طبق بررسی‌‌‌ها در صنعت کشتارگاهی مرغ حدود ۴هزار نفر مشغول به کار هستند و این عدد در شبکه زنجیره‌‌‌ای تولید مرغ به بیش از ۷‌هزار نفر می‌‌‌رسد. فعالان صنعت طیور بر این باورند که قیمت دستوری بزرگ‌ترین ضربه را به بدنه این صنعت وارد کرده است. آنها معتقدند که دولت باید اجازه دهد عرضه و تقاضا قیمت مرغ را تعیین کند. این قشر بر این باور است که در تعیین قیمت هیچ توجهی به افزایش تورم نمی‌شود.

از طرفی هر چه پیش می‌‌‌رویم چالش‌‌‌های جدیدی در این صنعت پدیدار می‌شود. به واسطه شرایط مساعد پرورش طیور در گلستان زنجیره‌‌‌های غیربومی ‌‌‌وارد استان شده‌اند اما خدمات موردنیاز خود را از سایر استان‌‌‌ها دریافت می‌کنند. علاوه بر این، گلستان تامین‌‌‌کننده مرغ تهران بوده اما آنچنان که باید مورد حمایت قرار نمی‌گیرد و این مشکلات، تولیدکننده مرغ را بی‌انگیزه کرده است. فعالان این صنعت معتقدند که با چنگ و دندان تولید را حفظ کرده‌‌‌اند.

کیفیت بالای مرغ تولیدی در گلستان

مدیرعامل یک شرکت فعال در صنعت طیور اظهار کرد: استان گلستان در یک دهه اخیر رشد فزاینده‌‌‌ای در صنعت طیور داشته و ۱۰‌درصد گوشت مرغ کشور را تولید می‌کند. مسعود پناهی افزود: همچنین مزرعه‌‌‌های مرغ مادر و مرغ تخم‌‌‌گذار هم رشد خوبی را در سالیان اخیر تجربه کرده‌‌‌اند.

پناهی با تاکید بر اینکه گلستان به لحاظ صنعت طیور جزو استان‌‌‌های تراز اول قرار دارد که نیازمند توجه ویژه است، گفت: گوشت مرغ تولیدی در این استان به دلیل شرایط اقلیمی‌‌‌ خوب و سالن‌‌‌های مرغداری توسعه‌یافته، مجهز و استاندارد دارای کیفیت بسیار بالایی است. طیور تولیدی در این استان دارو و آنتی بیوتیک کمتری مصرف کرده و ضریب تبدیل بهتری دارند. وی می‌‌‌گوید که این استان از نظر تخصصی در حوزه دامپزشکی بسیار رشد کرده و در سطح علمی ‌‌‌بسیار بالایی قرار دارد.

وی اضافه کرد: متاسفانه این زنجیره‌‌‌ها منافع چندانی برای استان ندارند و بیشتر خدمات و خریدهای موردنیاز خود به‌ویژه در حوزه خدمات فنی دامپزشکی و خریدهای دارو و واکسن را از خارج استان تامین می‌کنند.

این مدیرعامل با بیان اینکه این موضوع چالش جدی برای بخش خصوصی دامپزشکی استان ایجاد کرده است به بازار تاکید کرد: به لحاظ قوانین سازمان دامپزشکی این اقدام غیرقانونی است. وی از مسوولان استان خواست که به این مساله به صورت جدی ورود کنند۵‌درصد مجموع هزینه‌‌‌های یک مزرعه برای تامین دارو و واکسن هزینه می‌شود بنابراین شاید این مبلغ برای آن هلدینگ ناچیز باشد اما سبب پایداری شغل‌‌‌های زیادی خواهد شد.

چالش ورود زنجیره‌‌‌های غیر‌بومی ‌‌‌طیور به گلستان

دبیر انجمن زنجیره‌‌‌های تولید گوشت مرغ کشور با بیان اینکه ۷۰‌درصد هزینه تمام‌شده مرغ گوشتی مربوط به خوراک دام است، تاکید کرد: از زمان اجرای طرح حذف ارز ترجیحی با توجه به هفت برابر شدن نرخ ارز، قیمت نهاده هم هفت برابر افزایش یافت که با این شرایط باید قیمت مرغ حداقل تا پنج برابر بالا می‌‌‌رفت، اما این افزایش کمتر از ۲.۲ برابر بوده است. پس از گذشت ۱۹ ماه از اجرای این طرح هنوز موفق نشده‌‌‌ایم نرخ محصول تولیدی را با نرخ نهاده معادل‌‌‌سازی کنیم.

به گفته رضا مبصری استان گلستان تامین‌کننده مرغ تهران است، اما مرغداران و زنجیره‌‌‌های تولید طیور در این استان به این واسطه از مزیتی ویژه برخوردار نیستند و مورد هیچ حمایتی قرار ندارند. مبصری در این باره گفت: یکی از حمایت‌‌‌های تاثیرگذار و مهم که دولت می‌تواند از صنعت طیور در گلستان داشته باشد این است که از اعمال قیمت دستوری در تمام سطوح این صنعت دست بردارد. قاعدتا در هر دوره از سود، تولیدکننده رغبت بیشتری برای تولید پیدا می‌کند در نتیجه با افزایش تولید، عرضه محصول در بازار رشد یافته و این عمل موجب تعادل قیمت در بازار خواهد شد.

وی پیش‌بینی کرد شب عید بازار باثبات و متناسبی را داشته باشیم. دبیر انجمن زنجیره‌‌‌های تولید گوشت مرغ کشور به بازار گفت: میزان تولید گوشت مرغ به حد بی‌‌‌سابقه‌‌‌ای رسیده است و اگر در تامین نهاده و خوراک خللی ایجاد نشود، در شب عید دچار مشکل نخواهیم شد.

پیش‌بینی ثبات بازار مرغ در شب عید

اصغر نادران دبیر انجمن کشتارگاه‌‌‌های استان گلستان هم بر این مساله تاکید کرد که بیشترین فشار ناشی از قیمت‌گذاری دستوری به کشتارگاه‌‌‌ها وارد می‌شود. دخالت‌‌‌ها به این شدت در سایر حلقه‌‌‌ها وجود ندارد، کشتارگاه‌‌‌ها مجبور به تحمل فشار هستند و امیدوارند تدبیری در این حوزه اندیشیده شود. مرغ زنده‌‌‌ای که به کشتارگاه‌‌‌ها تحویل می‌شود با قیمتی که باید به دست مصرف‌کننده برسد سنخیت و تناسب ندارد.

وی بر این باور است که عرضه مرغ زنده با این قیمت برای مرغداران صرفه ندارد و این قشر هم حاضر نیستند مرغ را با قیمت تعیین‌شده در اختیار کشتارگاه بگذارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان اخیرا در کارگروه تنظیم بازار گلستان اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه روزانه حدود ۶۷۲ تن مرغ گرم در استان گلستان تولید و روانه بازار مصرف به‌ویژه استان تهران می‌شود. ۱۷‌درصد این میزان از تولیدات، معادل ۱۱۵ تن در سطح استان توزیع می‌شود.

محمد برزعلی با اشاره به اینکه در دو ماه گذشته مجموع جوجه‌‌‌ریزی ماهانه در گلستان از ۱۵ میلیون جوجه بیشتر بوده، تصریح کرد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰‌درصد افزایش داشته است. جای هیچ‌گونه نگرانی برای تامین مرغ در ایام ماه مبارک رمضان و شب عید نیست.