تغییر سبد انرژی برای کاهش آلودگی هوای اصفهان ضروری است

حسین احمدی‌کیا افزود: بیشترین مصرف در سبد انرژی در کشورمان در زمان حاضر مربوط به گاز طبیعی است درحالی‌که این سبد باید تغییر و تنوع پیدا کند و شدت مصرف انرژی کاهش یابد تا در مواقعی مانند برودت هوا یا خرابی تاسیسات گازرسانی با مشکل کمبود گاز و تبعات ناشی از آن مانند استفاده از مازوت مواجه نشویم.

این استاد گروه مکانیک دانشگاه اصفهان ادامه داد: بسیاری از ساختمان‌ها و صنایع فقط از سوخت گاز طبیعی استفاده ‌می‌کنند و جایگزینی برای انرژی‌های دیگر ندارند بنابراین در صورت کمبود تامین گاز با مشکل جدی مواجه ‌می‌شوند.

احمدی‌کیا با اشاره به ظرفیت انرژی‌های دیگر مانند خورشیدی، باد و هسته‌ای، اظهار کرد: استفاده از انرژی خورشیدی در مناطقی مانند اصفهان هنوز به مرحله مطلوبی نرسیده است درحالی‌که اگر این اتفاق افتاده بود، میزان وابستگی به نیروگاه‌ها کاهش ‌می‌یافت.

وی اضافه کرد: مصرف برق در فصل زمستان چندان بالا نیست بنابراین ‌می‌توان با استفاده از انرژی خورشیدی و بهینه سازی مصرف گاز تا حدودی در سبد انرژی تعادل برقرار کرد.

احمدی‌کیا با اشاره به اینکه قوانین و مصوبات لازم در این زمینه در کشور وجود دارد، تاکید کرد: همه راهکارها مشخص است اما با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری اجرایی خواهد شد. وی با بیان اینکه در زمان حاضر گاز طبیعی حدود ۷۵ درصد از سبد انرژی کشورمان را تشکیل ‌می‌دهد، گفت: این سبد در اغلب کشورهای دیگر متنوع است و در مواقع ضروری به راحتی ‌می‌توانند مصرف انرژی را به مدل دیگری تغییر دهند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این اتفاق هنوز در کشورمان نیفتاده است، افزود: انرژی غالب در خانه‌ها، گاز است و در ماه‌های سرد سال بسته به میزان برودت هوا، سهم مصرف گاز بخش خانگی به ۷۰ تا ۸۰ درصد هم ‌می‌رسد.

احمدی کیا ادامه داد: میزان تولید گاز در کشورمان تا حدودی ثابت است و در صورت افزایش ناگهانی مصرف آن در بخشی مانند خانگی، محدودیت‌هایی برای مصرف در سایر بخش‌ها مانند صنایع بوجود می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: میانگین مصرف گاز طبیعی اصفهان در روزهای عادی زمستان در بخش خانگی، تجاری و صنایع کوچک حدود ۵۰ درصد، نیروگاه‌ها ۳۰ درصد و صنایع بزرگ مانند فولاد و سیمان ۲۰ درصد است اما در ماه‌های گرم سال میزان مصرف گاز در بخش خانگی بسیار کاهش ‌می‌یابد و به هفت درصد ‌می‌رسد درحالیکه در ماه‌های سرد سال تا ۸۰ درصد هم افزایش ‌می‌یابد.

این استاد دانشگاه افزود: زمانیکه تراز تولید و مصرف گاز در فواصلی مانند زمستان بهم ‌می‌خورد، در برخی موارد چاره‌ای جز تبدیل کردن برخی نیروگاه‌ها به سوخت مازوت وجود ندارد.

احمدی‌کیا با بیان اینکه این کار در نیروگاه‌هایی که نزدیک شهرها هستند ‌می‌تواند سبب افزایش میزان آلودگی هوا شود که تبعات اجتماعی و محیط زیستی به همراه خواهد داشت، تاکید کرد: در چنین مواردی تا جای ممکن نباید نیروگاه‌هایی که نزدیک شهرها قرار دارند را به مازوت سوز تبدیل کرد.

وی گفت: در اصفهان نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که بسیاری از صنایع بزرگ ایران مانند آهن، فولاد، پتروشیمی، سیمان و آجر در این منطقه فعالیت دارند و مواد اولیه بسیاری از بخش‌های کشور را تامین ‌می‌کنند بنابراین لازم است سهمیه گاز اصفهان در ماه‌های سرد سال افزایش یابد تا کمتر با مشکل محدودیت گاز یا استفاده از مازوت مواجه شود.

منبع: ایرنا