آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار کدال - روزنامه شماره ۵۰۲۹

 • روند رو به رشد تولید زغا‌ل‌سنگ

  الهه ظفری/ کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری تامین سرمایه بانک ملت
  زغا‌ل‌سنگ در اقتصاد جهانی به دلیل اینکه یکی از منابع مهم تامین انرژی پس از نفت و گاز است، دارای اهمیت ویژه‌ای‌ است. این ماده معدنی دارای طبقه‌بندی‌های متفاوت بر اساس مقدار کربن و انرژی حرارتی است که بر اثر سوختن آزاد می‌کند. ایران بزرگ‌ترین ذخایر زغا‌ل‌سنگ را در خاورمیانه داشته و رتبه ۲۶ را از لحاظ ذخایر قطعی زغا‌ل‌سنگ در دنیا در اختیار دارد. حدود ۴۰ درصد از برق جهان در سراسر دنیا از طریق سوختن زغا‌ل‌سنگ تامین می‌شود؛ همچنین یکی از مواد خام اصلی تولید فولاد در روش کوره‌بلند زغا‌ل‌سنگ (کک) و کنسانتره آن است. زغا‌ل‌سنگ کک به عنوان احیاکننده در ذوب فلزاتی مانند روی و آلومینیوم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری زیر ارزش ذاتی

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه و کسب بازدهی مناسب با تجمیع سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تشکیل شدند. به‌طور کلی داشتن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سبد دارایی، تنوع‌بخشی بالایی در سبد ایجاد می‌کند و به سهامداران توصیه می‌شود و به دلیل همین تنوع‌بخشی بالا بسیار مناسب کسانی است که نمی‌خواهند ریسک سهام منفرد تحمل کنند یا زمان مدیریت سبد دارایی خود را ندارند و کسانی که روند معامله سهام را ترجیح می‌دهند و نمی‌خواهند در ازای به دست‌آوردن تنوع‌بخشی خود را وارد سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند.
 • اقدام شرکت‌ها برای افزایش سرمایه

  گزارش‌های کدال از تراکم ترافیک خبرهای مربوط به افزایش سرمایه حکایت دارد، برخی از این شرکت‌ها در مراحل درخواست هیات مدیره برای افزایش سرمایه قرار دارند و بعضا هم در مراحل جلوتر این پروسه یعنی تایید بازرس قانونی یا موافقت سازمان بورس قرار گرفته‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر