ارزش‌گذاری صنعت غذایی در مقایسه  با میانگین بازار وضعیت مطلوبی ندارد

 

 

حامد مددی
مدیر‌عامل شرکت دانش و سرمایه کارا
منبع داده‌‌ها: فیندو

بخش عمده صنعت غذایی کشور در بورس مرتبط با محصولات کشاورزی با ارزش بازار 57 هزار میلیارد تومانی است که شامل سهام‌هایی مانند غبشهر، غمارگ، بهپاک، غنوش و... می‌شود. پس از آن صنعت شیرینی‌جات قرار دارد که با ارزش بازار 22 هزار میلیارد تومانی 18 درصد از ارزش بازار صنایع غذایی کشور را تشکیل می‌دهد. در جایگاه‌های بعدی نیز سایر محصولات غذایی، محصولات لبنی و نوشیدنی قرار دارد.

مقایسه ارزش‌گذاری 5 صنعت بر اساس سود سالانه (P/ E(ttm، با میانگین بازار بورس و فرابورس

همان‌طور که در نمودار(P/ E(ttmمشخص است، در مجموع هر 5 بخش صنعت غذایی (P/ E(ttm بالاتری نسبت به میانگین بازار دارند. حتی پایین‌ترین P/ E در این صنعت که مرتبط با بخش محصولات کشاورزی است نیز 80 درصد از P/ E متوسط بازار بالاتر بوده که این نکته در این صنعت حائز اهمیت است و نشان از پیشروی بیش از حد قیمت سهام این صنعت در مقایسه با کلیت بازار دارد.

بررسی نسبت (P/ S (ttm برای ارزش‌گذاری برمبنای فروش شرکت‌ها

همان‌طور که در نمودار (P/ S (ttm مشخص است، برخلاف نسبت P/ E در صنعت غذایی اکثر بخش‌ها با نسبت P/ S کمتر از میانگین بازار ارزش‌گذاری شده‌اند. بخش محصولات لبنی، نوشیدنی‌ها و محصولات کشاورزی به ترتیب نه تنها کمترین P/ S این صنعت را دارند، بلکه هر سه بخش از میانگین بازار هم کمتر هستند که نشان از ارزندگی این بخش‌ها از منظر نسبت P/ S دارد.

ارزش‌گذاری بخش‌های مختلف این صنعت از لحاظ قیمت به ارزش دفتری سهم یعنی نسبت P/ B

همان‌طور که مشاهده می‌شود از منظر نمودار P/ B به جز بخش شیرینی‌جات، در سایر بخش‌های صنعت غذایی شاهد نسبتی بیشتر از میانگین بازار هستیم. در این روش ارزش‌گذاری نیز مشابه P/ E سه بخش شیرینی‌جات، سایر محصولات غذایی و محصولات کشاورزی وضعیت مطلوب‌تری در مقایسه با سایر بخش‌ها دارند.

در جمع‌بندی ارزش‌گذاری بخش‌های مختلف صنعت غذایی از 3 منظر P/ E، P/ S و P/ B چند نکته مهم وجود دارد؛ نخست در 3 روش ارزش‌گذاری، صنعت غذایی در مقایسه با میانگین بازار وضعیت مطلوبی ندارد. دیگر اینکه در صنعت غذایی مطلوب‌ترین شرایط را بخش محصولات کشاورزی به خود اختصاص داده است. نکته پایانی اینکه بخش نوشیدنی و بخش لبنی وضعیت مطلوبی را از نظر ارزش‌گذاری در صنعت غذایی ندارند. در جمع‌بندی بررسی ارزش‌گذاری سهام مختلف نیز می‌توان به این نکته اشاره کرد که غگیلا، غشهد و غگرجی وضعیت مطلوبی نسبت به سایر سهام صنایع غذایی دارند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند