آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۸۱

 • ۳تجربه استفاده از بیت‌کوین در گردشگری

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: اواخر هفته گذشته اخباری در مورد تلاش ایران برای ارتقای زیرساخت‌های خود در حوزه بیت‌کوین و انواع پول مجازی منتشر شد که به موجب آن معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات اعلام کرد ایران درصدد مهیاسازی زیرساخت‌های فناورانه برای استفاده از چنین پول‌هایی است. براساس آنچه امیرحسین دوایی خبر داد این وزارتخانه به‌عنوان متولی بخش فناوری و توسعه زیرساخت‌های نوین در کشور، توجهی جدی به این موضوعات دارد و ارزهای جدید و زمینه آنها یعنی فناوری بلاک چین نیز خارج از این قاعده نیستند.
 • حل معمای حفظ بافت تاریخی اطراف «پلاسکو»

  دنیای اقتصاد: بررسی ظرفیت‌ها و کیفیت بافت تاریخی اطراف محوطه ساختمان پلاسکو، مهم‌ترین محور نشست «پلاسکو، شهر تاریخی و میراث شهری» بود که از سوی پژوهشکده بناها و بافت‌های تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد. در این نشست علاوه‌بر بررسی ابعاد واقعه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در دی‌ماه سال گذشته که با تخریب کامل این بنا همراه بود، تراکم بافت تاریخی اطراف این محوطه نیز مورد واکاوی قرار گرفت و از ظرفیت‌هایی که در معرض تهدید تخریب قرار دارند صحبت شد.
 • ۴ دلیل برای پیگیری از مشتریان سفر

  بهنام اسلمی/ مشاور توسعه‌ کسب و کار/ aslami@hammura.com
  هفته‎ پیش یکی از دوستانم به من گفت که شرکتش تصمیم دارد برای پرسنل خود سفری یک‌روزه برگزار کند تا در صورت رضایتمندی، بتوانند برنامه‎های منسجم و درازمدتی را در این زمینه داشته باشند. او می‎دانست من با چند آژانس‎ گردشگری در ارتباط هستم و احتمال می‌داد که از این طریق بتوانند یک تور مناسب پیدا کنند. تصمیم گرفتم مثل یک مشتری عادی با آژانس‎هایی که می‎شناسم صحبت و درخواستم را ارائه کنم. تلفن را برداشتم و با چندین آژانس تماس گرفتم. به آنها گفتم که ما یک گروه هستیم و طالب سفر به یک مقصد گردشگری. از کارشناس فروش خواهش کردم هزینه‎، شرایط سفر و امکاناتی را که می‎توانند برایمان مهیا کنند بگوید. در حدود یک ساعت، با بیشتر آژانس‎هایی که می‎شناختم تماس گرفتم. قیمت‎ها زیاد متفاوت نبودند و خدمات آنها بسیار شبیه هم بود. نهایتا نتیجه این تماس‎ها را به دوستم اطلاع دادم تا بتواند تصمیم بگیرد. آنها در نهایت با یک آژانس قرارداد بستند. اما چیزی که باعث شد در شرایط یکسان، دست به تصمیم‌گیری و خرید از یک آژانس خاص بزنم، نکته‌ بسیار مهمی بود به‌نام «پیگیری». از میان آن همه آژانسی که با آنها صحبت کرده بودم، فقط یکی از آنها پیگیری‌هایی را در زمان مناسب انجام می‌داد. این آژانس در تماس‌های مختلف از من سوال می‌کرد: آیا سفری که می‎خواسته‌ام را پیدا کرده‌ام؟ هنوز دوست دارم با آنها به سفر بروم و حتی برایم پیشنهاد ویژه‌ای هم داشت. اینجاست که قدرت پیگیری کردن درخواست‎های مشتری خودش را نشان می‌دهد.
 • دورخیز ۴ اثر تهرانی برای ثبت جهانی

  به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران قرار است ۴ بنای کاخ نیاوران، تالار وحدت، موزه هنرهای معاصر و موزه فرش مستندنگاری و برای طرح در جلسات کمیته ثبت جهانی معرفی شوند. رجبعلی خسروآبادی به «ایرنا» گفت: «این بناها در حقیقت مربوط به یک دوره تاریخی و فرهنگی هستند و با موافقت سازمان میراث فرهنگی، این بناها می‌توانند به عنوان یک کلونی به مجموعه فرهنگی و هنری تهران تبدیل شوند.» وی تصریح کرد: «فرم معماری این چهار اثر ملی با استفاده از مصالح و با استفاده از الگوی غربی و ایرانی ساخته شده است.» براساس این خبر، در حال حاضر کاخ گلستان تنها بنای ثبت شده پایتخت به‌شمار می‌رود.
 • لوکیشن «بازی تاج و تخت» بهترین منطقه گردشگری از نظر «لونلی پلنت»

  ساحل کازوی و منطقه بلفاست که بخش‌هایی از سریال «بازی تاج و تخت» در آن به تصویر کشیده شده است، از سوی «لونلی پلنت» به عنوان بهترین مناطق جهان برای گردشگری معرفی شدند. «لونلی پلنت» بزرگ‌ترین ناشر کتاب‌های راهنمای سفر در جهان است.
 • برنامه‌ریزی برای توسعه گردشگری در مناطق حفاظت‌شده

  معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌ زیست اعلام کرد: «به دنبال توسعه گردشگری در مناطق حفاظت شده هستیم و اعتقاد ما بر این است که پایداری مناطق حفاظت‌شده تنها با توجه به منافع جوامع محلی ممکن می‌شود.»
 • راه‌اندازی دبیرخانه جهانی سوغات زیارتی

  دبیرخانه بین‌المللی سوغات زیارتی با بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی، راه‌اندازی می‌شود. معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام این خبر به «ایرنا»، گفت: «سوغاتی زیارتی یکی از محورهای ویژه صنایع‌دستی است که در آستانه اربعین اهمیت دو چندان دارد و در مجموع، مباحث اعتقادی ما را نیز دربرمی‌گیرد.» بهمن نامور مطلق خاطرنشان کرد: «با وجود تلاش‌های گسترده برای رویداد اربعین نتوانستیم در این ایام در خاک عراق بازارچه داشته باشیم ولی در خاک خودمان در ایلام و خوزستان بازارچه صنایع دستی برای زائران برپا می‌کنیم.» این مقام مسوول تاکید کرد: «شهر مشهد به تنهایی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در سال گردش مالی سوغات زیارتی دارد و با احتساب باقی مکان‌های مذهبی در ایران و عراق بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی داریم.»

بیشتر