آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۰۸

 • خنثی کردن تحریم‌ها با پادزهر بیت‌کوین

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: یکی از مهم‌ترین موانع زیرساختی جهت جذب گردشگران خارجی به کشور، مشکلات مربوط به ارائه خدمات بین‌المللی مالی و بانکی است که نقل و انتقالات ارزی گردشگران ورودی به کشور را که عموما عادت به استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی دارند، ناممکن کرده است. به‌موجب این مشکل، گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند ناچار به حمل پول نقد هستند که این مساله امنیت سفر آنان را با چالش‌های جدی روبه‌رو می‌کند. این در حالی است که با برقراری مجدد تحریم‌ها علیه ایران، نقل و انتقلات ارزی برای گردشگران خارجی دشوارتر از گذشته خواهد شد و در چنین شرایطی است که کارشناسان توصیه می‌کنند که کشور جهت خروج از این بن‌بست می‌تواند از ظرفیت ارزهای دیجیتال بهره بگیرد. به باور فعالان گردشگری و صاحب‌نظران این حوزه، با استفاده فراگیر از ارزهای نوظهور دیجیتال در آژانس‌های مسافرتی، هتل‌ها و مراکز اقامتی و سایر زیرساخت‌های گردشگری کشور، فرصتی رقم خواهد خورد که به‌موجب آن و با استفاده از این امکان جذاب، معضلات مربوط به جابه‌جایی پول گردشگران از بین خواهد رفت و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی در حوزه گردشگری به‌حداقل خواهد رسید.
 • کورس دریافت هزینه از بازدیدکنندگان بام ایران

  دنیای اقتصاد: کوه دماوند از سال ۸۱ به‌عنوان میراث طبیعی در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفت‌ و ثبت ملی شد. کوهی که هر ساله اواسط تیر تا اواسط شهریور ماه فصل صعود به قله آن محسوب می‌شود و هرساله در این زمان تعداد زیادی از کوهنوردان داخلی و خارجی خود را به مرتفع‌ترین نقطه ایران می‌رسانند.
 • معرفی اردبیل به‌عنوان برند آب‌های درمانی

  میراث‌آریا: معاون گردشگری کشور اظهار کرد: «اردبیل باید به‌عنوان برند آب‌های درمانی به دنیا معرفی شود و استفاده صرف از آب‌های گرم این استان به‌عنوان استخر شنا قابل قبول و کافی نیست.» محمد محب‌خدایی افزود: «استان اردبیل این توانایی را دارد که به‌عنوان برند آب‌درمانی دنیا معرفی شود و لازم است استراتژی و برنامه جامعی به این منظور تعریف کرد. از طرفی هر یک از شهرهای این استان باید متناسب با ظرفیت خود توسعه یابد و به ظرفیت‌های گردشگری مناطق توجه شود.» وی تصریح کرد: «به‌عنوان مثال سرعین نباید به‌عنوان شهر گردشگری در تابستان شناخته شود و لازم است طرح‌هایی به منظور رونق گردشگری این شهر در تمام سال اجرا کرد. در رونق گردشگری باید به بهبود بهره‌وری نیز توجه داشت، به‌عنوان مثال افزایش ضریب اشغال مراکز اقامتی سرعین نیازمند توجه و دقت ویژه است. علاوه بر این لازم است توان استان برای جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به کار گرفته شود.»
 • تجربه سوئد در همکاری کمپین مجازی با Airbnb

  لیلا حامدی/ مدرس و مشاور گردشگری
  سایتAirBnB به‌عنوان وب‌سایتی که مردم در آن مکان‌های اقامتی‎ ‎را کرایه می‌دهند، مکان‌های شگفت‌انگیز و منحصر به فردی به گردشگران پیشنهاد می‌دهد؛ از کابینی در Cornwall تا کلبه‌های درختی در‌هاوایی. حالا مخاطبان بسیاری از سراسر دنیا اقامت خود را در جریان هر سفر، از طریق سایتAirBnB انجام می‌دهند. این کار به آنها این فرصت را می‌دهد که هم ارزان‌تر سفر کنند و هم با آدم‌های بیشتری در مقصد سفر خود آشنا شوند. اما آخرین لیست منتشرشده این سایت پیشنهادهای به مراتب غیرمعمول‌تری دارد؛ مثلا ترویج برند سوئد به‌عنوان مکانی غایی برای اقامت. این بخشی از مشارکت جدید Airbnb با کمپین «سوئد را ببینید» (Visit Sweden) است که هدف آن جذب مسافران بین‌المللی به کشور سوئد است. بنابراین، چگونه است که هیات بازرگانی گردشگری، رشد و توسعه بهره‌وری را در اقتصاد مشارکتی نشان می‌دهد؟
 • راه‌اندازی تشکل حرفه‌ای موسسات آموزش گردشگری

