آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۰۹

 • تعیین تکلیف اقامتگاه‌های دولتی تا سه ماه آینده

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: چندی پیش بود که رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خبر از برخورد با اقامتگاه‌های دولتی با همکاری ناجا داد و گفت: «برای حمایت از هتل‌ها و تاسیسات اقامتی با واحدهای اقامتی غیر مجاز با همکاری ناجا برخورد خواهیم کرد»؛ اقامتگاه‌هایی که با هدف ارائه خدمات رایگان یا ارزان‌قیمت به کارمندان سازمان‌ها و نهادهای دولتی شکل گرفتند و موجب ضرردهی بالای مراکز اقامتی مجاز شده‌اند. این در حالی است که از سال‌ها قبل اعلام شده این فعالیت‌ها غیرقانونی هستند. با ابلاغ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون‌اساسی در سال ۸۷، مساله واگذاری اقامتگاه‌های دولتی به بخش خصوصی به جریان افتاد؛ اما همچنان این قانون به مرحله اجرایی شدن در هیچ استانی نرسید.
 • ارزآوری ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع‌دستی برای کشور

  دنیای اقتصاد: سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در حالی عصر شنبه آغاز به‌کار کرد که بنابر آنچه معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرد، هنرمندان صنایع‌دستی توانستند بیش از ۵۰۰میلیون دلار ارز وارد کشور کنند که می‌تواند تا ۲ میلیارد دلار هم افزایش پیدا کند.
 • خسارت احتمالی جاذبه‌های گردشگری در زلزله دیروز کرمانشاه

  باشگاه خبرنگاران جوان: صبح دیروز زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۹/ ۵ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین، تازه‌آباد از توابع استان کرمانشاه را لرزاند. از جمله جاذبه‌های گردشگری و مواریث تاریخی و فرهنگی که در شعاع وقوع این زلزله قرار داشتند عبارتند از سرخه دیزه، تاق‌گرا، بانزرده، مقبره ابودجانه، مسجد عبدالله‌بن عمر، مقبره بابا یادگار، کاروانسرای عباسی قصر شیرین، نقش برجسته آنو بانینی، دکان داوود، آرامگاه احمد‌بن اسحاق، سرابگرم، آبشار پیران، باغ‌های گلین، منطقه پاتاق و مال یاسین. در همین خصوص معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه درباره میزان آسیب‌دیدگی بناهای تاریخی اظهار کرد: «بلافاصله پس از وقوع زلزله از اداره‌کل نامه‌ای رسمی به مسوولان شهرستان‌های کرمانشاه ارسال شد که میزان آسیب‌دیدگی میراث‌فرهنگی مناطق زلزله‌زده اخیر را به‌صورت کتبی اعلام کنند. البته براساس گزارش‌های شفاهی خسارت خاصی در بناهای تاریخی گزارش نشده است اما باید گزارش‌های کتبی به دست ما برسد.»
 • چگونه در بازارهای گردشگری محصولات جدید خلق کنیم؟

  بهنام اسلمی / مشاور توسعه کسب‌و‌کار
  هفته‌های گذشته در همین ستون برایتان از استراتژی‌هایی برای نفوذ در بازار و توسعه بازار گفتیم که به ترتیب روی محصول موجود- بازار فعلی و محصول موجود- بازار جدید تمرکز داشتند. در ادامه مطالب پیشین در این مقاله از راهکار دیگری بخوانید که به بخشی دیگر از «ماتریس آنسف» اشاره دارد و به چگونگی ارائه و خلق «محصول جدید» در «بازار فعلی» یا استراتژی «توسعه محصول» می‌پردازد.
 • اظهارنظر مونسان درباره لطمه گرانی پروازها به گردشگری

  مهر: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در واکنش به نرخ‌های جدید بلیت هواپیما که اخیرا ابلاغ شد اظهار کرد: «این نرخ همچنان گران است و به صنعت گردشگری لطمه وارد می‌کند.» علی‌اصغر مونسان افزود: «درست است که قیمت‌ها را کاهش داده‌اند، اما قیمت بلیت هواپیما گران است و به صنعت گردشگری کشور کمکی نمی‌کند. من منتظر هستم دستور رئیس‌جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان رئیس ستاد تنظیم بازار درخصوص تعدیل نرخ بلیت هواپیماها ابلاغ شود؛ اگر چه همکارانمان در وزارت راه، هم گرفتاری‌هایی دارند و با این قیمت ارز، حتما قیمت تمام‌شده آنها درخصوص حمل‌ونقل هوایی افزایش پیدا کرده، چراکه آنها نیز علاقه‌مند نیستند که این افزایش نرخ اتفاق بیفتد.» وی تصریح کرد: «باید حواسمان به موضوع صنعت حمل‌و‌نقل هوایی و گردشگری باشد. معتقدیم که صنعت هواپیمایی به وجود مسافر زنده است، پس اگر قیمت‌ها منجر به کاهش سفر شود حتما به گردشگری و صنعت هواپیمایی نیز لطمه خواهد زد.»
 • انتقاد آژانس گردشگری انگلیسی از تعلیق پروازهای بریتیش‌ایرویز

  چمدان: بنیانگذار یک آژانس گردشگری در انگلیس تعلیق پروازهای لندن- تهران شرکت هواپیمایی بریتیش‌ایرویز را «شرمساری بزرگ» خواند.
 • لزوم چاره‌اندیشی برای فرار مسافر و سرمایه به گرجستان

  ایسنا: یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به افزایش خرید ملک در گرجستان و ترکیه اظهار کرد: «اگر در گذشته سرمایه‌گذاری در کشوری مانند گرجستان صرفا در بین ایرانیانی که در سطوح بالای اقتصادی هستند دیده می‌شد، اما اکنون این اتفاق در لایه‌های میانی جامعه نیز دیده می‌شود.»
 • تاکید معاون گردشگری بر بازدهی بالای سرمایه‌گذاری در گردشگری

  ایرنا: معاون گردشگری کشور اظهار کرد: «سرمایه‌گذاران در صنعت گردشگری بالاترین بازدهی و بازگشت سرمایه را خواهند داشت.» محمد محب خدایی در مراسم نخستین نمایشگاه بین‌المللی اقتصاد و سرمایه‌گذاری گردشگری با عنوان «شهر گردشگر» افزود: «دولت و استانداران در برنامه‌ریزی‌های کلان خود گردشگری را نیز مورد توجه قرار می‌دهند و ما امروز در شرایطی هستیم که شأن گردشگری برای همگان آشکار شده است. تخصیص بودجه ۸۷۰۰ میلیارد تومانی مربوط به تبصره ۱۸ به گردشگری نتیجه تلاش جمعی ما است و این مسائل سبب تحولی در نگرش به حوزه گردشگری شده است.» وی ادامه داد: «مفهوم شهر گردشگر در اقتصاد این صنعت، هدف معینی را دنبال می‌کند. ما با کمک این مفاهیم و برنامه‌ریزی‌های خود، برای رسیدن به اهدافی که اسناد بالادستی برای ما تعیین کرده‌اند، ظرفیت‌سازی می‌کنیم.»

بیشتر