آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۳۷

 • انعکاس سیاست‌ ارزی در الگوی سفر به ترکیه

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد : بنا بر جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، سفر ایرانیان به همسایه شمال‌غربی به روند کاهشی خود که طی چند ماه اخیر آغاز شده، ادامه داده و با ثبت افتی چشمگیر به‌میزان ۳۶‌درصد نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۷، تعداد سفرها در هشتمین ماه میلادی سال جاری ۱۹۰ هزار و ۶۰۷ مورد بوده است.
 • اثر اقتصادی توریسم داخلی در شرایط بحران

  عادل نیکجو/ کارشناس ارشد گردشگری
  سفر مردم درون مرزهای کشور خود را گردشگری داخلی می‌نامند. این نوع سفر احتمالا یکی از اولین انواع گردشگری در دنیا بوده است. تمرکز کشورها بر درآمدهای گردشگری بین‌المللی باعث شده بعضا توجه چندانی به این نوع گردشگری نداشته باشند. با این حال، در حال حاضر ۸۰ درصد جریان گردشگری در دنیا، گردشگری داخلی است. شرایط خاصی مانند وسعت و تنوع در کشورها، دور بودن از سایر کشورها و دلایلی از این قبیل سبب شده کشورهایی مانند آمریکا، چین و استرالیا توجه ویژه‌ای به این نوع گردشگری داشته باشند. در ایران نیز به دلایلی مانند وسعت، تنوع طبیعی و فرهنگی، مشکلات روادید و البته درآمد پایین مردم، گردشگری داخلی درصد نسبتا بالایی از کل گردشگری کشور به خود اختصاص داده است.
 • نمایش سردیس‌ سرباز هخامنشی، از امروز در موزه ملی

  ایسنا: رئیس‌جمهوری در بازگشت از سفر خود به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، سردیس سرباز هخامنشی را که به‌طور غیرقانونی از ایران خارج شده بود، بازگرداند و حالا به گفته مدیر اداره کل موزه‌ها، این اثر باستانی، همزمان با افتتاح آثار نمایشگاه «باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» در بخش هخامنشی موزه ملی ایران به نمایش درمی‌آید. محمدرضا کارگر درباره نمایش این اثر باستانی در شهرهای مختلف کشور نیز اظهار کرد: «نخست این اثر در موزه ملی ایران نمایش داده و سپس برنامه آن برای نمایش در استان‌ها براساس نظر آقای مونسان برنامه‌ریزی می‌شود.» سردیس سرباز هخامنشی بعد از پیگیری‌های حقوقی توسط وزارت امور خارجه و وکلای ایرانی در دادگاه لاهه در آمریکا پنجم مهرماه با پرواز رئیس‌جمهور به کشور برگردانده شد.
 • آنچه از بازاریابی خدمات هتل باید بدانیم

  مسعود غلامی‌/ مدرس دانشگاه
  موفقیت در بازاریابی صنعت هتلداری نیاز به درک تفاوت‌های بین بازاریابی کالاهای فیزیکی و بازاریابی خدمات دارد. خدمات را فعالیتی گویند که از یک طرف به طرف دیگر ارائه می‌شود و لزوما نامحسوس است و مالکیت چیزی را به دنبال نخواهد داشت. این موضوع، یکی از مشخص‌ترین ویژگی‌های خدمات است. ‌علاوه بر این ویژگی، برای کسانی که در بازاریابی خدمات فعالیت دارند، موارد دیگری هم حائزاهمیت است:
 • صدور روادید اوکراین ساده شد

  ایسنا: سرگئی بوردیلیاک، سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار اوکراین در جمهوری اسلامی ایران با استاندار گلستان دیدار و گفت‌وگو کرد. او در این دیدار اظهار کرد: «اعتقاد دارم ارتباط با کشورها را باید استان به استان، شهر به شهر و شرکت به شرکت توسعه داد.» سفیر اوکراین در ایران همچنین خاطرنشان کرد: «اوکراین، پنجمین کشور دنیا در تولید تجهیزات فضانوردی است و همچنین تولیدکننده هواپیما، کشتی‌سازی و کشتیرانی، فناوری‌های اطلاعاتی، های‌تک و... است.» او از تسهیل شرایط صدور روادید این کشور خبر داد و افزود: «مدت زمان صدور روادید از سه هفته به کمتر از یک هفته کاهش یافته و تجار و بازرگانان نیز می‌توانند با ارائه معرفی‌نامه از اتاق بازرگانی، ویزا دریافت کنند.» او یکی از نیازهای اساسی کشور خود را گیاهان دارویی اعلام کرد و با توجه به وجود انواع مختلف این نوع گیاهان در استان خواستار گسترش همکاری در این زمینه شد.
 • اثر لغو ویزا با عمان بر توریسم سلامت

  ایلنا: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی با بیان اینکه لغو روادید عمان با هدف پیشرفت گردشگری سلامت ایجاد شده، گفت: «حضور گردشگران سلامت در شیراز سبب رشد ۱۰۸ درصدی گردشگران آن منطقه شده و همین موضوع نشان می‌دهد گسترش لغو روادید به نفع صنعت گردشگری کشور ماست.» علی‌اصغر مونسان درباره لغو روادید کشور عمان که شایعه شده بود به دلیل بیماری اهالی عمان انجام شده، گفت: «به‌هیچ وجه چنین مساله‌ای صحت نداشته و این موضوع به درخواست سازمان گردشگری و با موافقت وزارت امور خارجه اتفاق افتاده است.»‌ او با بیان اینکه پیگیر گسترش لغو روادید در کشورهای دیگر هم هستیم، درباره مزیت‌های لغو روادید عمان توضیح داد: «عمان به‌عنوان بازار هدف ما در حوزه گردشگری درمانی شناخته می‌شود و سالانه افراد زیادی از این کشور با هدف درمان به کشور ما می‌آیند. روادید مانعی برای این موضوع ایجاد می‌کرد که خوشبختانه برداشته شد.»
 • اعطای یارانه به گردشگران ورودی

  ایسنا: رئیس جامعه هتلداران ایران معتقد است: «با توجه به نوسانات ارزی، هتل‌های ایران مفت‌فروشی می‌کنند و عملا به خارجی‌ها یارانه می‌دهند.» جمشید حمزه‌زاده که بارها از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درخواست کرده تعیین نرخ ارز برای هتل‌ها را مجاز کند، یادآور شد: «سازمان با کلیت این موضوع موافقت کرده و فقط باید نحوه اجرای آن مشخص شود که پیگیری آن به دلیل تغییر معاون گردشگری به تعویق افتاد.»‌ او در واکنش به اعتراض‌ها و نگرانی‌هایی که به دو نرخی شدن هتل‌ها شده و آن را عامل گرانی بسته سفر ایران دانسته، اظهار کرد: «مطمئنا در تعیین نرخ ارزی ملاحظات مجریان تورها درنظر گرفته می‌شود تا سفر به ایران گران نشود، اما مگر چقدر گردشگر خارجی داریم که در برابر ارزی شدن نرخ هتل‌ها این همه مقاومت نشان داده می‌شود؟ درست است که آمار داده‌اند ۵ میلیون سفر به ایران انجام شده اما مگر چند نفر آنها با تور به ایران سفر کرده‌اند که آژانس‌ها این همه نگرانند؟ضمن اینکه همیشه بیشترین تخفیف‌ها و ملاحظات را برای آژانس‌ها قائل شده‌ایم، بنابراین یک درصد هم جای نگرانی نیست.»
 • رونق گردشگری مناطق آزاد با تخفیف ۳۰ درصدی مالیاتی

  خانه ملت: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، موافقت نمایندگان با تخفیف ۳۰درصدی مالیاتی فعالیت‌های گردشگری در مناطق آزاد و تجاری را گامی موثر برای رونق گردشگری این مناطق دانست. محمداسماعیل سعیدی گفت: «معافیت مالیاتی برای عرضه‌کنندگان خدمات گردشگری بهبود و رشد خدمات‌رسانی را به دنبال دارد.»
 • تبریز میزبان کنفرانس بین‎المللی معماری بومی ۲۰۱۸ شد

  ایسنا: مدیرکل میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری کنفرانس بین‎المللی معماری بومی ۲۰۱۸ به میزبانی تبریز خبر داد.

بیشتر