  یک فعال گردشگری از راه‌اندازی تشکل حرفه‌ای موسسات آموزش گردشگری کشور خبر داد و اظهار کرد: «مسلما راه‌اندازی این تشکل حرفه‌ای در ساماندهی و ارتقای آموزش گردشگری کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.» علی شادلو افزود: «خوشبختانه پس از مدت‌ها پیگیری مستمر، اداره نظارت و ارزیابی میراث فرهنگی با راه‌اندازی این تشکل مهم موافقت کرد. اساسنامه آن تدوین و اعضای موسس نیز تعیین شده است و امیدواریم امسال تشکل حرفه‌ای موسسات آموزش گردشگری کشور راه‌اندازی شود.» وی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی تشکل حرفه‌ای موسسات آموزش گردشگری در ایران تصریح کرد: «مثلا در حوزه آژانس‌های گردشگری، تنها در تهران بالغ بر ۱۸۰۰ آژانس فعالیت می‌کنند که برای خود تشکل دارند یا هتلداران نیز برای خود دارای تشکل مستقلی هستند؛ اما موسسات آموزشی فعال در حوزه گردشگری تاکنون هیچ تشکل معینی نداشتند و بدون‌شک راه‌اندازی این نهاد در ساماندهی و ارتقای آموزش گردشگری کشور تاثیر قابل‌توجهی خواهد گذاشت.»
 • تعیین سقف قیمت برای پروازهای داخلی

  ایسنا: در جلسه‌ای که میان مسوولان شرکت‌های هواپیمایی داخلی و سازمان هواپیمایی کشوری برگزار شد، نرخ پروازها تا پایان مهر ماه تعیین و به‌ هیچ شرکتی اجازه داده نشد بالاتر از این نرخ‌ها بلیت بفروشد.
 • توسعه گردشگری با کمک گردشگران عراق و افغانستان

  ایسنا: مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تشکیل کمیته‌های فنی با عراق و افغانستان، به‌عنوان دو کشوری که رکورد سفر به ایران را از ابتدای سال تاکنون شکسته‌اند، خبر داد.
 • استفاده از پتانسیل ارزان‌ قیمت‌ بودن گردشگری ایران برای خارجی‌ها

  خانه ملت: نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است با توجه به ارزان‌قیمت‌ بودن گردشگری ایران برای خارجی‌ها، باید از این صنعت پردرآمد به درستی درآمدزایی کرد. اصغر مسعودی در مورد برخی اظهارات مبنی بر اینکه از دی ماه ۹۶ تاکنون تعداد سفر گردشگران اروپایی به ایران رو به کاهش رفته، یکی از عوامل موثر در کاهش تعداد گردشگران را تبلیغات و تصویرسازی‌های منفی و نادرست خواند و گفت: «متاسفانه تبلیغات منفی در ذهن گردشگران تاثیر زیادی می‌گذارد و این ذهنیت منفی ناشی از ضعف عملکرد و ناتوانی مسوولان ذی‌ربط به ویژه رایزن‌های فرهنگی و سفرا است که هنوز نتوانسته‌اند برای زدودن و رفع این تصویر و ذهنیت منفی و ایران‌هراسی از ذهن گردشگران اقدام کنند.» نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه با وجود پتانسیل و ظرفیت‌های بالا هنوز نتوانسته‌ایم صنعت گردشگری را توسعه و رونق دهیم، با تاکید بر اینکه از فرصت جذب گردشگر باید به درستی بهره برد، ادامه داد: «با توجه به ارزان‌قیمت‌ بودن گردشگری ایران برای خارجی‌ها با اطلاع‌رسانی مناسب، رفع مشکلات زیرساختی و رونق گردشگری می‌توان از این صنعت پردرآمد به درستی درآمدزایی کرد.»

بیشتر