آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۸۲

 • دو دست‌انداز تحقق گردشگری پایدار

  دنیای اقتصاد: کارشناسان معتقدند عدم توجه به گردشگری پایدار می‌تواند در بلندمدت به نابودی ظرفیت‌های مقاصد توریستی منجر شود. از این رو، بسیاری از کشورهای پیشرفته در این حوزه برنامه‌ها و سیاست‌های ویژه‌ای برای پایداری گردشگری دارند. با این‌همه در ایران همچنان ناپایداری گردشگری، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی را تهدید می‌کند؛ موضوعی که حتی می‌تواند در بلندمدت به از میان رفتن گردشگری در کشور بینجامد.
 • ۳ مطالبه بدنه گردشگری کشور از دولت

  کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با اعلام آمادگی برای مشارکت در ایجاد یک نظام آماری منسجم در صنعت گردشگری، ظرفیت‌سنجی توسعه و ساخت مراکز جدید اقامتی از طریق تشکل‌ها و استاندارسازی مراکز اقامتی را به‌عنوان مطالبات اصلی خود مطرح کرد. به‌گزارش سایت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، اعضای این اتاق در سومین نشست کمیسیون گردشگری این نهاد که با حضور جمعی از فعالان صنعت گردشگری برگزار شد، نسبت به تشدید فشارها از ناحیه سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین‌اجتماعی گلایه و بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق در حوزه گردشگری و ایجاد یک سیستم پشتیبان تصمیم‌گیری تاکید کردند. یک عضو جامعه تورگردانان ایران در این نشست با اشاره به آثار اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بر صنعت هتلداری اظهار کرد: «افزایش هزینه‌ها به‌دلیل هدفمندسازی یارانه‌ها، هزینه‌های بیمه و مالیات و درصد اشغال هتل‌ها، توجیه‌پذیری فعالیت در صنعت هتلداری را کاهش داده است. در حال‌حاضر هتل‌ها در فصل‌های توریستی پر هستند و در سایر فصل‌ها خالی ‌می‌شوند.» محمد بنکدارنیا ضمن بالا دانستن قیمت تورها در ایران افزود: «پیشنهاد می‌شود که کمیسیون در مذاکره با هتلداران، از آنان بخواهد اطلاعاتی در مورد درصد اشغال هتل‌هایشان ارائه کنند تا در مورد اوقاتی غیر از فصول اوج سفر برای هتل‌ها برنامه‌ریزی صورت گیرد. هتلداران ‌می‌توانند برای این ایام تخفیف‌هایی قائل شوند تا گردشگران برای سفر به ایران و اقامت در هتل‌ها ترغیب شوند.»
 • موافقت بهارستان‌نشین‌ها با وزارتخانه شدن «میراث فرهنگی»

  رئیس انجمن موسسات آموزشی گردشگری کشور گفت: «شبهه هزینه‌بر بودن طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه حل شد و اکنون اکثر اعضای مجلس موافق این طرح هستند.» به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محسن اسلامی اظهار کرد: «انجمن موسسات آموزشی اخیرا روی پیگیری وضعیت طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تمرکز کرده و امیدوار است این طرح در صحن علنی مطرح شود و رأی لازم را بیاورد.» وی افزود: «ما با برگزاری جلسات متعدد با حضور نمایندگان مجلس به پیگیری وضعیت این طرح می‌پردازیم و بر لزوم تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تاکید داریم.» رئیس انجمن موسسات آموزشی گردشگری کشور در بخش دیگری از سخنانش از تنظیم طرح جداگانه‌ای برای قانونمند شدن تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد و تاکید کرد: «امیدواریم پس از تصویب طرح تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه، بتوانیم شاهد تصویب این طرح نیز باشیم.»
 • چرا متولی موزه‌ها باید یک نهاد باشد؟

