اصفهان برای اجرای طرح «پزشک خانواده» با کمبود نیرو مواجه است

غفور راستین در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مناسبت «هفته سلامت» افزود: برای رفع این کمبود می‌توان از روش‌هایی مانند افزایش حق‌الزحمه‌ها و جمعیت زیر پوشش هر پزشک استفاده کرد.

راستین با تاکید براینکه هدف از اجرای طرح پزشک خانواده، عدالت برای همه است، تصریح کرد: برای موفقیت این طرح باید منابع مالی و نیروی انسانی موردنیاز تامین شود.

وی با اشاره به آغاز اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از سال ۸۴ در روستاها و شهرهای دارای زیر ۲۰‌هزار نفر حمعیت اظهار کرد: در سال‌جاری با توجه به زیرساخت فراهم شده، این طرح و نظام ارجاع در شهرهای بالای ۲۰‌هزار نفر جمعیت نیز به‌طور جدی اجرایی می‌شود.

وی اضافه کرد: اجرای کامل نظام ارجاع و پزشک خانواده برای شهرهای بالای ۲۰‌هزار نفر جمعیت از دیروز در خوانسار و گلپایگان آغاز شد و به مرور شهرهای بزرگ استان را پوشش می‌دهد. راستین با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته حدود یک میلیون و ۲۵۰‌هزار نفر از جمعیت استان اصفهان زیر پوشش طرح پزشک خانواده قرار گرفتند، گفت: در مرحله جدید و تکمیلی این طرح می‌خواهیم سه میلیون و ۷۹۴‌هزار نفر را تحت پوشش قرار دهیم یعنی حجم کار ما سه برابر می‌شود.

به گفته وی، در سال‌های اخیر، مراکز جامع سلامت به نوعی کار پزشک خانواده را در سطح شهرهای بزرگ انجام می‌دادند اما از امسال این طرح در قالب نظام ارجاع و در بستر فناوری اطلاعات به‌طور کامل اجرا می‌شود. راستین با اشاره به اینکه مراجعه به نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده مزیت‌های بسیاری دارد و باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود، خاطرنشان کرد: با این حال، استفاده از این طرح اجباری نیست. وی همچنین گفت: حدود ۲۵‌درصد از جمعیت استان اصفهان با وجود اطلاع‌رسانی‌ صورت گرفته تاکنون به مراکز جامع سلامت مراجعه نکرده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک اصفهان هم در این نشست خبری با اشاره به برنامه‌های هفته سلامت گفت: جوانی جمعیت، خدمات رسانی به مناطق محروم و حاشیه‌نشین، استقرار گروه‌های مامایی در سطح شهر برای مشاوره، سالمندان، رابطان سلامت، دندان‌پزشکی و کارگران، موضوع برنامه‌های این هفته است. علی وحدتی با اشاره به اجرای طرح نظام پزشک خانواده افزود: اجرای این طرح به‌ویژه در کلان‌شهرها از موازی کاری‌ها جلوگیری می‌کند.

رئیس مرکز بهداشت شماره ۲ اصفهان نیز گفت: در هفته سلامت و همچنین هفته جمعیت (از ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت) غُرفه‌های سلامت در مناطق مختلف شهر برپا می‌شود.

منصوره ابوفاضلی با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی از خدمات نظام سلامت افزود: مردم باید اطلاعات خوبی در این زمینه داشته باشند تا به پزشک خانواده مراجعه کنند.

مهرزاد آرتنگ معاون اورژانس پیش بیمارستانی استان اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات این واحد برای توانمندسازی نیروی انسانی گفت: ما با کمبود حدود ۶۰۰ نیروی متخصص و ماهر برای بخش اورژانس پیش بیمارستانی مواجه هستیم.