ذوب آهن اصفهان پیشران توسعه صنعت ساختمان است

مدیر نورد ذوب آهن با بیان اینکه این مجتمع عظیم صنعتی به عنوان پیشران توسعه صنعت ساختمان، تولید محصولات ارزش افزا را از دهه ۸۰ آغاز کرده است، گفت: این محصولات باعث افزایش مقاومت ساختمان می‌شود و در صنعت ساختمان تحول ایجاد می‌کند. وی افزود: در حال حاضر گریدهای مختلف تیرآهن را تولید می‌کنیم که کمک خوبی به انبوه‌سازان است. در این راستا تلاش می‌کنیم سال آینده Hها را تا سایز ۴۰۰ و تیرآهن را تا سایز ۵۰۰ تولید کنیم که می‌تواند برای طراحان صنعت ساختمان اهمیت بسیاری داشته باشد.

مهرابی اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان می‌تواند سالانه ۲۰ هزار تن از هر سایز H را تولید کند اما مسئله این است که باید بازار آن وجود داشته باشد. در واقع تولید کمتر از ۵ هزار تن برای یک واحد صنعتی بزرگ مانند ذوب آهن صرفه اقتصادی ندارد. وی با بیان اینکه صنعت فولاد ایران به لحاظ میزان تولید در رده نهم جهان قرار دارد، گفت: این صنعت توان تامین نیازهای داخلی را دارد و با هم‌افزایی می‌توان تمام محصولات فولادی مورد نیاز کشور را تولید کرد.    سیامک ایپکچی در این پنل گفت: به لحاظ طراحی سازه‌ها در سطح خوبی قرار داریم و مهندسین طراح نیز در سطح آگاهی نسبتا خوبی قرار دارند؛ از این رو باید دید که مشکل ما در بحث مسکن چیست؟ متاسفانه در سطح نظارت و بازرسی در ساختمان در سطح پایینی قرار داریم.

وی افرود: باید در بحث اجرای سازه‌های فولادی فرهنگ‌سازی کرد و نظارت را جدی گرفت. مساله دیگر بحث صنعتی‌سازی به معنای واقعی است. انجمن علمی سازه‌های فولادی با همت و تلاش همکاران و گفت‌‌و‌گوهایی که با وزارت راه و شهرسازی داشتیم، با مشارکت ذوب آهن اصفهان در این راه گام برداشته است. رئیس هیات مدیره انجمن سازه‌های فولادی ایران اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی ما بحث عدم اعتماد صنعت به دانشگاه و به طور متقابل عدم اعتماد دانشگاه نسبت به صنعت است. در کشورهای توسعه یافته، صنعت با اعتماد صددرصد به دانشگاه، پروژه‌های ملی را حمایت می‌کند و ضرورت دارد در ایران نیز این اتفاق رخ دهد. وی افزود: امروز تولیدکننده ما می‌داند مشکلات و نقطه ضعف‌ها چیست و باید این مسائل را به اساتید دانشگاه‌ها منتقل کند که قطعاً نتایج آن هم برای صنعت و هم دانشگاه بسیار سودمند است. در این پنل سایر اعضای انجمن سازه‌های فولادی نیز در خصوص ضرورت بهینه‌سازی الگوی مصرف سازه‌های فولادی و چشم‌انداز صنعت ساختمان کشور نظرات خود را بیان کردند.