• هزارتوی «PVC» در جهان

  علی اسکینی- ندا صالحی کارشناسان بازار سرمایه
  پی‌وی‌سی یا پلی‌وینل کلراید از خانواده پلیمرهای پایه است که به‌وسیله پلیمریزاسیون وینل کلرایدمنومر (VCM) در حرارت ۷۰-۴۰ درجه سانتی‌گراد به دست می‌آید. پی‌وی‌سی در دو نوع سوسپانسیون و امولوسین تولید می‌شود. ۹۴درصد از حجم اصلی تولید مربوط به نوع سوسپانسیون یا PVC بوده و نوع امولوسین یا PVC-E با توجه به مصرف خاص تنها ۶ درصد از تولید را به خود اختصاص می‌دهد. از خواص پی‌وی‌سی می‌توان به استحکام بالا، فرآیندپذیری مناسب، عایق خوب بودن، سازگاری با افزودنی‌ها، غیرمحلول در الکل‌ها، هیدروکربن‌ها و استون‌ها، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، روغن‌ها و اسیدهای ضعیف و درنهایت ارزان بودن اشاره کرد. همچنین این محصول در لوله‌کشی آب و فاضلاب، صنعت ساختمان‌سازی (کابینت، کمد، کف‌سازی، دیوارپوش و...)، صنعت خودرو و صنعت کشتی‌سازی کاربردهای فراوانی دارد.
 • آرامش پی‌وی‌سی در بازار داخلی

  الهه ظفری/ کارشناس بازار سرمایه
  پی‌وی‌سی (PVC) که مختصر شده نام پلی‌وینیل کلراید است، یکی از مهم‌ترین محصولات در زنجیره ارزش صنایع پتروشیمی محسوب می‌شود. پی‌وی‌سی یکی از انواع پلیمرهاست که به صورت سخت و منعطف تولید می‌شود. این ماده به دلیل ارزان بودن نسبی در سال‌های گذشته و همچنین سهولت در استفاده به منظور ساختمان‌سازی به جای چوب، سیمان و سفال کاربرد داشته به طوری که در حقیقت ۵۰درصد از تقاضای پی‌وی‌سی از جانب صنعت ساختمان‌سازی است.
 • مسیریابی سنگ‌آهنی‌‌ها

  حجت ستاری-آرش صدیقی کارشناسان بازار سرمایه
  سنگ‌آهن عنصر فلزی است که به‌راحتی اکسید شده، به‌تنهایی سخت و محکم نیست و برای افزایش استحکام آن جهت استفاده در بخش‌هایی چون ساختمان‌سازی، آلیاژ آن با استفاده از سایر عناصر تهیه می‌شود.
 • صنعت خاکستری رنگ باخت

  صنعت سیمان در دهه اخیر با چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده است. یکی از چالش‌ها، غلبه ظرفیت عرضه سیمان بر تقاضای سیمان و کلینکر است. روند تولید و افزایش ظرفیت تولید سیمان در دهه ۸۰ یکدیگر را پوشش داده و در مسیر درستی قرار داشتند. در اواخر دهه ۸۰ نیز طرح مسکن مهر برای ساخت‌وساز، روند افزایش ظرفیت تولید در صنعت سیمان را تسریع کرد؛ اما کاهش شدید ساخت‌وساز به‌دلیل تغییر سیاست‌های دولت بعدی و همچنین شرایط کلان اقتصادی، موجب شد روند افزایش ظرفیت تولید سیمان متفاوت از روند تقاضا باشد تا جایی که در سال ۱۳۹۹، ظرفیت تولید حدود ۹۰میلیون تن و مقدار تولید حدود ۶۵میلیون تن بوده است که این عامل موجب رقابت منفی در صنعت نیز شد.
 • افزایش قیمت دو شرکت بورسی

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته سامانه کدال بستر افشای اطلاعات دو شرکت بورسی درخصوص افزایش قیمت محصولات آنها بود. علاوه بر اینها دو بانک بورسی هم از ذخیره‌گیری درخصوص تعهدات خود به صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها خبر دادند.
 • جهش درآمد سیمانی ها

  دنیای‌اقتصاد: صنعت سیمان به‌عنوان یکی از صنایع پایه، نقشی اساسی در توسعه زیربنای اقتصادی هر کشوری دارد. این محصول یکی از مهم‌ترین کالاها در بازارهای کالایی و در اقتصاد ایران به حساب می‌آید. صنعت سیمان با در اختیار داشتن حدود ۲ درصد از ارزش بازار یکی از گروه‌های مهم بازار سرمایه محسوب می‌شود. در این گزارش به بررسی عملکرد اردیبهشت دو شرکت سیمانی می‎پردازیم.
 • فولاد در افق ۱۴۰۴

  فرشاد شکوهی فرد- امین رضا‌زاده کارشناسان بازار سرمایه
  امروزه تولید و مصرف فولاد یکی از شاخص‌های اصلی توسعه یافتگی کشورها و جوامع به شمار می‌رود. صنایع مختلف به طور مستقیم یا غیرمستقیم از هم تاثیر می‌پذیرند به همین دلیل رونق و توسعه اقتصادی در هر یک از آنها می‌تواند باعث توسعه و رونق سایر صنایع وابسته شود. به عنوان مثال با رونق صنعت ساختمان به طور ناخودآگاه مصرف و تولید فولاد هم افزایش خواهد یافت. فولاد در تمامی صنایع استفاده می‌شود و در سال‌های اخیر از این فلز به عنوان یک فلز حامی محیط‌زیست نام برده شده است.
 • ۴ اطلاعیه گروه «الف»

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته بر اساس گزارش‌های کدال از رویدادهای با اهمیت شرکت‌های بورسی (افشای اطلاعات) ۴ شرکت اطلاعات گروه «الف» را منتشر کردند. در میان این شرکت‌ها، اطلاعیه «قتربت» قرار داشت که به دنبال مصوبه اخیر انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران درخصوص تعیین قیمت فروش شکر تولیدی سال جاری منتشر کرده است. پیش از این بسیاری از شرکت‌های این صنعت درخصوص موضوع یادشده اطلاعیه گروه الف ارائه کرده بودند.
 • گام رو به جلوی شوینده‌ها

  علی اسکینی کارشناس بازار سرمایه
  امروزه اهمیت نظافت و پاکیزگی بین مردم جهان باعث شده شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها نیز اهمیتی به اندازه زندگی و حیات انسان‌ها پیدا کنند. در دنیای امروز بهداشت و سلامتی یکی از فاکتورهای نشان‌دهنده توسعه یافتگی برای جوامع به حساب می‌آید از این‌رو مواد شوینده و پاک‌کننده از اهمیتی دو چندان برخوردارند و نقش این مواد در زندگی مردم و بالا بردن سطح زندگی، رفاه و سلامتی بیش از پیش آشکار شده است و به همین دلیل صنعت شوینده صنعتی مهم بوده و در دسته صنایع بزرگ طبقه‎بندی می‌شود که رشد این صنعت در هر کشور نشان‌دهنده پیشرفت آن جامعه است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر