آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۷۳

 • ۵ هزار میلیارد تومان یارانه سفر خارجی

  دنیای اقتصاد: محاسبات «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد طی دوره‌ای که سیاست تخصیص ارز مسافرتی به نرخ دولتی در پیش گرفته شده، مسافران خارجی قریب به ۵ هزار میلیارد تومان یارانه گرفته‌اند. همچنین برخی محاسبات نشان می‌دهد با توجه به شکاف قابل ملاحظه قیمت رسمی ارز و قیمت غیررسمی، هزینه سفر به بعضی از مقاصد با برگشت بخشی از ارز خریداری‌شده با قیمت دولتی و فروش آن در بازار آزاد یا سربه‌سر خواهد بود یا بسیار ارزان‌قیمت. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای جلوگیری از هدررفت بیشتر منابع، ارز مسافری با نرخ بازار دوم تخصیص یابد.
 • افت سفرهای ورودی مستقیم به شهر جهانی یزد

  دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته از ثبت بافت تاریخی جهانی شهر یزد در یونسکو یک سال گذشت. اما در حالی این ۳۶۵ روز سپری شد که مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد اعلام کرده رشد گردشگران خارجی به این استان در سال جاری ۱۰ درصد بوده که آن‌طور که باید و شاید رضایت‌بخش نیست و مشکلات به وجود آمده در حوزه سیاسی و بین‌الملل در صنعت گردشگری یزد تاثیرگذار بوده است.
 • رشد سفر ایرانی‌ها به روسیه

  به گفته سفیر روسیه در ایران، آمار دقیقی از گردشگران ایرانی جام‌جهانی وجود ندارد چراکه آنها نیاز به دریافت ویزا نداشته‌اند اما طبق شواهد، تعداد گردشگران ایرانی افزایش داشته است. لوان جاگاریان، ایران را دارای فضاهای دیدنی و توریستی بسیاری دانست که برای جذب گردشگران خارجی باید بیشتر برای آنها تبلیغ کرد. وی با اشاره به اینکه سال گذشته بین ۶۳ تا ۶۵ هزار نفر ایرانی از روسیه بازدید کردند، گفت: «در عین حال، گردشگران روسیه کمتر به ایران آمده‌اند که یکی از دلایل آن تبلیغ نکردن مناطق گردشگری ایران است.» سفیر روسیه در ایران خاطرنشان کرد: «البته در ایران محدودیت‌هایی در حوزه غذا و پوشش وجود دارد که کمی بر گردشگری تاثیر گذاشته است.» جاگاریان بازگشت کریمه به روسیه را یکی دیگر از علت‌های کم شدن گردشگر روسیه به دیگر کشورها دانست و گفت: «گردشگران روسیه تمایل بسیاری به کریمه دارند و عموما از این منطقه برای گردش استفاده می‌کنند.»
 • ثروت‌آفرینی مسوولانه با بوم‌گردی به سبک کامبوج

  دنیای اقتصاد: در پرداختن به حوزه گردشگری، نباید اسیر اعداد شد. نمی‌توان تاثیر افراد را فراموش کرد، زیرا یکایک آنها قلب تپنده گردشگری هستند. سازمان بین‌المللی گردشگری در کتابی با عنوان «داستان‌های گردشگری: داستان من، جامعه من، آینده ما» سرگذشت کسانی را روایت می‌کند که برای توسعه گردشگری و ایجاد تغییری مثبت در اجتماع پیرامون خود کوشیده‌ و لحظات به‌یاد ماندنی برای گردشگران ساخته‌اند. این کتاب، بازتاب تکاپوی افرادی است که ظرفیت‌های جوامع خود را خلاقانه بارور ساخته‌ و تاریخ و سنت‌های سرزمین‌شان را احیا کرده‌اند تا از آنها سنگ‌بنایی برای آینده‌ بسازند. ۲۸ روایت از سراسر جهان در این کتاب گنجانده شده است. گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» هر هفته، یکی از آنها را با شما به اشتراک می‌گذارد. این مطلب آخرین مطلب از سری «داستان‌های توریسم» است.
 • توصیه‌های سفیر بلغارستان برای «همدان ۲۰۱۸»

  ایرنا: سفیر بلغارستان در تهران گفت: «اکنون همدان در مسیر درست گردشگری قرار گرفته و باید برای جذاب‌تر شدن خود نزد ملت‌های جهان تلاش کند.» هریستو پولنداکوف اضافه کرد: «برای داشتن صنعت گردشگری مدرن باید از سنت‌ها و میراث باارزش ملموس و ناملموس به خوبی استفاده کرد.» وی تاکید کرد: «همدان با حفاظت از تنوع دینی می‌تواند جاذبه‌های گردشگری بسیاری ایجاد و منابع درآمدزایی جدیدی را برای خود تعریف کند.» پولنداکوف با اشاره به اینکه بلغارستان از اقتصاد و تجارت ایران به‌ویژه شهر تاریخی همدان حمایت می‌کند، افزود: «با همکاری و تعامل اتاق بازرگانی همدان و بلغارستان، این مهم محقق می‌شود.» استان همدان در سال ۲۰۱۸ میلادی به‌عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است و در این سال میزبان وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی و بیش از ۵۰۰ عضو وابسته به سازمان جهانی گردشگری خواهد بود.
 • «مسجد جامع ساری»، سوخت

  چمدان: مسجد جامع ساری که اثری ثبت ملی شده و متعلق به دوران قاجار است، عصر پنج‌شنبه در اثر اتصالی سیم‌های برق دچار حریق شد. پس از آنکه آتش به‌صورت کامل مهار شد، تیم‌های آتش‌نشانی و کارشناسان میراث‌فرهنگی به بررسی علت حادثه و برآورد خسارت‌های وارده پرداختند. این آتش‌سوزی البته به دلیل اینکه بنای مسجد کاملا چوبی و گلی بوده، به بازار نرگسیه که یکی از مراکز مورد بازدید گردشگران و در مجاورت کاخ قدیمی آقا محمد خان قاجار بود نیز سرایت کرد.
 • تقویت دلالان سفر با ارز دولتی

  پس از آنکه اعلام شد برخی آژانس‌ها به مردم پیشنهاد سفرهای خارجی رایگان می‌دهند و در ازای آن ارز مسافرتی آنها را طلب می‌کنند، حالا رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اعلام کرده که مطمئن است حتی یکی از دفاتر مسافرتی عضو این انجمن نیز به این کار رو نیاورده‌ است.
 • برنامه سفرهای تابستانی برای بازنشستگان

  ایسنا: به گفته معاون فرهنگی- اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، در سال جاری ۴۰ هزار بازنشسته و مستمری‌بگیر به شهرهای زیارتی اعزام می‌شوند و همچنین تورهای یکروزه گردشگری در تابستان برای این قشر برگزار خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر