آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار کدال - روزنامه شماره ۵۱۴۴

 • سیمانی‌ها‌ در انتظار سودآوری؟

  مهدی کریم‌خانی تحلیلگر بازار سرمایه
  سیمان ماده چسبنده‌ای است که از آن در فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی استفاده می‌شود. این ماده را در ساخت بتن و ملات‌های سیمانی به کار می‌برند. سیمان را با استفاده از آب به ملاتی تبدیل می‌کنند که در مجاورت هوا سفت و سخت می‌شود و جسمی یکپارچه تشکیل می‌دهد. مطابق آخرین آمار انتشار یافته در سال ۲۰۲۰، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سیمان در جهان کشورهای چین، هند، ویتنام، ایالات متحده آمریکا و اندونزی هستند. در این لیست ایران با تولید ۶۰ میلیون تن سیمان در سال ۲۰۲۰ در رتبه هفتم بوده است.
 • دست و پنجه نرم کردن صنعت سیمان با افزایش نرخ

  رویا ذبیحی کارشناس بازار سرمایه
  به تازگی مدیران شرکت‌های سیمانی صورتجلسه‌ای را امضا کرده‌اند و از وزارت صمت خواسته‌اند که نرخ هر تن سیمان به ۳۶۰هزار تومان افزایش یابد، به گونه‌ای که قیمت سیمان یک سی‌ام قیمت سبد میلگرد در بورس کالا باشد. در جهان نیز قیمت سیمان بر اساس قیمت میلگرد تعیین می‌شود و یک ششم تا یک هفتم قیمت میلگرد است اما با توجه به اینکه در ایران مازاد ظرفیت وجود دارد، این عدد را یک سی‌ام تعیین کرده‌اند تا صادرات برای شرکت‌های سیمانی مطلوب‌تر باشد.
 • فسخ قرارداد مهم «ثفارس»

  دنیای‌اقتصاد: این روزها وب‌سایت کدال در بخش افشای اطلاعات با اهمیت خروجی بسیار کمتری نسبت به روزهای پیش از تعطیلات دارد. از میان ۵ اطلاعیه‌ با اهمیتی که روز گذشته در این سایت درج شده بود، ۳ مورد در درجه گروه ب و ۲ مورد دیگر اطلاعیه گروه الف وجود داشت.
 • اسفند درخشان برای صنعت خاکستری

  دنیای‌اقتصاد: صنعت سیمان جزو صنایعی است که همواره در اقتصاد ایران نقش مهمی را ایفا کرده است. بر اساس آخرین داده‌های آماری، ایران با تولید ۶۰ میلیون تن سیمان در سال ۲۰۱۹ در جایگاه هفتم جهان قرار داشته است. در این گزارش عملکرد یک ماهه چند شرکت سیمانی فعال در بازار سرمایه بررسی می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر