آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۷۵

 • تناقض دو سیاست در قبال سفرهای خارجی

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: دولت در سال جاری با هدف تعدیل میزان سفرهای خارجی مسافران ایرانی اقدام به افزایش نرخ عوارض خروج از کشور کرد؛ اما این درحالی است که بنا به اظهارات کارشناسان پرداخت ارز مسافرتی به نرخ دولتی به این مسافران خروجی موجب شده که بسیاری از مردم از موهبت سفر خارجی بسیار ارزان و در بعضی موارد رایگان بهره‌مند شوند.
 • استفاده از ظرفیت‌های سیاحتی مشهد در کنار گردشگری زیارتی

  حمیدرضا محمدی
  فعالان گردشگری خراسان‌رضوی و مسوولان آن، چندی است درنظر دارند گردشگری سیاحتی را در کنار گردشگری زیارتی در این استان توسعه بخشند. در این راستا فعالان گردشگری در نشستی ابعاد فعال‌سازی توامان گردشگری زیارتی- سیاحتی مشهد را بررسی کردند.
 • افت تعداد گردشگران خارجی فارس

  ایسنا: مدیرکل میراث‌فرهنگی استان فارس با اشاره به کاهش تعداد گردشگران خارجی در شرایط کنونی، بر لزوم تلاش برای افزایش جذب گردشگر داخلی تاکید کرد: «باید با برنامه‌های ضربتی و عملیاتی، شرایط را برای تحرک‌پذیری گردشگری داخلی و درون استانی متمرکز کرد.» مصیب امیری گفت: «می‌توان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های غنی شناخته شده و ناشناخته استان فارس در حوزه‌های مختلف گردشگری و با همکاری بخش خصوصی بسته‌های ارزان‌قیمت را برای جذب گردشگران داخلی تهیه و اجرایی کرد.» مدیرکل میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه اضافه‌شدن یک روز به تعطیلات آخر هفته‌ از موارد در دست پیگیری است، گفت: «این موضوع می‌تواند در پویایی سفرهای درون استانی موثر باشد.» امیری همچنین از ‌رایزنی با بخش زیارتی دیگر استان‌ها و مبادله تفاهم‌نامه‌هایی با هدف ارتقای ظرفیت گردشگری مذهبی خبر داد.
 • چگونه فروش سازمان‌های گردشگری را به دنیای دیجیتال مارکتینگ ببریم؟

  بهنام اسلمی / مشاوره توسعه کسب و کار
  در عصر حاضر، حضور در دنیای دیجیتال مارکتینگ، نه یک انتخاب بلکه ضرورتی ناگزیر است. این روزها اگر جایی در دنیای دیجیتال نداشته باشید، به شدت از رقبا عقب خواهید افتاد و نمی‌توانید به آنچه لایقش هستید دست یابید.
 • صادرات ۱۵ میلیون دلاری صنایع‌دستی تهران در ۳ ماه

  ایرنا: معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران از صادرات ۱۵ میلیون و ۳۰۰هزار دلاری محصولات صنایع‌دستی طی سه ماه اول امسال خبر داد. محمد انشایی گفت: «صادرات صنایع‌دستی امسال به کشورهای آلمان، ارمنستان، ترکیه، آذربایجان، روسیه، هلند، فرانسه، ایتالیا، آفریقای جنوبی و کشورهای حوزه خلیج فارس بوده‌است. سال گذشته ۶۲ میلیون دلار محصولات این استان صادر شد و پیش‌بینی می‌شود امسال ۷۵ میلیون دلار کالاهای نفیس و سنتی استان تهران صادر شود.» به گفته معاون صنایع‌دستی استان تهران، شیشه‌های سنتی، چرم، زیورآلات، دست‌بافت‌ها، معرق و منبت چوب، سنگ‌های تزیینی و البسه از جمله اجناس صادراتی بوده‌است. انشایی همچنین درباره ارز حاصل از صادرات و فروش صنایع‌دستی گفت: «در تفاهم‌نامه رئیس سازمان میراث‌فرهنگی و بانک مرکزی این موضوع مورد رسیدگی قرار گرفته و از این پس صنعتگران می‌توانند ارز حاصله را نگهداری کنند یا در بازار آزاد بفروشند.»
 • انتقاد مونسان از پنهان‌کاری ارزی سفرهای خارجی

  «در شرایطی که عزم دولت و نظام جمهوری اسلامی برای روشنگری مسائل ارزی جزم شده است، مردم و رسانه‌ها حق دارند بدانند اعطای یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو ارز مسافرتی در سه ماه نخست امسال به چه نحو و به چه تعداد مسافر و به چه مقاصدی بوده است.» این جمله انتقادی است که علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در زمینه عدم شفاف‌سازی ارز مسافرتی به زبان آورده‌بود. این در حالی است که در روزهای اخیر «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی، محاسباتی در این زمینه انجام داد که نشان می‌دهد طی دوره‌ای که سیاست تخصیص ارز مسافرتی به نرخ دولتی در پیش گرفته شده، مسافران خارجی قریب به ۵ هزار میلیارد تومان یارانه ارزی گرفته‌اند و معاون رئیس‌جمهور در خبری که در اختیار «ایسنا» قرار داده‌است این رقم را در سال جاری با احتساب تفاوت نرخ ارز مسافرتی با نرخ آزاد یورو تا کنون بیش از ۴ هزار میلیارد تومان یارانه ارزی اعلام کرده‌است.
 • اعلام فراخوان حضور در نمایشگاه تاپ رزای فرانسه

  مهر: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران فراخوان حضور فعالان گردشگری در نمایشگاه تاپ رزای فرانسه را اعلام کرد. در این فراخوان آمده است که کانون جهانگردی به نمایندگی از سازمان میراث‌فرهنگی این نمایشگاه را برای سال ۲۰۱۸ برگزار می‌کند. به این منظور بخش‌های خصوصی، عمومی و دست‌اندرکاران صنعت گردشگری می‌توانند از روز ۱۶ تیر ماه برای حضور و مشارکت در این نمایشگاه ثبت نام کنند. مهلت ثبت نام نیز برای شرکت در این نمایشگاه تا سی‌ام تیرماه اعلام شده است.
 • برنامه برای احیای فضای فرهنگی «لاله‌زار»

  باشگاه خبرنگاران جوان: عضو شورای شهر تهران از لزوم احیای خیابان لاله‌زار به‌عنوان خیابان فرهنگی و هنری شهر تهران خبر داد. زهرا صدراعظم‌نوری درباره بازدید از پروژه‌های خاتمه یافته سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت: «بازدید از میدان مشق تهران و پروژه بازسازی سردر باغ ملی صورت گرفت؛ سردر باغ ملی واقع در خیابان امام خمینی(ره) یکی از نشانه‌ها و ورودی‌های شهر تهران است که می‌تواند توریست و گردشگر جذب کند.»

بیشتر