هزینه احداث هر هکتار گلخانه ۱۲ تا ۱۵ میلیارد تومان

محمد بلاغی، رئیس هیات مدیره انجمن گلخانه‌داران کشور در خصوص قیمت سازه‌ها و تجهیزات گلخانه‌ای در سال جدید گفت: امسال هنوز تغییری به آن صورت نکرده است‌؛چون هنوز پروژه‌های چندانی اجرا نشده تغییرات قیمتی ملموس نیست، اما قاعدتا هزینه احداث و راه‌اندازی گلخانه‌های سنتی و نه ‌های‌تکنیک، به طور میانگین هکتاری ۱۲ تا ۱۵ میلیارد تومان هزینه‌بر است.

بلاغی افزود: با این تفاسیر احداث و راه‌اندازی گلخانه با این قیمت‌ها نمی‌صرفد و توسعه چندانی نداریم یعنی از چند وقت پیش که تسهیلات بانکی جمع شد و از آن طرف هم نرخ سود بانکی بالا رفت، برای کشاورزی سخت است بتواند گلخانه احداث کند.

وی ادامه داد: در واقع با وضعیت منابع آبی که داریم و با این تصمیم دولتی که در مورد تخصیص تسهیلات و نرخ سود تسهیلات گرفته شده متناقض با طرح توسعه گلخانه‌ها است.

سال قبل فقط به پروژه‌هایی که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشتند تسهیلات دادند

رئیس هیات‌مدیره انجمن گلخانه‌داران کشور همچنین در خصوص نرخ تسهیلات نیز گفت: نرخ تسهیلات در سال قبل از محل منابع داخلی بانک‌ها پرداخت می‌شد و از ۲۱ تا ۲۴ درصد نرخ سود تسهیلات است. ضمن اینکه فقط به پروژه‌هایی که بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند مقدار اندکی تسهیلات دادند.

بلاغی همچنین در پاسخ به این سوال که گلخانه‌های موجود در ایران از نظر تکنولوژی قابل مقایسه با کدام کشورها است به بازار گفت: تکنولوژی که الان در گلخانه‌های‌ های‌تکنیک ما در زنجان، تبریز و لرستان است با تکنولوژی‌های کشورهایی همچون هلند برابری می‌کند، اما هزینه احداث‌ها بسیار بالا است. به طوری که بر فرض پروژه زنجان که یک هکتار بود بالغ بر یک همت سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی انجام شد.

وی ادامه داد: بنابراین به دلیل نبود منابع تسهیلاتی در دسترس نمی‌توان چندان گلخانه‌های  های‌تکنیک در کشور احداث کرد.

وی همچنین در خصوص میزان سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای در کشور گفت: آمار دقیقی در دسترس نیست، اما مقامات دولتی سطح زیر کشت را در کل کشور ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار عنوان می‌کنند که این آمار صددرصد درستی نیست.