• گره‌گشای نقدینگی

  امین اسلامی پارسانی کارشناس بازار سرمایه
  در سال‌های اخیر یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران، کمبود منابع مالی بوده است. به دلیل وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران، دسترسی به منابع ارزی نیز کاهش چشمگیری داشته است. عدم‌دسترسی کافی به منابع مالی منجر به محدودیت در بهره‌وری از ظرفیت‌های بالقوه اقتصاد می‌شود. به همین جهت شرکت‌های تامین سرمایه در کنار بانک‌های تجاری نقش مهمی در جهت افزایش تامین سرمایه موردنیاز بخش‌های مختلف خواهند داشت.
 • رشد بازار جهانی صکوک در ۲۰۲۱

  سنا: بر اساس پیش‌بینی اخیر موسسه رتبه‌بندی استاندارد‌ اند پورز، انتظار می‌رود انتشار صکوک در بازارهای جهانی که در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن روند کاهشی داشت، در سال ۲۰۲۱ با پیشتازی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و دیگر کشورهای اسلامی شتاب بگیرد.
 • حکم ردمال برای ریخته‌گران

  روز گذشته ۴ شرکت بورسی در سامانه کدال اطلاعات با اهمیت منتشر کردند. در ادبیات قوانین بازار از این‌گونه اطلاعیه‌ها به‌عنوان «افشا» یاد می‌شود که بر اساس میزان اهمیت آنها به دو گروه الف و ب طبقه‌بندی می‌شوند. از میان این ۴ شرکت شاید بتوان گفت مهم‌ترین آنها مربوط به بانک سرمایه بود که در آن از « انتقال ۵/ ۳۸ درصد از سهام» این بانک خبر داده است. در این اطلاعیه گفته شده است:« با توجه به نامه مورخ ۴ بهمن ۹۹ معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۲ تهران (جرایم اقتصادی) و رای مورخ۲۳ دی ماه ریاست محترم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، مقرر شد ۵/ ۳۸ درصد از سهام بانک سرمایه متعلق به شرکت ریخته گران به بانک تجارت انتقال یابد، که آثار مالی آن متعاقبا در صورت‌های مالی پایان سال گزارش می شود.»
 • جاذبه بالای P/ E آینده‌نگر

  علی اسکینی/ تحلیلگر ارشد کارگزاری بانک صنعت و معدن فاطمه عبدالشاه/ کارشناس واحد تحلیل کارگزاری بانک صنعت و معدن
  صنعت پتروشیمی ایران از مزایای رقابتی قابل توجهی از جمله دسترسی به منابع غنی نفت و گاز با قیمت رقابتی، دارا بودن ساحل‌های مناسب برای ساخت بندرهای صادراتی، قرار گرفتن منابع گازی و مواد اولیه پتروشیمی در حاشیه خلیج فارس، موقعیت جغرافیایی مناسب به لحاظ نزدیکی به بازارهای آسیا و همچنین اروپا برخوردار است.
 • تغییرات قیمتی در گروه غذایی

  دیروز پیمانه افشای اطلاعات وب‌سایت کدال پر از وقایع درجه الف شرکت‌ها یا همان اطلاعیه‌های گروه الف بود. تعداد این اخبار به‌صورت معمول طی هر روز به یک تا سه مورد نمی‌رسد، اما روز گذشته ۶شرکت بورسی در این بخش اطلاعیه منتشر کردند که موضوع بیشتر آنها به دریافت مجوزهای افزایش قیمت مربوط می‌شد.
 • روند صعودی قیمت اوره

  علی اسکینی، تحلیلگر ارشد بازارسرمایه فاطمه عبدالشاه، کارشناس تحلیل بازارسرمایه
  کودهای شیمیایی بر اساس مواد سازنده (عمدتا نیتروژن، فسفر و پتاسیم) به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و هدف از افزودن آنها به خاک را می‌توان جبران کمبود عنصر مورد نیاز برای رشد گیاه دانست. کود اوره نیز یک کود آلی پایدار است که می‌تواند کیفیت خاک را بهبود بخشد. برای تولید اوره از دو روش مبتنی بر گاز طبیعی و زغال‌سنگ استفاده می‌شود. بیش از نیمی از اوره تولیدی مبتنی بر خوراک گاز طبیعی است.
 • آغاز فعالیت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

  شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس تنها شرکتی بود که روز گذشته افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف داشت. موضوع این افشا بهره برداری از پروژه شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس است که از آبان سال ۱۳۸۹ کلنگ زنی شده بود. به این ترتیب مدت اجرای این طرح ۸۲.۳ هزار میلیاردی، ۳ هزار و ۷۲۶ روز بوده که نتیجه آن تولید ۴ محصول اتان، پروپان، بوتان و میعانات است. این طرح با دستان متخصصان داخلی تولید و در تاریخ دوم بهمن ماه ۱۳۹۹ افتتاح شده است.
 • چه شرکت‌هایی در پی افزایش سرمایه هستند؟