  حسن خسروی/ دانشجوی دکترای تخصصی مدیریت دولتی/ Khosravi100@yahoo.com
  در تهران و برخی شهرها با تنوع موزه‌ها روبه‌رو هستیم که عمدتا در دست نهادها و سازمان‌های دولتی هستند؛ موزه‌هایی از قبیل موزه جواهرات تحت تملک بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، موزه مجلس شورای اسلامی، موزه ملی قرآن در نزدیکی محل مجلس سابق، موزه آستان قدس رضوی در مشهد، موزه عبرت، موزه هنرهای معاصر و... اما سوال اینجاست که مثلا مجلس شورای اسلامی به چه دلیل باید متولی موزه‌داری باشد؟ یا بنیاد مستضعفان که بنا به شرایط زمان و مکان در اول انقلاب عهده‌دار نگهداری بخشی از میراث پادشاهان و وسایل آنان بوده، امروزه چه توجیهی دارد که موزه داری کند؟
 • گسترش بازار‌های الکترونیک صنایع‌دستی

  به گفته معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، این سازمان ۵۰ بازارچه جدید برای صنایع‌دستی راه‌اندازی کرده‌ و تعداد بازارهای الکترونیک صنایع‌دستی را از ۵ بازار الکترونیک به ۲۰۰ مورد افزایش داده‌ است که برخی‌ با بازارهای بین‌المللی در ارتباط هستند. به گزارش «ایلنا»، بهمن نامورمطلق با اشاره به اینکه صنایع‌دستی به تدریج از زیر سایه دیگر حوزه‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری خارج می‌شود، گفت: «امیدوارم برنامه‌های ما در بحث صنایع‌دستی هرچه زودتر مطالعه شود تا حمایت‌های لازم برای تجاری‌سازی و اشتغال‌زایی صنایع دستی جدی‌تر از قبل پیگیری شود.» وی همچنین با ذکر اینکه بازار صنایع‌دستی نیاز به‌کار بیشتری دارد، افزود: «ما برای تجاری‌سازی صنایع‌دستی همزمان چند طرح و استراتژی را پیش می‌بریم. رسیدگی به فروشگاه‌های موجود، راه‌اندازی بازارهای جدید، احیای بازارهای سنتی مثل عودلاجان و سرمایه‌گذاری در بازار الکترونیک ازجمله این برنامه‌هاست. در کنار این موارد توجه به بازارهای فصلی را هم در دستور کار داریم.»
 • الواح هخامنشی در انتظار بازگشت به ایران

  براساس اعلام سایت «دادگاه استیناف حوزه هفتم ایالات متحده آمریکا» دادگاه الواح هخامنشی که قرار بود در روزهای پایانی اکتبر برگزار شود، به چهارم دسامبر (۱۳ آذر) موکول شده است. به گزارش «ایسنا»، مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، گفت: «هنوز دیوان عالی آمریکا رای نهایی را در این زمینه اعلام نکرده، اما ما تلاش‌مان را کرده‌ایم و مدارک بسیار خوبی نیز به دیوان ارائه داده‌ایم، بنابراین امیدواریم رای را بگیریم.»
 • بازگشت ۲۰ درصدی درآمدهای موزه‌ای به موزه‌ها

  مدیرکل موزه‌های کشور گفت: «متاسفانه در یکی دو سال گذشته، دولت نتوانست به علت هزینه‌های سنگینی که داشت تمام درآمد حاصل از موزه‌ها را کاملا در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار دهد. برای مثال گاهی اوقات فقط ۵۰ درصد و گاهی اوقات فقط ۶۰ درصد درآمدها به میراث فرهنگی برگشت.» به گزارش «ایلنا»، محمدرضا کارگر با بیان این مطلب تاکید کرد: «از طرفی سازمان میراث فرهنگی در بسیاری از حوزه‌ها اعتباراتش تکافوی پروژه‌هایی که دارد را نمی‌دهد. ضمنا این درآمد مشخصا به حساب موزه‌های کشور واریز نمی‌شود و تنها بخشی از آنها به حساب موزه‌ها منتقل می‌شود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر