آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۳۸

 • تداوم دیپلماسی موزه‌ای

  دنیای اقتصاد: نمایش موفق آثار لوور در موزه ملی ایران، این‌بار مسوولان ایران را بر آن داشت تا با موزه‌های کشور هلند رایزنی کنند و بخشی از آثار این کشور را به ایران بیاورند؛ اتفاقی که روز گذشته آیین افتتاحیه‌اش برگزار شد و نمایشگاه «باستان‌شناسی و هنر هلند به روایت موزه درنتس» کار خود را برای حدود ۶ ماه (تا ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۸) در موزه ملی ایران آغاز کرد؛ نمایشگاهی شامل ۳۳۱ ظرف سفالین و فلزی، ابزار سنگی، زیورآلات، مومیایی طبیعی انسان، تابلو نقاشی و سفال قرون ۱۹ و ۲۰ و آثار دیگری در سه بخش باستان‌شناسی، سفال و نقاشی‌های قرن ۱۹ و ۲۰ هلند. این نمایشگاه در شرایطی افتتاح شد که خردادماه امسال، موزه و نمایشگاه میراث‌فرهنگی و تمدنی ایران با عنوان «ایران-مهد تمدن» طی مراسمی در شهر آسن هلند افتتاح شده بود؛ تبادلات موزه‌ای که منجر به توسعه روابط فرهنگی می‌شود و می‌تواند تبلیغی برای گردشگری نیز باشد. در کنار این موضوع البته، برگزاری این دست نمایشگاه‌ها خالی از عواید مالی نیست و می‌تواند برای میراث فرهنگی کشورها نیز درآمدزایی داشته باشد؛ تا جایی که به گفته مقامات هلندی، موزه درنتس هلند از محل برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران ۹۶۰ هزار یورو درآمد داشته است.
 • در دامنه‌های زرد و نارنجی

  دنیای‌اقتصاد: با شروع پاییز هزاررنگ، طبیعت با نسیم خنک خود مشغول نوازش چمنزارهای کشور است و این روزها و پیش از شدت یافتن سرما، لذت سفری از جنس طبیعت‌گردی بیش از هر زمان دیگری از سال است. «دنیای اقتصاد» برای این آخر هفته سراغ یکی از سرسبزترین و چشم‌نوازترین این مناطق رفته که تنفس آب‌وهوای خنک و تماشای ابرهای پنبه‌ای در آسمان آبی آن، روح هر مسافری را تازه می‌کند. ییلاق «سلانسر» رودبار منطقه‌ای است که برای سفر این آخر هفته پیشنهاد می‌کنیم.
 • رونمایی از «سوغات نیویورک» به هفته بعد موکول شد

  دنیای‌اقتصاد: درحالی که روز دوشنبه مدیر اداره کل موزه‌های کشور از نمایش سردیس یا سنگ‌نگاره هخامنشی که اخیرا از نیویورک به ایران بازگردانده شده، از دیروز در موزه ملی خبر داده بود، روز گذشته روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد این سنگ‌نگاره سرباز ۲۵۰۰ ساله هخامنشی هفته آینده در موزه ملی ایران رونمایی می‌شود.
 • اکوتوریسم؛ آنچه هست و آنچه نیست

  محمدرضا گوهری/ کارشناس ارشد اکوتوریسم از دانشگاه ایالتی وِستِرن استرالیا
  پس از جهش یکباره گردشگری بین‌المللی در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی و مواجه شدن بسیاری از مقصدهای گردشگری با پیامدهای منفی گردشگری، بسیاری از صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران این صنعت درپی ارائه گونه‌ای از گردشگری برآمدند که اثرات منفی کمتری به محیط‌زیست، اقتصاد و فرهنگ جامعه میزبان وارد آورد.
 • امیدواری به اثر مثبت کنفرانس معماری بومی برای تبریز

  ایرنا: رئیس نروژی کمیته بین‌‌المللی معماری بومی موسوم به سیاو - ایکوموس در مراسم آغاز به کار کنفرانس بین‌المللی سه روزه معماری بومی در تبریز، حفظ و حراست از میراث فرهنگی در جهان و توسعه پایدار را مکمل یکدیگر دانست و گفت: «برگزاری این کنفرانس در سال‌های گذشته در کشورهایی مثل هند و تایلند آثار و نتایج بسیار درخشانی داشته و امیدواریم کنفرانس امسال در تبریز نیز که یکی از شهرهای مهم تاریخی با آثار و ابنیه‌های مهم است، جزو نتیجه‌بخش‌ترین کنفرانس‌ها باشد.» گیزله ژاکلین از همکاری کمیته بین‌المللی سیاو- ایکوموس با سازمان جهانی یونسکو نیز خبر داد و افزود: «این همکاری‌ها از سال ۲۰۰۷ در قالب حفظ و حراست از میراث جهانی و جوامع محلی شکل گرفته است و تلاش می‌کنیم روزبه‌روز گسترده‌تر شود.» براساس این خبر، «حفاظت از میراث فرهنگی به‌عنوان محرک و هدایت‌کننده توسعه پایدار»، «میراث بومی تبریز، ایران و خاورمیانه»، «میراث بومی و پایداری» از جمله محورهای اصلی این کنفرانس است.
 • تهیه بسته‌های سفر ارزان برای ایرانی‌ها

  ایلنا: به گفته رئیس هیات‌مدیره انجمن هتلداران استان فارس، بسیاری از گروه‌‌های خارجی سفر خود را به ایران کنسل کرده‌اند. حسن سیادتان همچنین تصریح کرد: «ضریب اشغال هتل‌های فارس در ۶ ماه اول امسال ۳۵ درصد بوده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با کاهش ۳۰درصدی همراه شده است.»
 • هشدار درباره سرنوشت گردشگری کشور

  مهر: نایب رئیس اتحادیه هتل و هتل‌آپارتمان‌های استان تهران هشدار داد اگر برای شرایط موجود گردشگری راه‌حلی پیدا نشود که به بخش خصوصی کمک کند، قطعا در آینده این صنعت با مشکل روبه‌رو خواهد شد.
 • مجازات متفاوت برای مجرم میراث فرهنگی

  ایسنا: با شکایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از یک شخص حقیقی برای جرم «تغییر کاربری یکی از بناهای تاریخی در اردکان بدون مجوز سازمان میراث‌ فرهنگی»، حکمی متفاوت از سوی دادگاه کیفری ۲ شعبه اردکان صادر شد. براساس این حکم، برای جوان ۲۵ ساله محکوم، حکم یک سال حبس اعلام شد اما به استناد مواد ۴۰، ۴۶، ۴۸، ۵۰، ۵۲ و ۵۴ از قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ این حکم به مدت دو سال تعلیق و مقرر شد که محکوم علیه در طول مدت تعلیق به مدت چهار ساعت در هفته و حداکثر به مدت ۳۰۰ ساعت با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان یزد در امور مربوط به حفظ، نگهداری، مرمت و بازسازی آثار فرهنگی تاریخی موجود در سطح استان یزد همکاری موثر کند. براساس حکم صادر شده، متهم باید در پایان هر ماه حداکثر تا دهم ماه بعد گزارش امر را به تایید اداره میراث فرهنگی استان برساند.

بیشتر