  در روز‌های اخیر ۵ شرکت اطلاعیه‌هایی درخصوص افزایش سرمایه منتشر کرده‌اند. هر کدام از این شرکت‌ها در مراحل متفاوتی از افزایش سرمایه هستند.
 • افزایش جذابیت کنسانتره داخلی

  اشکان حسینی/ تحلیلگر بازار
  بیش از ۸۰ درصد مصرف زغال سنگ‌ برای تولید فولاد، برق، حمل و نقل یا سوخت به‌کار می‌رود. استفاده زغال سنگ در صنایع مختلف موجب رشد قابل ملاحظه تقاضای این محصول در سال‌های اخیر شده است و این تقاضا باعث شده زغال سنگ با قیمت‌های متفاوتی در دسترس قرار گیرد. زغال سنگ از پسماند بوته‌ها، گیاهان زنده و درختان طی سالیان دراز تشکیل می‌شود که ماده اصلی آن کربن است. زغال سنگ در صنعت برای تولیدات گاز، کک، روغن، قطران و موارد دیگر استفاده می‌شود.
 • صندوق‌های سهامی، تماما منفی

  دنیای‌اقتصاد- محمد ارغوان: در دی ماه پرتب و تاب و نوسانی بازار سرمایه این صندوق‌های با درآمد ثابت بودند که نسبت به دیگر صندوق‌ها عملکرد بهتری داشتند و اکثر صندوق‌ها توانستند بازدهی مثبت ثبت کنند. اما باید به این نکته توجه کرد که این صندوق‌ها کم ریسک و کم خطر هستند و نهایتا سودی که در ماه این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران می‌دهند بین ۲ تا ۸ درصد است. اما بر خلاف این صندوق‌ها که عملکرد خوبی داشتند صندوق‌های سهامی تماما بازدهی منفی داشتند و نتواستند به سرمایه‌گذاران خود در دی ماه سودی برسانند. بازار سرمایه دی ماه ۹۹ را با ۲۰ درصد افت پشت سر گذاشت. این درحالی است که ماه گذشته سنگین‌ترین افت ماهانه تاریخ بازار سرمایه به حساب می‌آید. اما با این وجود تعداد کمی از صندوق‌ها بیشتر از شاخص کل افت داشته‌اند و اکثرا کمتر از ۲۰ درصد افت کرده‌اند.
 • اختلاف بر سر مالیات سهام عدالت

  به‌عنوان موردی نادر روز گذشته یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بخش افشای اطلاعات با اهمیت در کدال، اطلاعیه‌ای در گروه ب منتشر کرد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به دلیل اینکه گردانندگان سهام عدالت هستند، کمتر در این قسمت به چشم می‌خورند که علت آن هم به پرتفوی تقریبا ثابت آنها برمی‌گردد. اما حالا به نظر می‌رسد که در تفسیر برخی مقررات این حوزه آرای متضادی شکل گرفته است که روز گذشته شرکت سرمایه گذاری استان سیستان و بلوچستان در ارتباط با تبصره ۱ماده ۳آیین نامه اجرایی آزاد‌سازی سهام عدالت دست به افشای اطلاعات با اهمیت زد.
 • افزایش نرخ فروش در انتظار متانول‌ساز‌ها

  واجد رضایی کارشناس بازار سرمایه
  متانول نوعی الکل است که از آن هم برای سوخت و هم در صنایع مختلف استفاده می‌شود. حدود ۴۰ درصد متانول تولید شده در جهان به‌عنوان سوخت و ۶۰ درصد آن در صنایع مختلف برای تولید ضدیخ، انواع پلاستیک، تخته سه‌لایی، رنگ و مواد منفجره، انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه و... استفاده می‌شود.
 • قرارداد ویتانا با افق کوروش

  سامانه کدال در بخش افشای اطلاعات بااهمیت، یکی از شلوغ‌ترین روزها را داشت و بسیاری از شرکت‌های بورسی در گروه‌های صنعتی و خدماتی مختلف وقایع مهم خود را برای اطلاع عمومی در این وب‌سایت منتشر کردند. در این میان گزارش‌های ۶ شرکت ویتانا، آوا نوین، تولید نیروی برق آبادان، مهندسی صنعتی روان‌فن‌آور، ذوب روی اصفهان و باما در گروه الف طبقه‌بندی شده بودند که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.
 • انبوه‌سازان در بورس؛ چالش‌ها و فرصت‌ها

  علیرضا اسماعیلی تحلیلگر بازار سرمایه
  توسعه، عمران و آبادانی یک کشور محصول یک رشته از عوامل بنیادین اقتصادی است. قوانین و مقررات کشوری، بودجه عمرانی کشور، ابزارهای مدیریتی و عوامل اجرایی از جمله این عوامل هستند که نبود یا ضعف هر عاملی به تنهایی می‌تواند کشور را از نیل به اهداف تعیین شده دور کند. به‌طورخلاصه مجلس قوانین وضع می‌کند، دولت بودجه تعیین می‌کند، بانک‌ها تسهیلات می‌دهند و در نهایت انبوه‌سازان محصول نهایی یعنی مسکن را تهیه و در اختیار مردم قرار می‌دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر