آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۹۳

 • ۱۰ مقصد بکر داخلی برای سفرهای نوروزی

  دنیای اقتصاد: درفاصله دو روز مانده تا طولانی‌ترین تعطیلات سال، ممکن است بعضی از هموطنان هنوز برای سفر نوروزی برنامه‌ریزی نکرده باشند یا هنوز تردید داشته باشند. برخی هم البته به سیاق هرسال، مقاصد تکراری را انتخاب و به برنامه‌ریزی برای مقاصد پرگردشگر بسنده می‌کنند. با این‌همه، ایرانگردان حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند هموطنان نوروز امسال را در مناطق کمتر شناخته شده و بکر بگذرانند. چنین مقاصدی این شانس را به گردشگران می‌دهد که بیشتر بتوانند با جامعه محلی ارتباط برقرار کنند و مقاصد بکر را پیش از آنکه تخریب شوند، ببینند. با اینهمه آنها تاکید می‌کنند تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد که برای مورد استقبال واقع شدن یک مقصد گردشگری کمترشناخته شده، آن مقصد باید زیرساخت‌های لازم را داشته باشد. به‌علاوه فرهنگ سفر گردشگران ایرانی نیز باید ارتقا پیدا کند و درک عمومی پاکیزه نگه داشتن طبیعت در آنان شکل بگیرد. سیستان و بلوچستان، سیراف، جزایر جنوبی، مریوان، ایلام، طبس، کهکیلویه و بویراحمد، تالاب شادگان، جزیره مینو و بوشهر ۱۰ مقصدی هستند که کارشناسان سفر و گردشگران حرفه‌ای برای سفرهای نوروزی پیشنهاد می‌کنند. اما دلیل این پیشنهادها چیست؟
 • کاربرد ابزارهای ترفیعی الکترونیکی در جهت ارتقای تصویر برند

  پژمان حاتمی‌فر/ استاد مدعو دانشگاه هنر اصفهان زاهد شفیعی/ مدير گروه گردشگری دانشگاه هنر اصفهان
  امروزه هر شرکتی در دو دنیا در حال رقابت است؛ دنیای فیزیکی منابع (محیط بازار) و دنیای مجازی اطلاعات (فضای بازار). در فضای بازار یا زنجیره‌ ارزش مجازی، اطلاعات منبعی برای ایجاد ارزش برای مشتریان است. در نتیجه باید بخش قابل توجهی از تمرکز یک شرکت بر تقاضا باشد نه بر عرضه. در گردشگری به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین ابزار پیش‌بینی بازار، شبکه جهانی اینترنت است. پیشرفت اینترنت اثرات قابل توجهی بر صنعت گردشگری داشته و باعث ایجاد تغییرات فراوانی در نحوه ارتباطات شده است.
 • تدوین سند جامع گردشگری در مرحله پایانی

  معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرد: «تدوین سند توسعه گردشگری کشور در مراحل پایانی است. در این سند تلاش شده مدیریت یکپارچه گردشگری مورد توجه و تاکید قرار گیرد و این صنعت از وضعیت فعلی خارج و ساماندهی شود.» به گزارش میراث آریا، علی‌اصغر مونسان در نشست با استاندار گیلان و مجمع نمایندگان این استان همچنین پیش‌بینی کرد که سال آینده ۶۰۰ پروژه گردشگری در کشور به بهره‌برداری برسد.
 • اروپایی‌های ۱۸ساله در سال ۲۰۱۸ رایگان قاره‌گردی می‌کنند

  کمیسیون اروپا با اتخاذ یک تصمیم مالی در ابتدای ماه مارس، اولین گام برای اجرای طرح «سفر رایگان برای اروپاییانی که به ۱۸ سالگی می‌رسند» را برداشت. به گزارش «ایسنا»، انتظار می‌رود با تصویب بودجه ۱۲ میلیون یورویی، ۲۰ تا ۳۰ هزار جوان اروپایی در سال ۲۰۱۸ میلادی، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی را داشته باشند.
 • پرونده ثبت جهانی «راه‌آهن ایران» باید اصلاح شود

  کارشناسان یونسکو خواستار اصلاحات در پرونده ثبت جهانی راه آهن ایران شده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، قرار است این پرونده در سال ۲۰۱۹ به همراه جنگل‌های هیرکانی در فهرست جهانی ثبت شود.
 • آغاز صدور ویزای فرودگاهی آذربایجان برای ایرانی‌ها

  سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان، اعلام کرد: «بر اساس تصمیم دولت جمهوری آذربایجان، از روز جمعه، ۲۵ اسفند، روادید فرودگاهی به اتباع ایران در فرودگاه‌های بین‌المللی این کشور داده می‌شود.» به گزارش «ایسنا»، جواد جهانگیرزاده اظهار کرد: «به دنبال دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس‌جمهوری آذربایجان، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان امروز طی یادداشتی رسمی به سفارت جمهوری اسلامی ایران، اعمال صدور روادید فرودگاهی برای اتباع ایرانی هنگام ورود به فرودگاه بین‌المللی باکو و دیگر فرودگاه‌های بین‌المللی این کشور را اعلام کرد.» وی افزود: «بر اساس این یادداشت، اتباع ایرانی در سفرهای هوایی به این کشور دیگر نیازی به مراجعه به نمایندگی‌های جمهوری آذربایجان در ایران ندارند و روادید خود را هنگام ورود به این کشور در فرودگاه‌های بین‌المللی می‌توانند دریافت کنند.»
 • مسافران ایرانی اقلیم کردستان در نوروز عوارض ورود نمی‌دهند

  مسوول روابط گمرک مرز حاج عمران (تمرچین) اعلام کرد که از اول نوروز از مسافران ورودی به اقلیم کُردستان عراق، عوارض ورود اخذ نخواهد شد.

بیشتر