آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۷۴

 • مسیر پایان سلطه غیرخصوصی‌ها بر بازار هتل

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد نیمی از هتل‌های ۵ ستاره ایران که کمتر از ۳۵ عدد هستند تحت مدیریت بخش غیرخصوصی قرار دارند. این موضوع حاکی از آن است که یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی اقامت مسافران و گردشگران در اختیار بخش خصوصی نیست؛ چون رقبای سرسخت دولتی یا حاکمیتی دارد. این در حالی است که موضوع واگذاری هتل‌ها و اقامتگاه‌های دولتی از سال ۸۷ با ابلاغ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به جریان افتاد؛ اما تاکنون با وجود گذشت یک دهه از این تاریخ محقق نشده‌است.
 • هفته تصمیم‌گیری برای ارز مسافرتی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرد که درخصوص اصلاح شیوه تخصیص ارز مسافرتی با رئیس بانک مرکزی مکاتبات متعددی داشته است.
 • موارد مهم در تدوین برنامه جامع گردشگری

  دنیای اقتصاد: نیاز مبرم به یک استراتژی ملی توسعه گردشگری به منظور ارائه چارچوبی که در آن تمام بخش‌های این صنعت گسترده و همه‌جانبه بتوانند به‌طور هماهنگ در جهت توسعه اثربخش و پایدار آن فعالیت کنند، به شدت احساس می‌شود؛ اتفاقی که البته هنوز به وقوع نپیوسته است. کارشناسان معتقدند بهره‌گیری از آموزه‌های بین‌الملل در طراحی و تدوین برنامه جامع گردشگری زمان سعی و خطا را کاهش داده و آن دسته از جوانب برنامه‌ریزی را که ممکن است از نظر پنهان باشد آشکار کرده و بدین واسطه به تدوین همه‌جانبه برنامه جامع توسعه و پیشبرد اهداف آن کمک می‌کند.
 • برگزاری کنفرانس گردشگری سلامت کشورهای «اکو» در اردبیل

  پایگاه خبری اتاق ایران: دومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت و نشست هتل‌داران و راهنمایان تور کشورهای عضو اکو در اردبیل برگزار خواهد شد. معاون بین‌الملل اتاق ایران با اعلام این خبر افزود: «طبق مصوبه اجلاس اتاق اکو در اسفند ۹۶ در تهران و همچنین اجلاس اخیر شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای اکو در پاکستان، مقرر شد دومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت و همچنین اجلاس تورگردانان و هتل‌داران اکو در ایران برگزار شود. مقرر شد از ۱۶ الی ۱۸ مهرماه ۹۷ (۸ تا ۱۰ اکتبر) این رویداد با محوریت اتاق و استانداری اردبیل در این شهر برگزار شود.» محمدرضا کرباسی ادامه داد: «به این منظور، میهمانانی از ۹ کشور عضو اکو خواهیم داشت و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی نیز دعوت می‌شوند. همچنین میهمانان داخلی از مقامات و دست‌اندرکاران وزارت بهداشت، امور خارجه، سازمان میراث‌فرهنگی و سازمان نظام‌پزشکی نیز حضور خواهند داشت.»
 • ۶ استراتژی مجازی برای بازاریابی گردشگری

  لیلا حامدی/ مدرس و مشاور گردشگری
  مسافران در سال ۲۰۱۸ به هر جایی که سفر کنند، به هر حال از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند تا بتوانند بهترین نقاط را کشف کنند، برای سفر خود برنامه‌ریزی کنند و خاطرات سفرشان را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. بخش چالش‌انگیز و جالب توجه در مورد رسانه‌های اجتماعی این است که آنها تنها یک بخش از سفر نیستند، بلکه در سرتاسر سفر نقش بسیار مهمی ‌ایفا می‌کنند. اینستاگرم به جز اینکه محلی است برای کسب اطلاعات بیشتر از مقصد یا الهام گرفتن برای انتخاب مقصد، جایی است که گردشگران برای پیاده روی در محله‌های غیرتوریستی یا تست کردن نوشیدنی یا خوراکی محلی نیز از آن استفاده می‌کنند. در این مقاله، ۶ تاکتیک را به شما نشان می‌دهیم تا بتوانید یک استراتژی موفق بازاریابی گردشگری را با محوریت استفاده از شبکه‌های اجتماعی بنویسید. این روش‌ها از طریق مصاحبه با کارشناسان بازاریابی مقاصد و استراتژی‌هایی که در صنعت گردشگری استفاده می‌شود به دست آمده است.
 • فرمول‌آمارهای گردشگری کشور

  میراث آریا: معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: «تدوین، ایجاد و برپایی کامل سیستم حساب‌های اقماری گردشگری (TSA) در کشور همواره مورد پیگیری مستمر این سازمان قرار داشته است و در‌حال‌حاضر مطابق توافق صورت گرفته با مرکز آمار ایران به‌عنوان متولی آمارهای رسمی کشور، روند اجرایی شدن آن با همکاری مشترک دو سازمان و مراکز دانشگاهی از طریق برگزاری جلسات متعدد کارشناسی در دست پیگیری است.»
 • تضمین بانک مرکزی برای سرمایه‌گذاری خارجی در فرودگاه امام

  فرینا: معاون سرمایه‌گذاری و اقتصادی شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی‌(ره) و مدیر منطقه آزاد این مجموعه ساماندهی نقدینگی داخل کشور را راهکار تامین مالی برای پروژه‌های زیرساختی شهر فرودگاهی دانست و گفت: «برای جذب سرمایه خارجی به دنبال تضمین بانک مرکزی هستیم که موافقت اولیه آن صادر شده است.»
 • عدم حضور همدان در رینگ نخست گردشگری کشور

  ایرنا: رئیس اتاق بازرگانی همدان اظهار کرد: «این استان در رینگ نخست گردشگری کشور نیست و به همین خاطر راهنمایان تورها همدان را در لیست مسافرتی گردشگران خارجی قرار نمی‌دهند.» علی‌اصغر زبردست در نشست فعالان اقتصادی این استان با سفرای کشورهای خارجی مقیم ایران افزود: «مدت زمان اقامت در سفرهای خارجی ۵ تا ۱۰ روز است که هر چه این زمان افزایش یابد، استان‌های بیشتری به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌شوند.» وی ادامه داد: «حتی در صورتی که یک مسافر خارجی ۱۰ روز قصد گردش و اقامت در ایران را داشته باشد به علت قرار نداشتن همدان در رینگ گردشگری کشور، اسم این استان در فهرست مقصدهای گردشگری وی قرار نمی‌گیرد. برای قرار دادن این استان در رینگ اول گردشگری کشور، باید هزینه تبلیغاتی و مالی زیادی صورت گیرد.» رئیس اتاق بازرگانی همدان با اشاره به اینکه بسیاری از سفارتخانه‌های ایران شناختی از همدان ندارند، تصریح کرد: «باید کتابچه و بروشورهایی حاوی ظرفیت‌های گردشگری استان تهیه شود و در اختیار سفارتخانه‌ها قرار گیرد تا افرادی که به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند، اطلاعات لازم را دریافت کنند.»

بیشتر