سرماخوردگی یا آنفلوآنزا؟

بیشتر گلودردها به خاطر عفونت‌های ویروسی همچون سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ایجاد می‌شوند. اغلب نشانه‌های دیگری همچون آبریزش بینی، عطسه کردن، سرفه کردن، تب خفیف و خستگی نیز در فرد دیده می‌شود. بیان تفاوت‌های بین سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمی دشوار است اما آنفلوآنزا نشانه‌های شدیدتری همچون تب بالا و درد عضلات را نیز ایجاد می‌کند. اگر علت گلودرد ویروسی باشد، مصرف آنتی‌بیوتیک کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد. در عوض، غرغره کردن با آب نمک گرم و استفاده از داروهای بدون نسخه می‌تواند مفید باشد.

گلودرد استرپتوکوکی:

گلودرد استرپتوکوکی نوعی عفونت است که به خاطر وجود باکتری ایجاد می‌شود. نشانه‌ها ممکن است در برگیرنده گلودرد، تکه سفید روی لوزه، غدد لنفاوی متورم در گردن و تب باشد. زمانی که چنین گلودردی دارید معمولا آبریزش بینی یا سرفه را تجربه نخواهید کرد. هر فردی ممکن است به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شود اما کودکان بین ۵ تا ۱۵ سال بیشتر از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند. در بزرگسالان، تنها ۱۰ درصد از گلودردها، استرپتوکوکی است. بهتر است در این شرایط با یک پزشک مشورت کنید. اگر وجود این گلودرد تایید شود پزشک از آنتی‌بیوتیک برای درمان آن استفاده می‌کند.

آلرژی و گلودرد:

اگر فکر می‌کنید آلرژی باعث ایجاد گلودرد، عطسه و آبریزش بینی‌تان شده است می‌توانید از داروهای بدون نسخه برای بهبود شرایط خود استفاده کنید. اگر استفاده از چنین گزینه‌هایی باعث تسکین شرایط شما نشد، با پزشک در مورد گزینه‌های درمانی دیگر صحبت کنید.

 ۶ درمان فوری برای سرماخوردگی

آب ریزش بینی، بی حالی، کیپ شدن دماغ و... از علائم شایع سرماخوردگی است که احساس ناخوشایند به همه می‌دهد.

مایعات گرم زیادی بنوشید

نوشیدن آب، بدن را تمیز می‌کند. در واقع نوشیدن آب توکسین‌ها یا همان سموم بدن و باکتری‌ها و ویروس‌ها را دفع می‌کند. لازم است که روزانه یک و نیم لیتر آب مصرف شود. در دوره سرماخوردگی برای خودتان جوشانده‌های مناسب و سوپ مرغ، تهیه و میل کنید. سوپ داغ با پیاز، سیر و اندکی فلفل مجاری تنفسی را باز می‌کند. توصیه می‌کنیم شربت عسل، لیموترش و آب جوش میل کنید. این شربت حساسیت سینه را تسکین می‌دهد و دارای قدرت ضدعفونی‌کنندگی بالایی است.

آویشن دم کنید

آویشن سرشار از «فنول» است برای همین یک ضدعفونی‌کننده موثر است که با بیماری‌های مجاری تنفسی مقابله می‌کند. متخصصان معتقدند این گیاه در درمان التهاب مجاری تنفسی بسیار موثر عمل می‌کند.

سیر را دریابید

سیر حاوی ماده‌ای به نام «آلیسین» است که دارایی خواص ضدعفونی‌کنندگی و ضدباکتریایی است. نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد افرادی که روزانه سیر مصرف می‌کنند کمتر سرما می‌خورند و زمانی که دچار سرماخوردگی می‌شوند علائم سرماخوردگی‌شان خیلی زود از بین می‌رود.

با اسطوخودوس بخور کنید

بخور دادن در دوره سرماخوردگی باعث می‌شود که مجاری تنفسی باز شود. به خاطر اینکه گرما باعث انبساط رگ‌های خونی و افزایش سرعت جریان خون می‌شود و به این ترتیب سرعت عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد. توجه داشته باشید که خود بخار تاثیر مفیدی در درمان سرماخوردگی دارد. حمام، سونا و حتی دوش آب گرم باعث بهبود سرماخوردگی می‌شود.

سینه‌تان را با اکالیپتوس ماساژ دهید

اکالیپتوس به‌طوری موثر با بیمارهای تنفسی مقابله می‌کند. به‌خاطر اینکه این گیاه ضدعفونی‌کننده و خلط‌آور است. خواص دارویی این گیاه مدیون ماده‌ای به نام اوکالیپتول است. این ماده به‌طور مستقیم روی سلول‌های برونشیت تاثیر می‌گذارد. ترکیبات اکالیپتوس ترشحات ریوی را روان کرده و دفع آن‌ها را آسان‌تر می‌سازند. این گیاه التهاب مجاری تنفسی را درمان می‌کند.

آب نمک

شست‌وشو دادن بینی با سرم شست‌وشو یا آب نمک معمولی باعث تمیز شدن مجاری بینی و از بین رفتن خلط می‌شود. زمانی که مجاری تنفسی شست‌وشو داده نشود شرایطی به‌وجود می‌آید که میکروب‌ها در مجاری تنفسی بیشتر شوند.

آخر هفته

آخر هفته

آخر هفته

آخر هفته