احد آزادی‌خواه اظهار کرد: «در این رویداد بین‌المللی بیش از ۸۰ مهمان خارجی از ۲۸ کشور دنیا در افتتاحیه این فرآیند فرهنگی حضور یافتند که این مهمانان نمایندگان و مسوولان شرکت‎های گردشگری تراز اول کشورهای خود بودند.» نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ارتقای ارتباطات در حوزه گردشگری را یک ضرورت دانست و گفت: «توسعه گردشگری، کشور را به سمت اقتصاد غیرنفتی سوق می‎دهد و ظرفیت‌های حوزه گردشگری کشور، این نوید را برای کاهش اتکا به منابع نفتی می‌‎دهد. رویارویی فرهنگی با تحریم‌های یک‌جانبه و ظالمانه آمریکا علیه کشورمان یکی از روش‌هایی است که به جهانیان ظالمانه بودن این تحریم‎ها را عیان و اثبات می‌کند.»
 • نبود مشوق برای مشارکت بخش خصوصی در گردشگری

  محمدرضا سیدنبوی، رئیس اتاق شهرکرد گفت: «استان چهارمحال و بختیاری با داشتن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی یکی از قطب‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود و در صورت ورود جدی سرمایه‌گذاران به بخش گردشگری می‌توان هزاران فرصت شغلی ایجاد کرد.» وی با بیان اینکه ورود بخش خصوصی به صنعت گردشگری می‌تواند ناجی این صنعت باشد، تاکید کرد: «کشورهای دنیا به دنبال گسترش صنعت گردشگری هستند؛ چراکه با ورود گردشگر از یکسو می‌توان مشاغل محلی در مناطق توریستی ایجاد کرد و از سوی دیگر با فروش صنایع‌دستی به این بخش اقتصاد سود رساند.» سیدنبوی گفت: «برای توسعه صنعت گردشگری باید مشوق‌هایی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شود. سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری خود در این بخش باعث توسعه این صنعت می‌شوند؛ چراکه به‌دنبال به‌دست آوردن عایدی بیشتر هستند و همین موضوع آنها را ناگزیر به ارائه خدمات مناسب می‌کند. متاسفانه مشوق‌ چندانی برای مشارکت بخش خصوصی در کشور ما در نظر گرفته نشده است.»
 • «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: به اعتقاد کارشناسان، ایران‌مال با جذابیت‌‌های خود می‌تواند موجب کاهش سفرهای تفریحی ایرانیان به کشورهای همسایه شود و در نتیجه از خروج صدها میلیون دلار به خارج جلوگیری کند.

بیشتر