آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار کدال - روزنامه شماره ۴۹۱۰

 • موتور پالایشگاه‌ها با سوخت ارزی روشن شد

  دنیای اقتصاد: براساس تازه‌ترین آمارها‌، موجی صعودی در حوزه سودآوری پالایشگاه‌های پذیرفته‌شده در بورس شکل گرفته است. تازه‌ترین یافته‌های «دنیای اقتصاد» از لابه‌لای گزارش‌های مالی شرکت‌های پالایشگاهی که به سامانه کدال ارائه شده، نشان می‌دهد: تعدیل نرخ تسعیر ارز باعث شده سود هر سهم این شرکت‌ها اصلاح و وارد روندی صعودی شود.
 • حرکت بازار نفت به سمت ثبات

  میثم شرفی تحلیلگر بازار نفت
  پس از توافق چندی پیش اوپک پلاس شرایط بازار در ماه آینده با چشم‌انداز روشن‌تری مواجه شد، استمرار کاهش سقف تولید نشانه‌ای از درک درست تولید‌کنندگان عمده بازار است، پس از ماه‌ها جنگ نفتی میان روسیه و عربستان و خسارت‌های شدید به این بازار بزرگ و مهم جهان این بازی بدون هیچ برنده‌ای در بین تولید‌کنندگان به پایان خود نزدیک شد. باید برنده این جنگ خسارت‌بار را در خارج از خاورمیانه جست.
 • نو‌سازی به جای تجدید ارزیابی

  با رشد مجدد نرخ ارز طی دو ماه اخیر بحث تسعیر ارز شرکت‌های پالایشی مجددا نقل محافل سرمایه‌گذاری شده است. اما آنچه در این بحث مغفول مانده این است که به‌زعم فعالان و تحلیلگران در این صنعت سودآوری‌های کلان شرکت‌های پالایشگاهی و حتی پتروشیمی طی سال‌های اخیر به‌شدت به رشد نرخ ارز وابسته بوده و کاستی‌ها و کم‌کاری‌ها در پشت دیوار بلند پرش نرخ ارز مخفی مانده است. پندار توفیقی، عضو هیات‌مدیره شرکت تاپیکو راه ناگزیر توسعه شرکت‌های پالایشگاهی را تکمیل زنجیره ارزش و به‌روز‌رسانی تکنولوژی می‌داند. گفت‌و‌گوی «دنیای اقتصاد» با توفیقی را بخوانید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر