آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۷۶

 • محورهای تفاهم گردشگری ایران و عمان

  وزیر گردشگری عمان که به کشورمان سفر کرده، در نشست با مقام اول گردشگری ایران محورهایی نظیر گردشگری سلامت، گردشگری دریایی، ایجاد فروشگاه‌های دائمی صنایع‌دستی ایران در عمان، گردشگری اسکی، استفاده از تجارب ایران در صنایع‌دستی و احیای بناهای تاریخی و همچنین بهره‌گیری از تجارب کشورمان در کاوش‌های باستان‌شناسی و... را مورد بررسی و تفاهم قرار داد و البته اعلام کرد که سفر به این کشور گران نیست.
 • بوی بهبود از مقاصد امنیتی اروپا

  دنیای اقتصاد: بر اساس گزارش‌های ارائه شده از سوی کمیسیون سفر و گردشگری اتحادیه اروپا، در سال ۲۰۱۷، این قاره به رکورد جذب ۸ درصدی در گردشگران ورودی بین‌المللی رسیده که نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش ۴ برابری نشان می‌دهد و از میانگین رشد جهانی که ۷درصد اعلام شده نیز بالاتر است. این منطقه میزبان ۶۷۱ میلیون مسافر در سال گذشته بوده و برای هشتمین سال متوالی، به عنوان مقصدی پیشتاز در جهان جای گرفته است. این افزایش شمار گردشگران تا حدودی در نتیجه رشد اقتصادی در بازارهای اصلی بازدیدکننده از این قاره بوده و از سوی دیگر نیز بهبود قدرتمندی در مقاصدی که قبلا با مشکلات و دغدغه‌های امنیتی روبه‌رو شده بودند، از جمله کشورهای بلژیک، فرانسه و ترکیه رخ داده است.
 • پاسخ به سه مناقشه اقامتی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته نشست خبری «اعلام برنامه‌های ستاد مرکزی هماهنگی خبر ویژه نوروز ۱۳۹۷» با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان «رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر» برگزار شد اما مشابه دیگر نشست‌های خبری در این زمینه، با بیانی مبهم از پیگیری مسائل مختلف صنعت گردشگری کشور از سوی نهاد ذی‌ربط سخن به میان آمد.
 • اعتراض «میراث فرهنگی» به تخریب دو بنای ملی در شیراز

  در اتفاقی که کم‌سابقه نیست، دو خانه در بافت تاریخی شیراز تخریب شده‌اند. سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بیانیه‌ای، این اقدام را محکوم و اعلام کرده که از طریق مراجع قانونی و قضایی پیگیری‌های لازم را نیز به‌عمل خواهد آورد. به گزارش میراث آریا، در این بیانیه آمده است: «خانه‌های تاریخی «سلیمی» به شماره ثبت ۸۹۹۸ مورخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ و «منتصری» به شماره ثبت ملی ۸۹۷۵ مورخ ۱۰خرداد ۱۳۸۲ به‌عنوان دو اثر تاریخی قاجاری در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده بودند. این خانه‌ها طی سال‌های گذشته به‌دست مجری طرح توسعه آستان مقدس شاه‌چراغ از مالک خصوصی خریداری شده بود. جمعه شب به‌رغم ممانعت یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس با ماشین‌آلات سنگین تخریب شد.» طبق این بیانیه، این اولین باری نیست که این مجری به‌بهانه توسعه چنین آثاری را تخریب می‌کند و متاسفانه به‌رغم پیگیری‌های قانونی قبلی بار دیگر این اتفاق به وقوع پیوست.
 • زمزمه تغییر نام «خانه-موزه جلال و سیمین»

  یکی از اعضای خانواده جلال آل‌احمد از اقدام شهرداری تهران برای تغییر نام خانه سیمین و جلال در آستانه بازگشایی این مکان خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسین دانایی با انتقاد از این موضوع گفت: «شهرداری تهران از یک طرف، میلیاردها تومان برای خرید و تعمیر و بازسازی خانه این مشاهیر خرج می‌کند و از طرف دیگر، می‌خواهد با وضع عناوین جدید، نام آنها را از روی تنها اثر تاریخی باقیمانده از آنان حذف کند.» وی با یادآوری سابقه پروژه خانه- موزه زنده‌یادان جلال آل‌احمد و سیمین دانشور افزود: «اکنون که پس از حدود ۴۶ ماه تعمیرات اساسی این خانه به پایان رسیده، زمزمه هایی به گوش می رسد که می‌خواهند به جای عنوان «خانه- موزه جلال و سیمین» نام دیگری برای آن در نظر بگیرند. به گفته خواهرزاده جلال آل‌احمد، برخی از مقامات شهرداری در مصاحبه‌هایی اعلام کرده‌اند که این خانه به تملک سازمان مزبور درآمده و این محل به عنوان «خانه ادبیات داستانی» فعالیت خواهد کرد.
 • جزئیات پروژه گردشگری «ایران، ترکیه و تاجیکستان» در کومسک

  پروژه پیشنهادی ایران برای «شناسایی مناطق ویژه گردشگری بر پایه جوامع محلی به قصد حمایت از کسب و کارهای محلی ترکیه، ایران و تاجیکستان» در صندوق پروژه‌های کومسِک پذیرفته شد. به گزارش خبرگزاری مهر، این طرح با توجه به شباهت‌های بسیار کشورهای حوزه خاورمیانه و آسیای میانه مخصوصا سه کشور ترکیه، ایران و تاجیکستان از حیث نقش و اهمیت و ساختار جوامع محلی و بومی آنها و اهمیت توجه به گردشگری بر پایه جوامع محلی در هر سه کشور، تجربیات مشترک، چالش‌های کم و بیش یکسان و امکان هم‌افزایی هر سه کشور در حوزه گردشگری جوامع محلی و روستایی از منظر برنامه‌ریزی، مدیریت و بازاریابی ارسال شده است.
 • پای گردشگران به ابوموسی باز می‌شود

  تا پیش از پایان سال جاری تورهای گردشگری دریایی و هوایی به جزیره ابوموسی راه‌اندازی خواهند شد. به گزارش خبرگزاری مانا، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان با اعلام این خبر گفت: «جزیره ابوموسی واقع در آب‌های خلیج‌فارس یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی هرمزگان است که تاکنون توریسم این جزیره به‌دلیل دوری مسافت و کمبود امکانات پذیرایی و اقامتی مورد توجه جدی نبوده است.» محسن ضیایی ادامه داد: «بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده و مذاکرات صورت گرفته این جزیره، به‌زودی شاهد رونق گردشگری خواهد بود.»

بیشتر