اجرای مصوبات مقابله با آلودگی هوا در اصفهان بعد از ۱۶ سال

به گزارش دنیای اقتصاد  از استانداری اصفهان، سیدرضا مرتضوی در نشست شورای برنامه‌ریزی استان، ضمن تسلیت ایام فاطمیه و شهادت جمعی از نیروهای جان بر کف فراجا در پی حادثه تروریستی راسک سیستان و بلوچستان، گفت: فردا شهر اصفهان میزبان کاروان شهیدان گمنام است که بدون شک شهروندان اصفهان نیز مانند دیگر مردم استان، میزبانی شایسته ای را از این کاروان خواهند داشت.

وی با اشاره به دستور جلسه نشست در خصوص آلودگی هوای اصفهان، اظهار کرد: مطالعات حوزه آلودگی هوای استان در سال‌های گذشته توسط دانشگاه‌های صنعتی و اصفهان انجام شده که نیاز است با بررسی مؤلفه‌های جدید این مطالعات بروزرسانی شوند. استاندار اصفهان ادامه داد: مؤلفه‌هایی از جمله تفاوت در منابع آلاینده، جمعیت و سایر شاخصه‌ها بایستی در این مطالعات مد نظر قرار بگیرد.

دکتر مرتضوی ضمن اشاره به مطالعات جدید اداره کل محیط زیست استان در خصوص آلودگی هوا، متذکر شد: در این مطالعات جدید نیز اهداف، بازه زمانی برای اجرای مصوبات، وظایف دستگاه‌ها، موانع و پشتیبانی مصوبات، پایش و رصد تمکین و عدم تمکین از مصوبات نیز مد نظر قرار بگیرد.

وی ضمن اشاره به مصوبات بلاتکلیف مانده کاهش آلودگی هوای اصفهان، ادامه داد: این مسائل به این دلیل است که سهم مشخص دستگاه‌ها تعیین نشده بود.

دکتر مرتضوی گفت: وقتی در مورد مجموعه‌های فولادی و پالایشگاهی صحبت می‌کنیم بایستی مصوباتی را در نظر داشته باشیم تا این مجموعه‌ها در بازه زمانی مشخص راهکارهایی را مد نظر بگیرند.

استاندار اصفهان ضمن تأکید بر تأمین آب و کاهش آلودگی هوا بعنوان دو مسئله اساسی استان، عنوان کرد: در حوزه آب از ابتدا قرارگاه آب استان شکل گرفت و لازم است در حوزه آلودگی هوای استان نیز همین رویکرد وجود داشته باشد.

دکتر مرتضوی اظهار کرد: راهکارها و اقدامات پراکنده کاهش آلودگی هوای اصفهان بایستی به صورت متمرکز اجرا شود. وی ادامه داد: در این راستا ضروری است قرارگاه مقابله با آلودگی هوای استان تشکیل و به صورت هفتگی تشکیل جلسه دهد.