۱- انتخاب تصویر مناسب برای پروفایل

اولین گام انتخاب تصویری مناسب، شفاف و مشخص برای پروفایل است. برای بیشتر کسب‌و‌کارهای گردشگری لوگوی شرکت می‌تواند انتخاب مناسبی باشد؛ لوگویی که به‌عنوان برند در ذهن مخاطب نقش بسته است و نهایتا می‌تواند گاهی به فراخور موقعیت‌ها، فصل‌ها و رویدادهای مهم تغییر کوچکی داشته باشد. در نهایت پیشنهاد می‌شود برای عکس پروفایل سازمان‌ها از تصاویر افراد استفاده نشود و تا حد ممکن پروفایل بازتابی از کسب‌و‌کار و برند باشد.

۲- بیوگرافی مناسبی بنویسید

اگر شما صاحب یک آژانس گردشگری هستید و سفرهایتان به مناطق معمول و شناخته شده است، باید همین موضوع را به‌صورت شفاف اما دلچسب در بیوگرافی بنویسید. بیوگرافی باید به‌صورت صادقانه، صمیمانه و خلاصه از کار و حرفه‌تان بگوید و موجب سردرگم شدن مخاطب نشود. مطالبی که قرار است در آینده صفحه‌تان را پر کند باید با بیوگرافی که نوشته‌اید همخوانی داشته باشد.

۳- اسم مناسبی داشته باشید

نامی که برای صفحه‌تان انتخاب می‌کنید بسیار مهم است و باید برای انتخاب آن، امکان جست‌وجوی آسان در بین مخاطبان‌تان را در نظر بگیرید. اگر وب‌سایت دارید انتخاب نام صفحه مطابق با نام سایت‌تان می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد و اگر سایت ندارید دو نکته را رعایت کنید؛ نخست اینکه سعی کنید کمتر از خط تیره برای ساختن نام صفحه استفاده کنید و دوم اینکه در نظر داشته باشید پیدا کردن نام صفحات در اینستاگرام به سادگی دیگر موتورهای جست‌وجو نیست و در نتیجه رعایت اصل سادگی و شفافیت در انتخاب نام بسیار اهمیت دارد. بهتر آن است که نام شما بخشی از فعالیت‌هایتان را نشان دهد. مثلا اگر شما صاحب یک کافه هستید، در کنار نامتان عنوان «کافه» را حتما ذکر کنید و به مخاطبان کمک کنید تا راحت‌تر شما را پیدا کنند.

۴- Story Highlights را از یاد نبرید

به دلیل آنکه ساختار اینستاگرام، استوری‌ها را فقط برای بیست و چهار ساعت به مخاطبان نمایش می‌دهد، استفاده از استوری‌های ماندگار می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. این استوری‌ها مزیت رقابتی شما را نسبت به رقبا نشان می‌دهند، می‌توانند اعتماد مخاطب برای دنبال کردنتان را افزایش دهند و تبدیل به ابزاری شوند که به واسطه‌ آن دوستان‌تان شما را به دیگران معرفی کنند. مهم‌ترین نکته برای استفاده از این ابزار این است که به تعداد آنها توجه کنید؛ یعنی نه آنقدر تعدادشان زیاد باشد که مخاطب از دنبال کردنشان کلافه شود و نه آنقدر کم که مخاطب نتواند تصویر ذهنی درستی از فعالیت‌های شما به دست بیاورد.

۵- عکس مناسب انتخاب کنید

به تجربه ثابت شده که بسیاری از مخاطبان اینستاگرام اول عکس‌ها را بررسی می‌کنند و بعد سراغ خواندن متن‌ها می‌روند. در نتیجه انتخاب عکس مناسب می‌تواند افراد را به سمت شما جذب و آنها را ترغیب به خواندن متن‌های مورد نظرتان کند. همان طور که در مطالب پیشین برایتان گفتیم تصویری که ویژگی‌های یک عکس مناسب را دارد باید دارای کادربندی مناسب باشد، قوانین کپی‌رایت در آن رعایت شود و با توجه به نقاط طلایی عکس، سوژه‌ها جانمایی شوند. استفاده از افراد، در حین استفاده از خدمات و محصولات شما می‌تواند به مشتریان احساس خوشایند‌تری را منتقل کند. مثلا اگر برای تور جنگل الیمستان تبلیغی را در صفحه‌ خود گذاشته‌اید یک عکس که در آن دو مسافر با لباس مناسب سفر و کوله پشتی در حال عبور از جاده‌ای هستند، بسیار از مناسب‌تر از تصویری است که فقط زیبایی‌های جنگل را نشان می‌دهد. عدم استفاده از فیلترهای نامناسب یا استفاده زیاد از عکس‌های فتوشاپی می‌تواند اعتماد مخاطبان بیشتری را جذب کند و مطالب شما مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

۶- بهترین متن‌ها را برای تصاویر بنویسید

بعد از انتخاب تصاویر حالا وقت نوشتن کپشن‌های مناسب است. در محیط اینستاگرام بیشتر متن‌ها ساده، صمیمانه و غیرمستقیم هستند. بیشتر مخاطبان از خواندن متن‌ها و شعرهای زیبا لذت می‌برند و تصاویر با توجه به کپشن‌ها برایشان معنا پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید تبلیغی در صفحه خود بگذارید حتما این مورد را در نظر بگیرید و یک راست سراغ تعریف و تمجید از محصولات‌تان نروید بلکه سعی کنید به‌صورت غیر مستقیم مخاطبان را با خود همراه‌سازید. بعد از نوشتن متن‌ها چند بار با دقت آنها را بخوانید و از نظر نبود غلط‌های املایی و نگارشی آنها را بررسی کنید. از نشانه‌ها در جای مناسب استفاده کنید و با کمک آنها توجه مخاطب را برای آنکه متن را تا انتها بخواند جذب کنید.  امیدواریم در تولید محتوا برای صفحات اینستاگرام خود موفق باشید و با بهترین پست‌ها موفق به جذب مخاطبان واقعی که روزی تبدیل به مشتریان دائمی خواهند شد، شوید.