آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۳۲

 • سهم‌خواهی سه حوزه از «وزارت میراث‌فرهنگی»

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون مشترک طرح تشکیل وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرده است که پس از رفع ایرادات مجلس به این طرح، نسخه نهایی روز چهارشنبه هفته جاری به هیات رئیسه مجلس تقدیم می‌شود. سلمان خدادادی در حالی این خبر را اعلام می‌کند که نزدیک به ۱۰ سال می‌شود این موضوع در مقاطع گوناگون مطرح شده؛ اما نیمه تمام باقی‌مانده است. با این وجود به نظر می‌رسد این‌بار به شکل جدی‌تر این طرح در حال پیگیری است. به همین دلیل فعالان سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهارنظرهای گوناگونی دراین زمینه دارند و نگرانند وقتی سازمان به وزارتخانه تبدیل شود هر کدام نسبت به دیگری نادیده گرفته شوند. در عین حال برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که وزارتخانه شدن سازمان به نفع آن است؛ چون دیگر با کمترین جابه جایی‌های مدیریتی، در کنار نظارت کافی از سوی مجلس رو به رو خواهندشد. البته عده‌ای از کارشناسان نیز می‌گویند بهتر است گردشگری به عنوان یک وزارتخانه از سازمان جدا شود و دو بخش میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی همچنان به فعالیت خود در سازمان ادامه دهند.
 • بازدیدکنندگان از «لوور تهران» بیرون رانده شدند

  دنیای اقتصاد: به‌رغم وعده مسوولان سازمان میراث فرهنگی و اداره‌کل موزه‌ها مبنی بر تمدید زمان بازدید از موزه‌ها تا ساعت ۲۲ در روز جهانی موزه‌ها، گزارش‌ها حاکی از آن است که این مسأله رعایت نشده و با وجود مراجعه گسترده بازدیدکنندگان، مسوولان «لوور کوچک در تهران» بازدیدکنندگان را همزمان با اذان مغرب از این موزه بیرون کردند.
 • ثبت ۲۳ اثر جدید در فهرست آثار ملی

  مراتب ثبت ۲۳ اثر در ۵ استان کشور در فهرست آثار ملی از طرف رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استانداران این استان‌ها ابلاغ شد. به گزارش «میراث آریا»، علی‌اصغر مونسان در احکامی جداگانه، مراتب ثبت «درمانگاه تدین» را به استاندار سمنان، «خانه رستمی» و «خانه فروزانی» را به استاندار بوشهر، «آب‌انبار حاجی بارجینی»، «قلعه گلستانه» و «خانه دهقان» را به استاندار یزد و «خانه فاتح» و «خانه بیات‌پور» را به استاندار فارس ابلاغ کرد. او همچنین مراتب ثبت ۱۵ اثر تاریخی در استان خراسان شمالی را به استاندار این استان ابلاغ کرد. «بقایای چهار طاقی خانه دختر چری»، «بقایای قلعه کافر ریزه»، «تپه افعی»، «تپه داش‌خانه»، «تپه بالا باغ‌چری»، «تپه سیاهدشت»، «محوطه رفته ۱»، «محوطه رفته ۲»، «قلعه رفته قدیم»، «آب‌انبار آقا فریدون»، «خانه کاملی»، «تپه گلور سینگلی»، «تپه کلاته نعمت‌آباد»، «تپه گبرخانه» و «سورتپه کواکی» آثاری هستند که از خراسان شمالی و با حکم مونسان به فهرست آثار ملی راه پیدا کرده‌اند.
 • ۵ اتفاق دیجیتالی دگرگون‌کننده بازاریابی گردشگری

  لیلا حامدی / مدرس و مشاور گردشگری
  به‌طور کلی شبکه‌های اجتماعی راه ارتباطی بسیاری از کمپانی‌ها را با بازار هدف اساسی تغییر داده‌اند، خصوصا رشد روز افزون استفاده از اینترنت و افزایش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی توانسته بازاریابی سفر را در بخش مهمان‌نوازی و گردشگری متحول کند؛ از جست‌وجوی مقاصد بالقوه گردشگری که حداقل بتواند یکبار توسط افراد جدید انتخاب شود تا راه‌های جدیدی که مصرف‌کنندگان از رسانه‌های اجتماعی برای تصمیم‌گیری‌های خرید خود استفاده می‌کنند یا تاثیر بر اولین تا آخرین روش‌های بازاریابی گردشگری.
 • لزوم تقویت بن‌مایه علمی گردشگری از طرف دانشگاه‌ها

  عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: «دانشگاه‌ها و نظام آموزش عالی باید در راستای تقویت بن‌مایه علمی صنعت گردشگری گام بردارند.» به گزارش «ایسنا»، علی سجادی با اشاره به اثرات بسیار گردشگری بر فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینی افزود: «اگر بخواهیم در راستای تحقق توسعه پایدار با توجه به جوانب اقتصادی، سیاسی، زیست‌محیطی، اجتماعی و فرهنگی گام برداریم، چاره‌ای جز هدف‌گذاری در زمینه‌های علمی و آموزشی در این صنعت نداریم.» وی ادامه داد: «تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته‌های مختلف گردشگری و جهانگردی از سوی دانشگاه‌ها می‌تواند در رسیدن کشور به اهداف تدوین شده برای این صنعت، بسیار تاثیرگذار باشد.» سجادی گفت: «نظام آموزش عالی باید در راستای تقویت بن‌مایه علمی صنعت گردشگری کشور و در راستای ترویج و توسعه دانش عمومی و تخصصی فعالان حوزه گردشگری و جهانگردی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی در مقاطع مختلف در این حوزه کند.»
 • اشکال اساسی تعطیلات زمستانی

  به گفته یک عضو کمیسیون آموزش مجلس، درصورت اجرای تعطیلات زمستانی مدارس برای استفاده از این تعطیلی و توسعه گردشگری، باید تمام اعضای خانواده در این روزها تعطیل باشند.
 • سفال‌های چینی لالجین از مبادی رسمی وارد می‌شوند

  درحالی که برخی از مشاهدات عینی، حکایت از فروش سفال و اجناس چینی در شهر جهانی لالجین همدان دارد، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان همدان گفته است که سفال خارجی نداریم و بخشی از تولیدات لالجین با شبیه‌‌سازی از کالاهای چینی تولید می‌‌شود.
 • جزئیات توسعه آرامگاه فردوسی

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان خراسان‌رضوی گفت: «طرح توسعه‌ آرامگاه فردوسی با هزینه و سرمایه شهرداری و با نظارت سازمان میراث فرهنگی بدون انتفاع و صرفا به عنوان یک تلاش ملی برای فردوسی انجام می‌شود.»

بیشتر