آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۳۱

 • اولین ترکش بازگشت تحریم‌ها بر گردشگری کشور

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: بیش از ۷۰ هتل و مرکز اقامتی از ایران در وب‌سایت Booking به ثبت رسیده بود و این امکان را برای گردشگران جهان مهیا می‌کرد که به صورت آنلاین و با کارت‌های اعتباری خود در این هتل‌ها اتاق رزرو کنند. اما اکنون در پی خروج آمریکا از برجام و بیم شرکت‌های خصوصی سایر کشورها از اینکه در صورت همکاری با ایران مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکا شوند، صنعت هتلداری کشور اولین حوزه‌ای از گردشگری بوده که تحت تاثیر قرار گرفته؛ تمام این هتل‌ها از فهرست اقامتگاه‌های موجود در ایران در وب‌سایت Booking حذف شده‌اند و با سلب امکان رزرو اینترنتی مراکز اقامتی در ایران برای گردشگران سایر کشورها، اکنون حلقه محاصره اقتصادی بر صنعت گردشگری کشور تنگ‌تر شده است.
 • تهدید ارزی برای تورهای تابستانی

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که از چند هفته پیش و با اعلام سیاست جدید ارزی دولت از سوی بانک مرکزی، ۳۳ اولویت ارزی درنظر گرفته شده و با وجود آنکه در روزهای اخیر رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران خبر از این داده که پس از رایزنی‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بانک مرکزی، پذیرفته شده که گردشگری نیز در اولویت ارزی قرار گیرد اما هنوز فعالان گردشگری خبر از چالش‌های عمده ارزی در کسب و کار خود می‌دهند.
 • افزایش جذب توریست با تشکیل وزارت گردشگری

  «خوشبختانه تشکیل وزارت گردشگری به تصویب مجلس رسید و در این زمینه باید از ظرفیت‌های استان به‌خوبی بهره برد.» نماینده مردم زنجان و طارم در خانه ملت با تاکید بر این موضوع گفت: «تشکیل وزارت گردشگری، جذب توریست را افزایش می‌دهد.» به گزارش «ایسنا»، علی وقف‌چی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در صنعت توریسم، افزود: «در سال‌های آتی دیگر ایجاد کارخانه‌های بزرگ نظیر خودروسازی و پتروشیمی جوابگوی اشتغال جوانان نخواهد بود و ایجاد اشتغال‌زایی در حوزه صنعت توریسم ظرفیت بالایی دارد.» این مسوول خاطرنشان کرد: «باید در زمینه اشتغال‌زایی و ورود سرمایه‌گذاران در زمینه ایجاد اشتغال فرهنگ‌سازی کنیم؛ چرا که بر اساس آمار اگر به‌طور متوسط ۱۵۰ میلیون تومان برای ایجاد اشتغال هزینه شود، حدود ۱۰ میلیون شغل ایجاد خواهد شد که در این زمینه باید با فرهنگ‌سازی، سرمایه‌گذاران را وارد این حوزه کنیم.»
 • تجربه تور دوچرخه‌ای در پاشنه چکمه ایتالیا

  در پرداختن به حوزه گردشگری، نباید اسیر اعداد شد. نمی‌توان تاثیر افراد را فراموش کرد؛ زیرا یکایک آنها، قلب تپنده گردشگری هستند. سازمان بین‌المللی گردشگری در کتابی با عنوان «داستان‌های گردشگری: داستان من، جامعه من، آینده ما» سرگذشت کسانی را روایت می‌کند که برای توسعه گردشگری و ایجاد تغییری مثبت در اجتماع پیرامون خود کوشیده‌ و لحظات به‌یاد ماندنی برای گردشگران ساخته‌اند. این کتاب، بازتاب تکاپوی افرادی است که ظرفیت‌های جوامع خود را خلاقانه بارور ساخته‌ و تاریخ و سنت‌های سرزمین‌شان را احیا کرده‌اند تا از آنها سنگ بنایی برای آینده‌ بسازند. ۲۸ روایت از سراسر جهان در این کتاب گنجانده شده است. گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» هر هفته، یکی از آنها را با شما به اشتراک می‌گذارد.
 • نیاز بوم‌گردی سمنان استانداردسازی خدمات

  سمینار بوم‌گردی استان سمنان با حضور مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان برگزار شد. در این سمینار علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق سمنان گفت: «با توجه به تمایل قابل توجه علاقه‌مندان فرهنگ بومی در استان، برای توسعه گردشگری، استانداردسازی انواع خدمات در سطح بین‌المللی و ایجاد راه‌های ارتباطی مناسب برای اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان ضروری است.»
 • جزئیات فعالیت واحدهای پذیرایی جاده چالوس درماه رمضان

  رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چالوس با اشاره به حلول ماه مبارک رمضان از فعال بودن ۵۰ واحد پذیرایی بین راهی در جاده کندوان در این ماه خبر داد. سیدعلی‌اصغر موسوی در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت: «از۱۲۰ واحد پذیرایی بین راهی در مسیر جاده کندوان، ۵۰ واحد با اخذ مجوز در ۱۵ روز نخست ماه رمضان آماده پذیرایی از مسافران هستند و ۷۰ واحد دیگر نیز در نیمه دوم ماه مبارک رمضان به مسافران و گردشگران خدمات ارائه می‌کنند. همچنین به‌منظور رعایت شئون دینی و مذهبی، گشت‌های مشترک ادارات میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، تعزیرات حکومتی، شبکه بهداشت و نیروی انتظامی بر نحوه فعالیت واحدهای بین راهی نظارت خواهند داشت.» وی نسبت به‌هرگونه فعالیت بدون مجوز واحدهای پذیرایی در ماه رمضان هشدار و همچنین از اجازه فعالیت ۲۳ واحد پذیرایی شهرستان در جاده کناره با رعایت مسائل شرعی و قانونی در این ماه خبر داد.
 • پای صنایع دستی به مجتمع‌های بین‌راهی باز می‌شود

  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه صنایع‌دستی و اعطای گواهینامه‌های نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی با بیان اینکه مشکل اصلی حوزه صنایع‌دستی بازاریابی و فروش تولیدات است، گفت: «تولیدات صنایع‌دستی با تلاش هنرمندان کشور وضعیت خوبی دارد؛ اما آنچه مهم است، باز کردن درهای فروش صنایع‌دستی در حوزه داخلی و خارجی است. در همین راستا از سال ۹۶ طرح تجاری‌سازی صنایع‌دستی آغاز شده است.»
 • گردشگری صاحب پیام‌رسان می‌شود

  معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه حوزه گردشگری به یک خودجراحی نیاز دارد، گفت: «ما از گردشگری صرفا بر گردشگری تفریحی تمرکز کردیم اما در همه جای دنیا برای اینکه بتوانند ماهیت‌های جدید در حوزه ظرفیت‌های خود اضافه کنند، کلمه گردشگری را به سایر بخش‌های خود اضافه می‌کنند.»

بیشتر