«غگز»: شرکت گز سکه درخصوص صورت‌های مالی سه‌ماهه منتهی به ۳۱/ ۰۳/ ۱۴۰۱ خود توضیحاتی را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، دلیل افزایش سود عملیاتی شرکت، افزایش ۵۰‌درصدی مقدار فروش و ۲۰۰‌درصدی فروش ریالی بوده که موجب سرشکن‌شدن حقوق و دستمزد و سربار و همچنین کاهش بهای تمام‌شده بابت خریدهای بهینه‌‌‌‌‌‌‌تر نسبت به مدت مشابه سال‌۱۴۰۱ شده است. جدول تحلیل حساسیت سود، در گزارش‌های آتی حتما در نظر گرفته خواهد شد، ضمن اینکه آقای گوهریان، به دلیل عدم‌پذیرش مانده حسابشان از امضای صورت‌های مالی خودداری کرده‌‌‌‌‌‌‌اند.

«شسینا»: شرکت صنایع شیمیایی سینا در مورد صورت‌های مالی سه‌ماهه منتهی به ۳۱/ ۰۳/ ۱۴۰۱ در سال‌منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۴۰۱ گزارشی را منتشر کرد. بر این اساس، تحلیل حساسیت سود هر سهم به تفکیک ۲‌محصول هگزامین و پارافرمالئید و مواداولیه متانول تهیه شده و برآورد ۹‌ماهه مواد مستقیم مصرفی مبلغ ۱۴۸‌میلیارد‌ تومان برآورد شده است. درخصوص تغییر ۶۶‌درصدی سود عملیاتی نسبت به دوره مشابه سال‌قبل، قابل‌ذکر است دلیل عمده این تغییر ناشی از تسعیر نرخ ارز (عملیاتی) به مبلغ ۵‌میلیارد‌تومان است. این مبلغ در سر فصل سایر درآمدها در نظر گرفته‌شده است.

«غدیس»: شرکت پاکدیس، دلیل تغییر سودآوری شرکت در صورت‌های مالی سال‌منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۴۰۱ که موجب افزایش سود عملیاتی شده را ناشی از رشد مقداری و ریالی فروش عنوان کرده است. شرکت درخصوص بندهای گزارش حسابرس نیز توضیحاتی ارائه کرده است؛ در مورد مفاد تبصره‌۲ ماده‌۲۴۱ اصلاحیه قانون تجارت، فقط عضویت یکی از اعضای هیات‌مدیره در هیات‌مدیره سایر شرکت‌ها حدود ۲‌ماه بوده که جایگزین معرفی شده است و با تکمیل ۵ عضو هیات‌مدیره تا پایان شهریور ماه، مراحل ثبت نهایی و ممنوعیت رفع خواهد شد.

 از طرفی درخصوص اخذ سند رسمی شرکت، بیش از ۳سال‌موضوع در دست اجرا است و از ۲۸ هکتار زمین کارخانه ۱۸ هکتار سند تک‌برگ دارد. همچنین پیرامون زمین سردشت شرکت، این زمین معارض داشته و سند به‌نام شخص دیگری بوده است و اکنون سند به‌نام بنیاد مستضعفان است. درخصوص کنترل حجم اعتبارات و تسهیلات اگر از دید هزینه مالی به فروش، شرکت را مورد بررسی قرار دهیم، سعی شده حجم اعتبارات و تسهیلات حدود ۷ الی ۸‌درصد طی چندین سال‌ رعایت شود.

در مورد تولید کنسانتره به علت شرایط تحریم حاکم و نحوه حمل خط مذکور اردیبهشت‌ماه جاری ترخیص و در فصل خرید انگور و سیب بهره‌‌‌‌‌‌‌برداری صورت خواهد پذیرفت.

«وگردش»: بانک گردشگری، از فروش اموال مازاد بانک طی مزایده‌ای در تاریخ ۱۰/ ۰۵/ ۱۴۰۱ خبر داد. بانک گردشگری قصد دارد در راستای اجرای ماده‌۱۶ قانون رفع موانع تولید رقابت‌‌‌‌‌‌‌پذیر نسبت به فروش و واگذاری املاک به شرح زیر با وضعیت موجود و بر مبنای قیمت پایه به‌صورت نقد یا اقساط اقدام کند.

«زفجر»: شرکت دامپروری فجراصفهان که در صف عرضه اولیه بازار سهام کشور است، گزارش ارزشیابی شرکت را منتشر کرده است. روش‌های ارزشیابی در این شرکت، تقسیم سود نقدی، تنزیل جریان نقد آزاد سهامداران، ضریب قیمت به سود خالص و خالص ارزش روز دارایی‌ها است. در روش سود تقسیمی، برآورد شده است که حدود ۹۰‌درصد سود خالص شرکت در سال‌های آتی میان سهامداران تقسیم شود. با این فرض ارزش هر سهم این شرکت، طبق روش سود تقسیمی، حدود‌هزار ۱۵۲‌تومان تخمین زده می‌شود. در روش جریان نقد آزاد که جریان نقد قابل‌پرداخت به سهامداران یا همان ظرفیت تقسیم سود شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد، ارزش هر سهم، حدود‌هزار و ۱۱۰‌تومان برآورد شده است. روش ضرایب قیمت به سود تقسیمی، سومین روش ارزشیابی توسط ارزش‌‌‌‌‌‌‌گذار بوده است.

برای برآورد ارزش هر سهم در این روش ارزش بازار تمام شرکت‌های صنعت کشت و دامپروری بر سود خالص تمام شرکت‌های صنعت از سال‌۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ تقسیم شده است. به‌طور میانگین ضریب P/ E صنعت، ۱۵/ ۱۸ است و ارزش هر سهم مطابق این روش ۹۸۶‌تومان به‌دست می‌آید. روش آخر که روش خالص ارزش روز دارایی‌ها است، ارزش روز دارایی‌ها توسط کارشناسان رسمی دادگستری موردارزیابی قرار می‌گیرد. معمولا در این روش، ارزش هر سهم بالاتر از سایر روش‌ها به‌دست می‌‌‌‌‌‌‌آید. همچنان قیمت‌گذاری دستوری و دخالت‌های دولت در اقتصاد موجب‌شده است، فعالیت شرکت‌ها صرفه اقتصادی نداشته باشد و سهم‌ها به قیمت کمتر از NAV معامله شوند.

«خاور»: شرکت ایران‌خودرو دیزل پیرو شایعات منتشرشده در فضای عمومی کشور مبنی‌بر فروش ۱۷۰۰ دستگاه اتوبوس اطلاعیه‌‌‌‌‌‌‌ای منتشر کرد. این شرکت ضمن تایید خبر مذاکرات فروش ۱۷۰۰دستگاه اتوبوس دیزلی شهری اعلام کرد؛ تاکنون قطعی‌بودن توافق برای شرکت مشخص نشده است. بدیهی است پس از حصول توافق نهایی و امضای قرارداد مربوطه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

«وپارس»: بانک پارسیان در مورد توسعه میدان نفتی آزادگان اطلاعیه‌‌‌‌‌‌‌ای منتشر و اعلام کرد، میزان سهم هریک از اعضای کنسرسیوم مشخص و سهم بانک پارسیان به میزان ۸/ ۱۰درصد است که به تصویب شرکا رسیده است. آثار مالی این موضوع به محض تحقق و اجرایی‌شدن تفاهم‌نامه‌‌‌‌‌‌‌ها و اخذ مجوزهای لازم به استحضار سهامداران خواهد رسید.

«ختوقا»: شرکت گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران، درخصوص اطلاعیه‌‌‌‌‌‌‌های منتشرشده دلیل افزایش درآمد شرکت را سود سهام مصوب شرکت الکتریک‌خودرو شرق و افزایش ارزش سهام سیمان اصفهان عنوان کرد.

«دارو»: شرکت کارخانه‌های داروپخش از تمدید مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام خبر داد. افزایش سرمایه شرکت در تاریخ ۸/ ۰۳/ ۱۴۰۱ و بر اساس تصمیمات مجمع‌عمومی فوق‌العاده انجام‌شده است. سرمایه شرکت طی این افزایش سرمایه از ۱۵۰میلیارد‌تومان به ۲۶۰میلیارد‌تومان رسیده است.