نیازسنجی بازارهای خارجی از طریق حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی

در همین راستا یکی از تولیدکننده‌های ادوات کشاورزی نداشتن دسترسی به تجار خارجی را از جمله موانع اصلی این مسیر می‌داند.

«محمدرضا انباردار» می‌گوید: در حال حاضر ما صادرات انجام می‌دهیم اما نه به صورت مستقیم بلکه به صورت واسطه‌ای به کشورهای عراق و افغانستان می‌فرستیم. چون ما به تاجرهای خارجی و بازرگانی‌های خارجی دسترسی نداریم. بنابراین واسطه‌ای بین تاجر و تولیدکننده قرار می‌گیرد و با گرفتن درصدی سود این کار را برای ما انجام می‌دهد.

این تولیدکننده در خصوص وضعیت بازارهای صادراتی تجهیزات و ادوات کشاورزی نیز می‌گوید: در حال حاضر خریدارهای کشورهایی مثل عراق و افغانستان محدود هستند و اکثرا با واسطه‌ها به تولیدکننده وصل می‌شود و بنابراین واسطه‌ها هم نمی‌گذارند کار به راحتی انجام شود.

بر اساس این گزارش یکی از اصلی‌ترین راهکارها برای ورود به بازارهای خارجی بازارسنجی کشورهای قابل دسترسی به‌خصوص کشورهای اطراف است. در این راستا این تولیدکننده ادوات کشاورزی با تایید این حرف می‌گوید: برخی از ادوات را بر اساس تحقیقات بازاری در این دو کشور که غالبا از طریق حضور در نمایشگاه‌های آنجا بوده نیاز‌سنجی و تولید می‌کنیم که مناسب بازار و شرایط اقلیم این مناطق باشد. به عنوان مثال در حال حاضر ما غالبا قطعاتی مانند تریلی و گاوآهن به افغانستان ارسال می‌کنیم چون نیاز بازار آنهاست.

بهرام‌زاد از دیگر فعالان بخش ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی کشور است که در خصوص اصلی‌ترین مقاصد صادراتی‌شان به بازار می‌گوید: غالبا صادرات در این بخش به کشورهای همسایه صورت می‌گیرد و کشورهای CIS که کمی دورتر است ارسال کالا سخت‌تر است. بنابراین در حال حاضر عمده صادرات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی ما به کشورهای همسایه ارسال می‌شود و بخشی نیز راهی بازار آفریقا و همچنین اوراسیا می‌شود.

ابراهیم بهرام‌زاده در پاسخ به این سوال که برای ادوات و تجهیزات کشاورزی غالبا کدام بازارهای صادراتی مهیاتر و مناسب‌تر است، گفت: همان‌طور که می‌دانید اوراسیا، یک بازار جدید برای این تولیدات است و البته هنوز در مبادلات مالی با این مناطق مساله داریم؛ تنها با دو بانک می‌توانیم کار کنیم که متاسفانه هنوز فاز اجرایی آنها آنچنان فعال پیش نمی‌رود.

وی در خصوص عمده مشکلاتی که در بحث صادرات ادوات کشاورزی و ماشین‌آلات به این مناطق وجود دارد نیز اظهار می‌دارد: چند مشکل از جمله واحد پول‌ها وجود دارد که برای اینکه ارزش‌ها حفظ شود همه چیز را با یک پایه یورو یا دلار حساب می‌کنیم. بنابراین باید دو بار پول را تبدیل (چنج) کرد یک بار ریال را به دلار و یک بار دلار را به عنوان مثال به روبل روسیه. این دو بار تبدیل کردن پول و به علاوه یک هزینه نقل و انتقال پول، هزینه مازاد ایجاد می‌کند.

بهرام‌زاده ادامه داد: از سوی دیگر عمده کار به صورتی پیش می‌رود که ما باید با صرافی‌ها کار کنیم، بنابراین موضوع مالی به سختی پیش می‌رود.

حرکت بخش خصوصی در کنار بخش دولتی تضمینی برای افزایش تجارت

وی خاطرنشان کرد: با وجود این اینکه بتوان گفت کدام بازار برای چنین تولیداتی جذاب‌تر است چون رقابت وجود دارد بستگی به یکسری عوامل دارد. یعنی چون تمرکز روسیه روی گندم است بنابراین کسانی که در حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات مربوط به غلات فعالیت دارند با روسیه بیشتر می‌توانند کار را پیش ببرند. از سوی دیگر توجه ترکمنستان روی سیب‌زمینی است و تاجیکستان غالبا حوزه فعالیت‌اش نیرو محرکه است و بنابراین ادوات اولیه کاربرد دارد.

این فعال بخش ادوات همچنین در پاسخ به این سوال که الان ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی کشور چه مزیت رقابتی دارد که می‌تواند در دیگر بازارها حضور داشته باشد، می‌گوید: موضوع اصلی ما بحث مزیت رقابتی نیست چون به عنوان مثال در مقابل اتحادیه اروپا یا آمریکا از نظر کیفیت مزیت رقابتی نداریم، در مقابل ترکیه نیز مزیت رقابتی چندانی نداریم. اما موضوع مهم در این میان بحث کشش بازار است.

بهرام‌زاده تاکید کرد: مساله اینجاست که الان دنیای بیزینس و بازاریابی است؛ بنابراین تا زمانی که دولت بخش خصوصی را به اصطلاح با خود حرکت می‌دهد ما در این بازارها نفوذ داریم.

وی با تاکید بر اینکه در برخی موارد ادوات ترکیه‌ای از نظر قیمتی چندان تفاوتی با ما ندارند، افزود: با وجود این از نظر زیبایی و کیفیت تفاوت‌ها زیاد است. بنابراین به نظر بنده بحث بازاریابی اصلی‌ترین عامل موثر بر ایجاد بازار برای ادوات و تجهیزات کشاورزی کشور است؛ یعنی وقتی دولت از بخش‌خصوصی حمایت می‌کند و در نشست‌هایی که با دیگر کشورها برگزار می‌شود بحث دعوت از هیات‌های تجاری و بازرگانی به ایران را پیش می‌گیرد تولیدکننده‌های ما می‌توانند بخشی از بازار آن کشورها را در دست بگیرند. در چنین شرایطی حتی اگر حضور تولیدات ما در بازارهای خارجی مقطعی هم باشد پس از آن بازار با کار و تبلیغات پیش خواهد رفت.

این تولیدکننده ادوات کشاورزی در پایان با بیان اینکه در رقابت با محصولات خارجی از نظر کیفی چندان مزیت رقابتی نداریم و تفاوت قیمتی هم با محصولات ترکیه چندان فاحش نیست که بتوانیم روی این عامل برای دسترسی به بازارهای خارجی مانور بدهیم، گفت: بنابراین باز هم تاکید داریم که در این حوزه‌ها بخش خصوصی اگر در کنار بخش دولتی باشد در بازارهای خارجی نتیجه بهتری به دست می‌آورد.