محمد رضوانی‌فر ادامه داد: امروزه نقش فولاد مبارکه در تولید انواع ورق‌های فولادی و تأمین ورق موردنیاز بازار داخلی و بسیاری از شرکت‌های پایین‌دست، از صنایع خودروسازی گرفته تا لوازم‌خانگی، انواع لوله و پروفیل و ساخت بسیاری از سازه‌ها قابل‌مشاهده است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: فولاد مبارکه نسبت به ابعاد خود، سهم بزرگی در صادرات و واردات کشور دارد و جا دارد از زحمات کارکنان این گروه فولادی تشکر و قدردانی کنیم.

قرار دادن شرکت‌های بزرگ و خوش‌نام مانند فولاد مبارکه در فهرست فعالان مجاز یا فعالان برگزیده یکی از اقدامات گمرک جمهوری اسلامی

معاون وزیر اقتصاد در ادامه سخنان گفت: در سیاست‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران مجموعه‌ای از اقدامات برای توسعه تجارت کشور، تسهیل‌گری و افزایش حداکثری سرعت در خدمات گمرکی و کاهش مدت‌زمان انجام تشریفات در دستور کار است و قرار دادن شرکت‌های بزرگ و خوش‌نام مانند فولاد مبارکه در فهرست فعالان مجاز یا فعالان برگزیده یکی از اقدامات گمرک جمهوری اسلامی در راستای تسهیل فعالیت صنعت فولاد کشور است. وی در همین زمینه ادامه داد: مجموعه‌ای از تسهیلگری‌ها، پذیرش ضمانت‌نامه، قرار گرفتن در مسیر سبز و ارائه خدمات خارج‌ازنوبت در زمره تسهیلاتی است که به چنین شرکت‌هایی داده می‌شود.

رضوانی‌فر در ادامه گفت: بخش دیگری از تسهیلگری‌ها به گمرک‌های اختصاصی مربوط است که در شرکت‌های بزرگ راه‌اندازی می‌شود و خوشبختانه و به‌طورکلی، مجموعه گمرکات استان اصفهان از این ظرفیت به‌خوبی استفاده کرده است.

به گفته رئیس‌کل گمرکات جمهوری اسلامی ایران، در حال حاضر ۴۴ باب انبار اختصاصی در استان اصفهان تعبیه شده که بزرگ‌ترین و پرتراکنش‌ترین آن‌ها مربوط به فضای اختصاصی‌ای است که فولاد مبارکه ایجاد کرده است.

معتقدیم این شکل از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ صنعتی مانند فولاد مبارکه مزیت‌های زیادی در پی دارد

وی با اشاره به راهبردهای فولاد مبارکه در زمینه احداث گمرک اختصاصی عنوان کرد: معتقدیم این شکل از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ صنعتی مانند فولاد مبارکه مزیت‌های زیادی در پی دارد؛ اول اینکه به‌شدت از رسوب و ماندگاری کالا در مبادی بنادر و پایانه‌ها پیشگیری می‌کند. دومین مزیت مربوط به تسریع در انجام تشریفات در محوطه‌هایی است که تحت کنترل مشترک گمرک و مجتمع‌های صنعتی است؛ سوم اینکه با این اقدام متناسب با برنامه‌ریزی‌های تولید در واحدهای صنعتی، شاهد برنامه‌ریزی بهتری برای ترخیص کالا از انبارهای اختصاصی خودِ صنایع هستیم؛ به این ترتیب صنایع می‌توانند در برنامه‌ریزی کالا و دوره گردش مالیات و هزینه‌های مالی را به شکل بهتری مدیریت کنند. مضاف بر اینکه با اعتماد تولیدکنندگان بزرگی مانند فولاد مبارکه، ما بعد از انبار اختصاصی به دنبال این هستیم که بتوانیم اولین مسیر آبی را برای مجموعه‌های بزرگ بورسی مانند فولاد مبارکه ایجاد کنیم.

مهران سعیدی، مدیر اجرای پروژه‌های جنبی و پشتیبانی فولاد مبارکه هم در خصوص مشخصات طرح گمرک اختصاصی فولاد مبارکه گفت: پروژه احداث گمرک اختصاصی و توسعه گیت محصول به‌منظور ایجاد گمرک اختصاصی در داخل شرکت فولاد مبارکه در زمینی به وسعت ۲۶ هکتار در سایت قراضه در مجاورت درب زرین‌شهر در دو فاز تعریف گردید. هدف از این پروژه حذف یا کاهش هزینه‌های انبارداری گمرک جمهوری اسلامی ایران، کاهش یا حذف هزینه‌های دموراژ (عدم برگشت و تخلیه کانتینرها)، کاهش زمان ترخیص کالا، کاهش هزینه‌های حمل کانتینرها از طریق حمل ریلی، دسترسی سریع و چابک به کالاهای استراتژیک و موردنیاز بهره‌برداری و تولید است. همچنین ایجاد گمرک اختصاصی با این ظرفیت در مجموعه استان اصفهان به‌عنوان یکی از استان‌های صنعتی کشور کمک شایانی به گسترش و رشد صنایع به‌ویژه فولاد خواهد کرد که بخشی از مقدمه آن، تعریف مناطق آزاد تجاری در منطقه مرکزی ایران خواهد بود.