آرشیو روزنامه شماره ۴۹۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار کدال - روزنامه شماره ۴۹۶۷

 • رتبه‌بندی تامین سرمایه‌ها

  طبق بند ۱۸ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، شرکت تامین سرمایه شرکتی است که به‌عنوان واسطه بین ناشر اوراق بهادار و عامه سرمایه‌گذاران فعالیت می‌کند و می‌تواند فعالیت‌های کارگزاری، معامله‌گری، بازارگردانی، مشاوره، سبدگردانی، پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی و فعالیت‌های مشابه را با اخذ مجوز از «سازمان» انجام دهد. در ایران این شرکت‌ها به‌صورت مستقل و با مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و تحت نظارت آن فعالیت دارند. خدمات تامین مالی شرکت‌ها، مدیریت دارایی و مشاوره مالی سه حوزه اصلی فعالیت این شرکت‌هاست. این شرکت‌ها به‌عنوان بازوهای تامین سرمایه پروژه‌ها و شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه شناخته می‌شوند. این نهاد‌های مالی از ابزارهای مالی مختلفی استفاده می‌کنند. اگرچه در سال‌های اخیر، سهم تامین سرمایه از بازار سرمایه متناسب با عمق بازار سرمایه در اقتصاد ایران محدود بوده است؛ اما با افزایش حجم بازار سرمایه، شرکت‌های تامین سرمایه نیز نقش بیشتری را در تامین مالی به دست آورده‌اند. بیشتر شرکت‌های تامین سرمایه به بازار سرمایه وارد شده‌اند و خود را در قالب نمادها در معرض سهامداران قرار داده‌اند.
 • همسویی صندوق‌های سهامی با بورس

  محمد ارغوان-دنیای اقتصاد: با شروع ماه مرداد روند نزولی بازار سرمایه نیز آغاز شد و شاخص از ارتفاع یک میلیون و ۹۱۵ هزار واحد در اول مرداد به یک میلیون و ۷۱۵ هزار واحد در آخرین روز معاملاتی مرداد رسید. کاهش ۳/ ۸ درصدی شاخص کل منجر به منفی شدن بازدهی اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و پرتفوهای شخصی شده است.
 • صف‌نشینی عرضه‌های اولیه

  دنیای اقتصاد - امیرعباس کلهر: چهارشنبه هفته‌ای که گذشت، قرار بود سهام شرکت صنایع غذایی کورش با نماد «غکورش» در بورس عرضه شود که در نهایت به دلیل آنچه شرایط بازار خوانده شد، لغو شد. در نتیجه تنها عرضه اولیه‌ای که هفته گذشته ارائه شد، «گدنا» بود که در آن۵ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۲۸۶ نفر مشارکت داشتند و نتوانست رکورد مشارکت را بشکند.
 • رشد سودآوری «فارس»

  گروه شرکت‌ها: صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در سه ماه ابتدایی امسال به ازای هر سهم توانست یک هزار و ۴۵۴ ریال سود محقق کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۲ درصد رشد داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر